Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2020 r.
15:10

Nowe życie kamienicy przy ul. Kościuszki w Lublinie. Sprawdź, jak się zmieni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/materiały inwestora)

Gruntownie odnowiona ma zostać śródmiejska kamienica przy ul. Kościuszki 4. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o pozwolenie na prace budowlane i zmianę sposobu użytkowania budynku. Wewnątrz mają powstać mieszkania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przewidujemy około 20 samodzielnych mieszkań z aneksem kuchennym i łazienką, przeznaczonych do krótko- i długookresowego wynajmu – mówi Sylwester Lalak, właściciel firmy Meblohurt, która złożyła wniosek o pozwolenie budowlane.

– Wniosek dotyczy przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania kamienicy przy ul. Kościuszki 4. Inwestor zakłada zachowanie funkcji mieszkalno-użytkowej obiektu – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Dodaje, że urzędnicy sprawdzają teraz kompletność złożonych dokumentów. – To, że wnioskowana jest przebudowa oznacza, że zakłada się pozostawienie parametrów kubaturowych budynku bez zmian. Będzie to weryfikowane na etapie sprawdzania projektu budowlanego.

Kamienica przy ul. Kościuszki 4 jest chroniona jako część śródmiejskiego układu urbanistycznego oraz ujęta w gminnej ewidencji zabytków, dlatego planowane prace wszelkie prace musiały być konsultowane ze służbami konserwatorskimi.

(fot. Maciej Kaczanowski/materiały inwestora)

– Projekt jest już z nami uzgodniony – potwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Budynek zachowa swój obecny kształt, nieco inaczej ukształtowane ma być podwórze, elewacja zyska jasne barwy. – Przy okazji odnawiania elewacji odtworzone zostaną napisy dawnych szyldów odkryte latem tego roku.

Na wizualizacji widać napis „ZAKŁADY GRAFICZNE J. PIETRZYKOWSKI”. Litery na murze zauważono podczas badań odkrywkowych mających ustalić pierwotną barwę elewacji. Drukarnia w tej kamienicy zaczęła działać w roku 1932 i była jedną z najważniejszych w Lublinie. Właśnie w tym miejscu, we wrześniu 1944 r. wydrukowane zostały pierwsze po wojnie polskie znaczki pocztowe z wizerunkami Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszki i Henryka Dąbrowskiego.

Projekt przebudowy kamienicy opracowało lubelskie Biuro Architektoniczne Plewa, które ma na swoim koncie m.in. zrealizowany już projekt przebudowy zabytkowej kamienicy przy Cichej 4, gdzie powstały apartamenty. To samo biuro projektowało również „szklany” Instytut Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej i budynek hotelu Focus na Podzamczu.

Prace przy Kościuszki 4 nie będą się ograniczać do gruntownego remontu, odnowienia wnętrz i elewacji. – Zamierzamy zamontować w kamienicy windę osobową i uzyskać taki standard, jakiego oczekują dzisiejsi klienci – zapowiada Lalak. Pytany o możliwy termin rozpoczęcia robót podaje przyszły rok. Przedsiębiorca nie zamierza sam wynajmować mieszkań lokatorom. – Szukamy operatora, który wynajmie od nas cały obiekt do prowadzenia.

Ten sam inwestor szykuje się też do przebudowy znacznie większej, mającej ok. 3500 mkw. powierzchni, kamienicy przy ul. Peowiaków 5. Lalak, który jest również właścicielem Pedetu, planuje stworzenie pieszego połączenia przez kwartał kamienic od ul. Kościuszki do ul. Peowiaków oraz do parkingu znajdującego się na tyłach Pedetu. Sam budynek domu handlowego przechodzi przebudowę, na parterze ma się zainstalować bank, działające tu sklepy zostały przeniesione na pierwsze piętro, stare windy zostaną zlikwidowane, a nowa powstanie w klatce schodowej na prawo od głównego wejścia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty