Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2020 r.
16:36

Protest w Lublinie: Uczniowie dla praw kobiet!

Autor: Zdjęcie autora pab kyku am kw
242 58 A A

Środa to kolejny dzień protestów w obronie praw kobiet. Tym razem w Lublinie protestujący spotykają się pod hasłem: "Uczniowie dla praw kobiet!"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

19:37

- Czujemy, że ludzie będą z nami, dopóki nie będzie widocznej zmiany. Ludzie chcą walczyć i mają do tego siłę. Siedzimy zamknięci w domach i nie podoba nam się to, mamy czas, żeby analizować - mówi jedna z uczestniczek marsdzu

19:34

Po rozejściu się zgromadzenia doszło do utarczek słownych. Interweniowała policja.

19:32

Demonstranci zostawili niektóre ze swoich haseł, zapisane na kartonach, pod ratuszem.

19:30

Manifestacja zakończyła się.

19:22

– Protestujemy przede wszystkim przeciwko temu, w jaki sposób została podjęta ta decyzja – mówi Anna, studentka UMCS z Lublina, która na manifestację przyszła z koleżanką. – Żyjemy w Polsce, która podobno jest krajem demokratycznym, a więc przede wszystkim powinien nam towarzyszyć dyskurs polityczny. To, co tak naprawdę zostało zadecydowane pod płaszczykiem pandemii, zostało przyjęte bez konsultacji społecznej. Powołując się na powstańców warszawskich, można stwierdzić, że wolność to jest godność. W tym momencie część wolności została nam odebrana, a co za tym idzie zostaliśmy też pozbawieni godności. Dlatego tutaj jesteśmy.
 
– Czy protesty odniosą skutek? Sięgając głębiej w historię, możemy wspomnieć o sufrażystkach (ruch społeczny kobiet z przełomu XIX i XX wieku walczących m.in. o prawa wyborcze – red.), którym jednak udało się coś osiągnąć. Mam nadzieję, że i w tym przypadku będzie podobnie – dodaje Ewa, również studentka UMCS.
 
Choć w manifestacji dominowały kobiety, to nie zabrakło wspierających ich mężczyzn. Jednym z nich był studiujący informatykę w Lublinie, a pochodzący z Lubartowa, 22-letni Maciej. – Jestem jednym z tysiąca, którzy się tutaj stawili – głównie po to, żeby zamanifestować swoje poparcie dla kobiet – mówi Dziennikowi. – Ale także żeby wyrazić sprzeciw wobec zmiany prawa. Jednak będąc realistą, nie sądzę, że ten protest odniesie zamierzony skutek. Uważam, że władza pozostanie nieugięta w perspektywie najbliższych tygodni, może miesięcy.
 

To po co zatem protestować?

– Najłatwiej jest być biernym, nie wychodzić z domu, ale ja uważam, że takie inicjatywy społeczne są potrzebne, zwłaszcza w obliczu tego, co się dzieje na świecie: kryzysu, pandemii, w ogóle przygnębienia. I może ta inicjatywa będzie drobnym kamykiem, który spowoduje lawinę dla dalszych zmian.
 

19:19

- Jestem tutaj przede wszystkim jako kobieta, nie posłanka. Chcę walczyć także o swoje prawa. Krzyczmy, upominajmy się o swoje prawa. Jestem z wami - dodaje Monika Pawłowska, posłanka Lewicy.

19:17

- Jestem z wami, chociaż moi koledzy i koleżanki walczą teraz w Sejmie. Będziemy o was walczyć. [...] Nie dajmy się sprowokować, bo prawda jest po naszej stronie. Nam w Sejmie wyłączają mikrofony, wam nie odbiorą głosu - mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, obecna na manifestacji.

19:15

Pod ratuszem rozpoczynają się kolejne przemówienia.

19:14

Końcówka marszu, mijając katedrę, krzyczała: "Dziękujemy!", "Brawa dla policji!". Mundurowi, oddzielający protestujących kordonem od kilkudziesięciu "obrońców katedry", dostali też gromkie oklaski.

19:12

- Tym razem się nie poddamy. Walczymy do końca - mówi jedna z kobiet.

19:10

Marsz dotarł na plac Łokietka. Tutaj demonstracja ma się zakończyć.

