Co jest największą zaletą programu Przestrzenie Sztuki w sferze tańca? Można się o to spierać, ale można też zaryzykować stwierdzenie, że w taniec był obecny nie tylko w Lublinie. Jeździł.
Realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego program Przestrzenie Sztuki ma w Lublinie specjalnego operatora. To Centrum Kultury w Lublinie, które przedstawia teraz wyniki swojej pracy w zakresie tańca.
– Program niezmiennie obejmuje działania mające na celu zaspokojenie potrzeb w zakresie aktywności artystycznej, edukacyjnej, społecznej i prozdrowotnej, skierowane do środowiska tańca w Lublinie i regionie lubelskim, jednocześnie biorąc po uwagę inicjatywy i potrzeby środowisk tańca z całego kraju – informuje CK i dodaje, że w całym tym przedsięwzięciu nie chodzi wyłącznie o pokazanie premier spektakli tanecznych. Działanie jest wielopoziomowe i nastawione np. na promowanie aktywności fizycznej, zainteresowania tańcem, na wzrost świadomości społecznej dotyczącej sztuki tańca oraz jego walorów kulturotwórczych.
– Bardzo istotnym elementem Programu PS są regularne prezentacje polskich spektakli dla lokalnej publiczności, na scenie lubelskiego Operatora projektu, czyli Centrum Kultury w Lublinie, jak i scenach partnerów, m.in. Centrum Spotkania Kultur, Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz Galerii Labirynt. W regionie są to: Chełmski Dom Kultury, Włodawski Dom Kultury i Dom Chemika w Puławach – wskazuje na bardzo szeroki zakres działań CK.
Wśród licznych spektakli, jakie udało się w tym roku pokazać publiczności należy wymienić np.:
- „BER: Bondara / Ekman / Rimeikis” – tryptyk baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- „III symfonię” Janusza Orlika, „Blisko” w choreografii Tomasza Ciesielskiego,
- „Bodily suites reclaimed” Jacka Łumińskiego,
- „Lithos” Materii Łódź,
- „Jestem miłością III” w choreografii Barbary Bujakowskiej.
– Zrealizowano liczne rezydencje i pokazy prac w procesie (tzw. work in progress). Ważnym elementem były też konkursy na: Mini Grant, Prezentacje Spektakli, Rezydencje Artystyczne oraz Premierę Małego i Dużego Formatu, których efekty mogliście Państwo zobaczyć na scenie CK czy Galerii Labirynt, m.in. „Społeczne SPA” w choreografii Bartosza Juszczaka czy wieczór performatywny „People” – informują organizatorzy.
Równie ważnym elementem działań były coachingi z wybitnymi twórcami, m.in. z Januszem Orlikiem, taneczne jam sessions, m.in. z Mikołajem Karczewskim, Katarzyną Leszek i Łukaszem Wójcickim czy letnie Poka Styl czyli konkurs taneczny Street Dance w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.
– Przestrzenie Sztuki dawały „Impuls do tańca” na lubelskich festiwalach, m.in. Lublin Jazz Festiwalu i Wielokulturowym Lublinie. W grudniu zrealizowano Laboratoria choreograficzno-edukacyjne – ciąg pogłębionych warsztatów z różnych dziedzin twórczości lub wiedzy (poza-tanecznej) wspomagających choreografa, pedagoga lub tancerza w jego rozwoju – dodaje Centrum Kultury.
Program Przestrzenie Sztuki Lublin jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.