Zwrotu pieniędzy za bilety okresowe lub przedłużenia ich ważności oczekuje część osób, które przestały korzystać z komunikacji przez epidemię koronawirusa. – Proponujemy skierowanie do nas wniosku z uzasadnieniem – radzi Zarząd Transportu Miejskiego, ale nie deklaruje, jak rozpatrzy te wnioski.
– Jestem jedną z tych osób, które mają wykupiony bilet okresowy, ale nie mogę korzystać z komunikacji, gdyż taki zakaz otrzymałam od pracodawcy – pisze do nas jedna z Czytelniczek.
Zwraca uwagę, że wielu posiadaczy biletów przesiadło się do samochodów z obawy przed zakażeniem w autobusie, inni przeszli na pracę zdalną, a inni przechodzą kwarantannę. – Koszt niewykorzystywanego biletu odbija się na naszych portfelach.
Nasza Czytelniczka chciałaby zwrócić niepotrzebny bilet lub przedłużyć jego ważność o czas, w którym nie będzie korzystała z komunikacji. Napisała do Zarządu Transportu Miejskiego, ale urzędnicy odpisali jej, że może złożyć wniosek przez pocztę elektroniczną, a sprawa „będzie rozpatrzona zgodnie z wytycznymi, jakie otrzymamy od władz miejskich”. – Na dzień dzisiejszy nie mamy zgody na dokonywanie zwrotów za bilety okresowe lub wstrzymywanie ich ważności – odpisali urzędnicy.
ZTM tłumaczy zamieszanie trwającą w Polsce epidemią. – Jest bez wątpienia sytuacją wyjątkową, w której nie działają standardowe procedury – stwierdza Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM. – To sytuacja trudna i niekorzystna zarówno dla przewoźników i organizatorów transportu publicznego, którzy ponoszą koszty, jak również pasażerów, którzy nie mogą korzystać w pełni z komunikacji miejskiej.
Jakie rozwiązanie widzą urzędnicy? Na razie żadnego. ZTM wyjaśnia, że nie może sam podjąć decyzji. – W tej chwili nie ma wytycznych, które określałyby, w jaki sposób przewoźnicy i organizatorzy komunikacji powinni się zachować i jakie podjąć kroki – tłumaczy Góźdź. – Na ten moment proponujemy pasażerom skierowanie do nas wniosku wraz z uzasadnieniem. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i ostatecznie rozpatrywane zgodnie z podjętymi decyzjami.
– Decyzji proszę się spodziewać w najbliższej przyszłości – deklaruje prezydent miasta Krzysztof Żuk. Wnioski w sprawie zwrotu pieniędzy za bilet lub przedłużenia jego ważności można słać mailem na adres ztm@ztm.lublin.eu. W korespondencji warto podać również numer Karty Biletu Elektronicznego, na której zakodowana jest przejazdówka.