19:06

Protestujący ominęli archikatedrę lubelską i zmierzają w stronę ratusza.

19:04

Protesty odbywają się w różnych miastach w całej Polsce. W woj. lubelskim demonstrowano także, między innymi, w Świdniku.

19:01

Pod kurią i archikatedrą czekają już policjanci oraz osoby, które zgłosiły się do "obrony wiary katolickiej".

18:58

- Uważajcie na osoby, które macie obok siebie. Nikogo nie prowokujmy - apelują organizatorzy marszu.

18:50

Teraz zmierzają w stronę archikatedry lubelskiej. Końcówka demonstracji jest obecnie na skrzyżowaniu ze Żmigrodem. Ludzie z okien i balkonów na ul. Bernardyńskiej biją brawo.

18:48

Tłumy protestujących idą ul. Bernardyńską.

18:42

- Nie chcesz aborcji, to jej sobie nie rób - skandują uczestnicy protestu.

18:39

To jak dotąd największa manifestacja, która przeszła ulicami Lublina. W tłumie młodzieży idą też obcokrajowcy, jest miejski radny Dariusz Sadowski, lekarze w białych fartuchach z transparentem: "Chcemy leczyć kobiety, nie inkubatory". Czoło pochodu zatrzymało się na pl. Wolności. - Na placu Wolności walczymy o naszą wolność! - słychać było z głośników. Tłum jest tak duży, że autobusy nie mogą wyjechać z przystanku.

18:33

Marsz ruszył w dół ul. Bernardyńską.

18:30

Protestujący zablokowali przejazd ulicą Narutowicza i Bernardyńską. Niektórzy kierowcy czekali nawet 15 minut. Stały także pojazdy komunikacji miejskiej.

18:26

- Zwracam się do osób, które nie popierają nauk Kościoła katolickiego o dokonywanie apostazji - wykrzyczała jedna z kobiet.

18:19

- Dlaczego nasz rząd troszczy się o życie płodu, który przeżyje tylko kilka dni, a nie troszczy się o prawa osób prześladowanych w Polsce - dodaje inna z uczestniczek marszu.

18:14

- Najważniejsza w tym wszystkim jest edukacja seksualna. Dowiedzielibyście się, że jedna na trzy osoby z macicą dokonała lub dokona aborcji - mówi jedna z uczestniczek protestu.

18:10

Przed Parafią Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej manifestanci rozpoczęli przemowy.

18:08

Manifestanci dotarli na plac Wolności.

18:05

- Stoimy tutaj, żeby nie dać atakować naszej wiary. To nie są protesty, tylko otwarte ataki na wiarę katolicką. Jesteśmy pokojowo nastawieni. Każda kobieta powinna decydować sama, ale nie manifestować tego w taki spopsób - mówi jeden z mężczyzn, który stoi przed kościołem na ul. Narutowicza.

18:02

Porządku pilnują policjanci, którzy towarzyszą protestującym w przemarszu.

17:59

Protestujący skandowali hasła pod adresem, między innymi, Krzysztofa Bosaka czy Kai Godek. Teraz "oberwało się" także Przemysławowi Czarnkowi.

17:51

Marsz skręcił w ul. Narutowicza i porusza się w stronę deptaka.

17:43

Uczestnicy mijają Centrum Kultury w Lublinie i kierują się w stronę ul. Okopowej.

17:34

- Myślę! Czuję! Decyduję! – krzyczy młodzież, która idzie właśnie po lubelskim deptaku. – Chodźcie z nami! – zachęca przechodniów.
 
To kolejny z serii protestów przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który radykalnie zaostrza przepisy aborcyjne w naszym kraju. Manifestacje z każdym dniem przybierają na sile. Kobiety organizują się też w mniejszych miastach. Dziś wychodzą na ulice mieszkanki m.in. Łęcznej, Nałęczowa czy Parczewa.
 
W Lublinie w manifestacji bierze udział kilka tysięcy młodych ludzi. Niosą wypisane na kartonach hasła. Czerwony piorun – symbol protestu polskich kobiet – można zobaczyć na wielu twarzach, rękach, maseczkach, koszulkach. Z głośników płynie muzyka, na żywo grają bębniarze.
 
Organizacją dzisiejszego protestu zajął się Lubelski Komitet Młodzieżowy.
 
