Fragmenty dawnej bramy do miasta odkryto podczas przebudowy skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ul. Lipową i Al. Racławickimi. Znaleziskiem zajmą się archeolodzy. – To kolejny ważny element związany z historią Lublina. Trudno go zignorować – mówi Dziennikowi wojewódzki konserwator zabytków
„Intrygujący obiekt” odkryto w centralnej części skrzyżowania. – Wstępnie został on zidentyfikowany jako relikt dawnej miejskiej bramy – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Badacze od dawna wiedzieli, że w miejskich obwałowaniach, których przebieg jest dosyć dobrze udokumentowany, powinna się w tych okolicach znajdować brama, ale nie wiedzieli tego, gdzie dokładnie się znajduje.
– Archeolodzy domniemywali, że znajdowała się ona bliżej wylotu Krakowskiego Przedmieścia. Wskazywały na to rezultaty poprzednio przeprowadzonych nadzorów archeologicznych, w których trakcie uchwycono fragment narożnika niezidentyfikowanego budynku – przyznaje Kopciowski. – Teraz domyślamy się, że wystawiona na początku XVII w. brama usytuowana była bliżej Al. Racławickich.
W sprawie bramy można na razie mówić tylko „domyślamy się”, bo odkryte fragmenty to zaledwie okruch budowli. – Obiekt odsłonięty w trakcie obecnych robót zachował się w postaci dwóch uszkodzonych wapiennych odcinków muru. Ustalono, że jeden z nich był częściowo oblicowany i posiadał niewielkich rozmiarów przyporę lub ryzalit – relacjonuje wojewódzki konserwator zabytków, który zapowiedział decyzję wstrzymującą do odwołania prace drogowe na skrzyżowaniu. – To kolejny ważny element związany z historią Lublina. Trudno go z ignorować – mówi nam konserwator.
Znaleziskiem będą się teraz zajmować archeolodzy. – Z uwagi na jego wyjątkową rangę wszczęto postępowanie konserwatorskie, którego celem będzie dokładne rozpoznania odkrytego zabytku archeologicznego – potwierdza Kopciowski. – W najbliższej przyszłości planowane jest przeprowadzenie interwencyjnych badań wykopaliskowych, które pozwolą dokładnie ustalić funkcję, konstrukcję i chronologię odkrytej budowli.
Jak długo wstrzymana będzie przebudowa skrzyżowania? – To kwestia kilku dni – zapewnia konserwator. – Dla kierowców oznacza to utrzymanie obowiązujących obecnie objazdów – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.
Odkryte fragmenty murów zostaną zbadane, opisane i z powrotem zasypane.