Gruntownie odnowiona ma zostać śródmiejska kamienica przy ul. Kościuszki 4. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o pozwolenie na prace budowlane i zmianę sposobu użytkowania budynku. Wewnątrz mają powstać mieszkania.
– Przewidujemy około 20 samodzielnych mieszkań z aneksem kuchennym i łazienką, przeznaczonych do krótko- i długookresowego wynajmu – mówi Sylwester Lalak, właściciel firmy Meblohurt, która złożyła wniosek o pozwolenie budowlane.
– Wniosek dotyczy przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania kamienicy przy ul. Kościuszki 4. Inwestor zakłada zachowanie funkcji mieszkalno-użytkowej obiektu – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Dodaje, że urzędnicy sprawdzają teraz kompletność złożonych dokumentów. – To, że wnioskowana jest przebudowa oznacza, że zakłada się pozostawienie parametrów kubaturowych budynku bez zmian. Będzie to weryfikowane na etapie sprawdzania projektu budowlanego.
Kamienica przy ul. Kościuszki 4 jest chroniona jako część śródmiejskiego układu urbanistycznego oraz ujęta w gminnej ewidencji zabytków, dlatego planowane prace wszelkie prace musiały być konsultowane ze służbami konserwatorskimi.
– Projekt jest już z nami uzgodniony – potwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Budynek zachowa swój obecny kształt, nieco inaczej ukształtowane ma być podwórze, elewacja zyska jasne barwy. – Przy okazji odnawiania elewacji odtworzone zostaną napisy dawnych szyldów odkryte latem tego roku.
Na wizualizacji widać napis „ZAKŁADY GRAFICZNE J. PIETRZYKOWSKI”. Litery na murze zauważono podczas badań odkrywkowych mających ustalić pierwotną barwę elewacji. Drukarnia w tej kamienicy zaczęła działać w roku 1932 i była jedną z najważniejszych w Lublinie. Właśnie w tym miejscu, we wrześniu 1944 r. wydrukowane zostały pierwsze po wojnie polskie znaczki pocztowe z wizerunkami Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszki i Henryka Dąbrowskiego.
Projekt przebudowy kamienicy opracowało lubelskie Biuro Architektoniczne Plewa, które ma na swoim koncie m.in. zrealizowany już projekt przebudowy zabytkowej kamienicy przy Cichej 4, gdzie powstały apartamenty. To samo biuro projektowało również „szklany” Instytut Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej i budynek hotelu Focus na Podzamczu.
Prace przy Kościuszki 4 nie będą się ograniczać do gruntownego remontu, odnowienia wnętrz i elewacji. – Zamierzamy zamontować w kamienicy windę osobową i uzyskać taki standard, jakiego oczekują dzisiejsi klienci – zapowiada Lalak. Pytany o możliwy termin rozpoczęcia robót podaje przyszły rok. Przedsiębiorca nie zamierza sam wynajmować mieszkań lokatorom. – Szukamy operatora, który wynajmie od nas cały obiekt do prowadzenia.
Ten sam inwestor szykuje się też do przebudowy znacznie większej, mającej ok. 3500 mkw. powierzchni, kamienicy przy ul. Peowiaków 5. Lalak, który jest również właścicielem Pedetu, planuje stworzenie pieszego połączenia przez kwartał kamienic od ul. Kościuszki do ul. Peowiaków oraz do parkingu znajdującego się na tyłach Pedetu. Sam budynek domu handlowego przechodzi przebudowę, na parterze ma się zainstalować bank, działające tu sklepy zostały przeniesione na pierwsze piętro, stare windy zostaną zlikwidowane, a nowa powstanie w klatce schodowej na prawo od głównego wejścia.