– Prosimy o kulturalne zachowanie! Nie kozaczymy! Jesteśmy protestem pokojowym bezprzemocowym! – apelowali na początku manifestacji organizatorzy. Przypominali też o przestrzeganiu obowiązujących w kraju wymogów sanitarnych.
 
– Przyszłam tu, by bronić swoich praw, praw człowieka – mówi jedna z manifestujących dziewczyn.
 
– Trzeba walczyć o swoje – dodaje kolejna. – Rząd się takiej fali protestów nie spodziewał, zresztą nikt z nas się nie spodziewał.
 

17:30

- Mam nadzieję, że oglądałyście wczorajsze "orędzie" Jarosława Kaczyńskiego. On nawołuje do przemocy, nawołuje mężczyzn do krzywdzenia kobiet. Jesteśmy ofiarami, które reagują na krzywdę, która nam sie dzieje - mówi jedna z kobiet.

17:27

- Chciałabym przypomnieć wam pewną lekcję historii - sytuację sprzed przeszło 100 lat. Jak zapewne wam wiadomo, Polska odzyskała oficjalnie niepodległość 11 listopada 1918 roku. W tym samym miesiącu kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze w Polsce. Nie wywalczyły ich, uśmiechając się i dygając. Poszły do marszałka Piłsudskiego i zastukały do jego drzwi: "Halo, halo, nie zapominaj o nas" - mówi jedna z uczestniczek.

17:24

Pod świątyniami zebrały się kilkunastoosobowe grupy, które obserwują protestujących.

17:23

- Myślę, że słowo "wojna" jest raczej użyte w przenośni. My dążymy do pokoju. Trzeba walczyć o swoje. Nie zgadzam się z tym, co nasz rząd zgotował kobietom. A tak naprawdę to całej Polsce. Wierzę w to, że te protesty coś dadzą - dodaje kolejna uczestniczka manifestacji.

17:21

Jesteśmy tutaj, żeby walczyć o prawa kobiet - mówi uczestnik protestu.

17:16

Uczestnicy skandują: "To jest wojna!".

17:10

W proteście w Lublinie bierze udział kilka tysięcy osób.

17:07

Protestujący ruszyli spod Ratusza i kierują się w stronę placu Litewskiego.

17:05

"Myślę, czuję, decyduję", "Chcę leczyć kobiety, nie inkubatory" czy "Kobiety to ostatni bastion" - takie hasła niosą ze sobą uczestnicy protestu w Lublinie.

17:03

- Chcemy walczyć o swoją przyszłość i o przyszłość naszych dzieci - dodaje inna z protestujących.

17:02

- Chcemy, by nasze macice były nasze, a nie jakiegoś gościa czy księdza. Chcemy mieć możliwość wyboru. Rząd na pewno nie spodziewał się takiej skali protestów. Nie podejrzewałam, że dojdzie do takiej sytuacji, bo myślałam, że zostanie to zamiecione pod dywan - mówi jedna z uczestniczek protestu.

16:57

Uczestnicy proszą o nie wdawanie się w konflikty z osobami, które nie przyszły na marsz. Proszą też, aby "w miarę możliwości" nie używać wulgaryzmów.

Protest rozpoczyna się o godzinie 17 na placu Łokietka w Lublinie.

"Jako uczennice i uczniowie lubelskich szkół, a także studentki i studenci lubelskich uczelni nie będziemy dłużej siedzieć cicho - grzeczni już byliśmy. Dlatego: W najbliższą środę, 28.10, chcemy przejść się na spacer o godzinie 17:00. Spotykamy się przy Ratuszu, po czym skierujemy się w stronę Kuratorium Oświaty." – czytamy w zapowiedzi protestu.

Na naszej stronie oraz na Facebooku Dziennika Wschodniego będziemy transmitować wydarzenie.

>>> Podobne marsze i protesty odbywają się dziś w całym regionie. Sprawdź gdzie: Protesty kobiet dziś: Lublin, Chełm, Puławy, Zamość, Biała Podlaska, Nałęczów, Łęczna, Świdnik, Parczew

>>> Wasze zdjęcia, filmy i relacje z protestów: alarm24@dziennikwschodni.pl lub WhatsApp Dziennika Wschodniego (tel. 691-770-010).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty