Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2002 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Porażka to czy sukces?

Autor: Zdjęcie autora (gut pim bar)
0 0 A A

Szefowie struktur SLD przegrani w wyborach samorządowych powinni jak najszybciej podać się do dymisji – zapowiedział premier Leszek Miller. Działacze sojuszu na Lubelszczyźnie sami nie zdecydują się na taki krok. Czekają na ocenę kolegów partyjnych. A porażkę starają się przekuć w sukces.
Wobec osób, „które spowodowały pogorszenie wyniku wyborczego”, należy wyciągnąć konsekwencje personalne. Taką decyzję podjęła w niedzielę Rada Krajowa SLD. Sam premier nalegał, by powyborcze rozliczenia odbyły się jak najszybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie wyjdę przed orkiestrę

Potencjalnych adresatów słów Millera można by znaleźć na lewicy całe zastępy. Ale jak na razie na Lubelszczyźnie nie poleciała żadna głowa. I chyba nieprędko poleci.
– Nie czuję się przegrany. Otrzymałem w drugiej turze wyborów prezydenckich ponad 6 tys. głosów. W wyborach do Rady Miejskiej zaś najwięcej głosów, bo około 660 – argumentuje Witold Tkaczyk, były kandydat na prezydenta Zamościa, a jednocześnie szef lokalnego SLD. Czy poda się do dymisji? – Poczekam na ocenę kolegów w sprawie wyborów – zapowiada.
Podobnie mówią inni działacze Sojuszu. – Jak koledzy uznają, że to ja jestem odpowiedzialny za taki wynik i z tego powodu powinienem ponieść konsekwencje, to nie będę protestował. Ale sam przed orkiestrę nie będę wychodził.

Już za cztery lata

A koledzy najprawdopodobniej uznają, że winnych nie ma. Przynajmniej tak będzie w Chełmie. Lewicowy kandydat Zbigniew Matuszczak nie został prezydentem miasta. Ale koledzy bronią go.
– Nie załamujmy rąk – apeluje Marian Tywoniuk, sekretarz miejscowej organizacji SLD. – Matuszczak ma dopiero 40 lat i niebagatelne samorządowe i polityczne doświadczenie. Uważam, że za cztery lata znowu będzie liczącym się kandydatem.
Poza tym na korzyść Matuszczaka ma przemawiać to, że w wyborach prezydenckich zdobył 15 proc. głosów więcej niż cała chełmska lewica startująca do Rady Miejskiej. Tywoniuk podkreśla również, że to właśnie koalicja SLD–UP wprowadziła do rady najwięcej swoich kandydatów. Ale za mało, by rządzić.

Spadło, ale się utrzymało

A może głowy w ogóle nie powinny polecieć? – głowią się lokalni działacze. W naszym regionie lewica nie wypadła rewelacyjnie, ale też nie najgorzej – dodają zaraz. Do Rady Miejskiej Lublina wprowadziła więcej radnych (procentowo) niż cztery lata temu. Za to dotkliwą porażkę poniósł lewicowy kandydat na prezydenta Lublina Wiesław Brodowski.
Z kolei pierwszy wynik partia zanotowała w Sejmiku Wojewódzkim. Jednak zwycięstwo nie zapewniło jej samodzielnej władzy. I nadal nie wiadomo, czy w ogóle uda się jej przejąć stery w województwie.
Nie najgorzej koalicja SLD–UP wypadła także w mniejszych miejscowościach. – W większości powiatów poparcie dla nas spadło o kilka procent. Ale dzięki metodzie dzielenia mandatów, która preferuje duże ugrupowania oraz większemu rozdrobnieniu sceny politycznej w porównaniu z poprzednimi wyborami, nasze wpływy w takich miejscowościach utrzymały się na podobnym poziomie – komentują działacze sojuszu.
Dają przykład powiatu włodawskiego. W porównaniu z 1998 r. poparcie dla sojuszu spadło z 40 proc. do 24 proc. Mimo to lewica ma swojego starostę i największy klub w radzie. Na tym nie koniec. Na siedmiu wójtów, czterech nosi legitymacje SLD.
Zwolenników partii premiera Leszka Millera ubyło także w powiecie łęczyńskim. I to aż o siedem procent. Nie przeszkodziło to jednak, by w tych wyborach burmistrzem Łęcznej został człowiek lewicy.

Sądna niedziela

Na początku grudnia w sprawie oceny wyborów zbierze się Rada Powiatowa SLD w Białej Podlaskiej. Jej przewodniczący, Jan Bajkowski, powiedział Dziennikowi, że działaczy „na dole” boli obciążanie ich tylko odpowiedzialnością za niepowodzenia.
– Na wynik wyborów wpływała przecież też sytuacja gospodarcza – przekonuje Bajkowski.
Lubelski SLD powyborczy remanent przeprowadzi 1 grudnia. Wówczas zbierze się Rada Wojewódzka SLD. – Porównamy wyniki z tymi, które uzyskaliśmy cztery lata temu. Ustalimy, nad czym musimy popracować. Podejmiemy właściwe decyzje – zapowiada Franciszek Piątkowski z lubelskiego SLD.
Jednak powyborczy remanent nie zostanie przeprowadzony do końca. 1 grudnia nie należy się bowiem spodziewać zmiany szefa lubelskiej lewicy. I to mimo to, że w poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski zaapelował do ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka, by jak najszybciej zrezygnował z przewodzenia lubelskiemu SLD. Zdaniem prezydenta nie można dobrze wypełniać dwóch tak odpowiedzialnych zadań. Minister Kurczuk jeszcze przed wyborami samorządowymi deklarował oddanie władzy. Nie chciał jednak komentować opinii prezydenta Kwaśniewskiego.
Zatem odejścia Kurczuka należy się spodziewać najwcześniej na przełomie roku. Nowy szef lubelskiego SLD (wśród kandydatów na przewodniczącego wymieniani są m.in. Mirosław Złomaniec, Marek Tęcza i Krzysztof Szydłowski) będzie rządził partią tylko rok. W 2003 r. kończy się kadencja obecnych władz lubelskiego sojuszu.
Katarzyna Lewandowska,

Pozostałe informacje

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty