Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 grudnia 2016 r.
18:37

Reforma edukacji w Lublinie. Pomysły dla kolejnych szkół: Montesori i dwujęzyczność

Nową podstawówką na mapie Lublina ma stać się m.in. dzisiejsze Gimnazjum nr 19 (budynek z prawej). Atutem tej szkoły będą oddziały dwujęzyczne z jęz. hiszpańskim
Nową podstawówką na mapie Lublina ma stać się m.in. dzisiejsze Gimnazjum nr 19 (budynek z prawej). Atutem tej szkoły będą oddziały dwujęzyczne z jęz. hiszpańskim

Jest pomysł na funkcjonowanie po reformie oświaty dzisiejszych lubelskich gimnazjów – nr 17 (ul. Maszynowa 2) i nr 19 (ul. Szkolna 6). Będą tam uczęszczać uczniowie klas I–VIII.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od połowy listopada lubelski wydział oświaty organizuje spotkania z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami rad rodziców i rad pedagogicznych. Wszystko po to, żeby wspólnie wypracować projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów w Lublinie do nowego ustroju szkolnego.

W przyszłym roku rozpocznie się reforma, której efektem będzie m.in. stopniowe wygaszenie gimnazjów. Ten typ szkół zastąpić ma ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum ogólnokształcące.

Do 31 marca samorządy będą musiały podjąć uchwały dotyczące nowego kształtu oświaty, czyli najprościej mówiąc zdecydować, co stanie się z gimnazjami. 11 takich placówek prowadzonych przez samorząd, które działają np. w ramach zespołów szkół zostanie przekształconych lub włączonych w szkoły podstawowe lub licea z oddziałami gimnazjalnymi.

Problemem jest natomiast sytuacja 12 lubelskich samodzielnych gimnazjów (Gimnazjum nr 1, 2, 5, 7, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19), które zgodnie z projektem ustawy mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, liceum, technikum, branżową szkołę lub mogą zostać włączone do któregoś z nowych typów szkół. Jeśli tak się nie stanie, szkoły zostaną wygaszone.

Taki los nie spotka dzisiejszego Gimnazjum nr 17, które od 1 września ma zostać włączone do Szkoły Podstawowej nr 27 (ul. Kresowa 11). W ten sposób powstanie ośmioletnia podstawówka z oddziałami gimnazjalnymi działająca w dwóch budynkach. O tym, które klasy będą uczyły się przy ul. Maszynowej zdecydować ma dyrekcja szkoły.

– Chcemy, żeby szkoła nadal funkcjonowała w systemie opartym na metodzie Marii Montessori – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin i dodaje, że taka zmiana wydaje się najbardziej zasadna, bo Gimnazjum nr 17 jest małą szkołą. Funkcjonują w niej tylko trzy oddziały, w których uczy się dziś 83 uczniów.

Nową podstawówką na mapie Lublina ma stać się także dzisiejsze Gimnazjum nr 19. Sposobem na zachęcenie uczniów i ich rodziców do nauki w niej będzie stworzenie tam od klasy VII oddziałów dwujęzycznych z jęz. hiszpańskim.

– Zależy nam na kontynuowaniu dwujęzyczności, która w gimnazjum przy ul. Szkolnej prowadzona jest na naprawdę wysokim poziomie – dodaje Dumkiewicz-Sprawka.

Żeby nowa szkoła mogła sprawnie funkcjonować jej dyrekcja odwiedzić ma Szkołę Podstawową nr 23 (ul. Podzamcze 9), nr 25 (ul. Sieroca 17) i nr 4 (ul. Hiacyntowa 69) i podczas spotkań z rodzicami starać przekonać się ich do posłania swoich dzieci do nowej placówki.

Urzędnicy podkreślają, że nie ma mowy o odgórnym przetasowywaniu klas. Wszystko odbędzie się zgodnie z wolą rodziców. Liczą jednak, że część z nich zdecyduje się przenieść obecnych uczniów klas III i VI do nowej szkoły. Być może zachęci ich jej położenie. Kusząca okazać może się także właśnie dwujęzyczność.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty