Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2002 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Porażka to czy sukces?

Autor: Zdjęcie autora (gut pim bar)
0 0 A A

Szefowie struktur SLD przegrani w wyborach samorządowych powinni jak najszybciej podać się do dymisji – zapowiedział premier Leszek Miller. Działacze sojuszu na Lubelszczyźnie sami nie zdecydują się na taki krok. Czekają na ocenę kolegów partyjnych. A porażkę starają się przekuć w sukces.
Wobec osób, „które spowodowały pogorszenie wyniku wyborczego”, należy wyciągnąć konsekwencje personalne. Taką decyzję podjęła w niedzielę Rada Krajowa SLD. Sam premier nalegał, by powyborcze rozliczenia odbyły się jak najszybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie wyjdę przed orkiestrę

Potencjalnych adresatów słów Millera można by znaleźć na lewicy całe zastępy. Ale jak na razie na Lubelszczyźnie nie poleciała żadna głowa. I chyba nieprędko poleci.
– Nie czuję się przegrany. Otrzymałem w drugiej turze wyborów prezydenckich ponad 6 tys. głosów. W wyborach do Rady Miejskiej zaś najwięcej głosów, bo około 660 – argumentuje Witold Tkaczyk, były kandydat na prezydenta Zamościa, a jednocześnie szef lokalnego SLD. Czy poda się do dymisji? – Poczekam na ocenę kolegów w sprawie wyborów – zapowiada.
Podobnie mówią inni działacze Sojuszu. – Jak koledzy uznają, że to ja jestem odpowiedzialny za taki wynik i z tego powodu powinienem ponieść konsekwencje, to nie będę protestował. Ale sam przed orkiestrę nie będę wychodził.

Już za cztery lata

A koledzy najprawdopodobniej uznają, że winnych nie ma. Przynajmniej tak będzie w Chełmie. Lewicowy kandydat Zbigniew Matuszczak nie został prezydentem miasta. Ale koledzy bronią go.
– Nie załamujmy rąk – apeluje Marian Tywoniuk, sekretarz miejscowej organizacji SLD. – Matuszczak ma dopiero 40 lat i niebagatelne samorządowe i polityczne doświadczenie. Uważam, że za cztery lata znowu będzie liczącym się kandydatem.
Poza tym na korzyść Matuszczaka ma przemawiać to, że w wyborach prezydenckich zdobył 15 proc. głosów więcej niż cała chełmska lewica startująca do Rady Miejskiej. Tywoniuk podkreśla również, że to właśnie koalicja SLD–UP wprowadziła do rady najwięcej swoich kandydatów. Ale za mało, by rządzić.

Spadło, ale się utrzymało

A może głowy w ogóle nie powinny polecieć? – głowią się lokalni działacze. W naszym regionie lewica nie wypadła rewelacyjnie, ale też nie najgorzej – dodają zaraz. Do Rady Miejskiej Lublina wprowadziła więcej radnych (procentowo) niż cztery lata temu. Za to dotkliwą porażkę poniósł lewicowy kandydat na prezydenta Lublina Wiesław Brodowski.
Z kolei pierwszy wynik partia zanotowała w Sejmiku Wojewódzkim. Jednak zwycięstwo nie zapewniło jej samodzielnej władzy. I nadal nie wiadomo, czy w ogóle uda się jej przejąć stery w województwie.
Nie najgorzej koalicja SLD–UP wypadła także w mniejszych miejscowościach. – W większości powiatów poparcie dla nas spadło o kilka procent. Ale dzięki metodzie dzielenia mandatów, która preferuje duże ugrupowania oraz większemu rozdrobnieniu sceny politycznej w porównaniu z poprzednimi wyborami, nasze wpływy w takich miejscowościach utrzymały się na podobnym poziomie – komentują działacze sojuszu.
Dają przykład powiatu włodawskiego. W porównaniu z 1998 r. poparcie dla sojuszu spadło z 40 proc. do 24 proc. Mimo to lewica ma swojego starostę i największy klub w radzie. Na tym nie koniec. Na siedmiu wójtów, czterech nosi legitymacje SLD.
Zwolenników partii premiera Leszka Millera ubyło także w powiecie łęczyńskim. I to aż o siedem procent. Nie przeszkodziło to jednak, by w tych wyborach burmistrzem Łęcznej został człowiek lewicy.

Sądna niedziela

Na początku grudnia w sprawie oceny wyborów zbierze się Rada Powiatowa SLD w Białej Podlaskiej. Jej przewodniczący, Jan Bajkowski, powiedział Dziennikowi, że działaczy „na dole” boli obciążanie ich tylko odpowiedzialnością za niepowodzenia.
– Na wynik wyborów wpływała przecież też sytuacja gospodarcza – przekonuje Bajkowski.
Lubelski SLD powyborczy remanent przeprowadzi 1 grudnia. Wówczas zbierze się Rada Wojewódzka SLD. – Porównamy wyniki z tymi, które uzyskaliśmy cztery lata temu. Ustalimy, nad czym musimy popracować. Podejmiemy właściwe decyzje – zapowiada Franciszek Piątkowski z lubelskiego SLD.
Jednak powyborczy remanent nie zostanie przeprowadzony do końca. 1 grudnia nie należy się bowiem spodziewać zmiany szefa lubelskiej lewicy. I to mimo to, że w poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski zaapelował do ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka, by jak najszybciej zrezygnował z przewodzenia lubelskiemu SLD. Zdaniem prezydenta nie można dobrze wypełniać dwóch tak odpowiedzialnych zadań. Minister Kurczuk jeszcze przed wyborami samorządowymi deklarował oddanie władzy. Nie chciał jednak komentować opinii prezydenta Kwaśniewskiego.
Zatem odejścia Kurczuka należy się spodziewać najwcześniej na przełomie roku. Nowy szef lubelskiego SLD (wśród kandydatów na przewodniczącego wymieniani są m.in. Mirosław Złomaniec, Marek Tęcza i Krzysztof Szydłowski) będzie rządził partią tylko rok. W 2003 r. kończy się kadencja obecnych władz lubelskiego sojuszu.
Katarzyna Lewandowska,

Pozostałe informacje

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty