Taki przejazd byłby kompromitacją – twierdzą rowerowi aktywiści po tym, jak prezydent odrzucił ich zaproszenie do wspólnej przejażdżki przez miasto. Było ono reakcją na zapowiedź surowego podejścia Straży Miejskiej do jeżdżących rowerem po chodniku.
Odmowa wcale nas nie dziwi – stwierdza Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego, które jeszcze w czerwcu oficjalnie zaprosiło Krzysztofa Żuka do wspólnej przejażdżki przez miasto. – Niech pan pokaże, że po Lublinie da się jeździć rowerem wygodnie i bezpiecznie, niekoniecznie chodnikiem – napisali działacze do prezydenta, oburzeni jego zapowiedzią, że Straż Miejska będzie ostrzej reagować na przypadku jazdy rowerem po chodniku. Przekonywali, że w wielu miejscach nie ma innego wyjścia, bo na jezdni nie jest bezpiecznie.
Ostatecznie prezydent odrzucił zaproszenie za pośrednictwem swojej rzeczniczki. – Taki przejazd zakończyłby się kompromitacją – uważa Kowalik. – Nie potrafimy sobie wyobrazić prezydenta jadącego al. Kraśnicką czy ul. Kunickiego. Nawet, gdyby odważył się pojechać tymi ulicami, ciężko byłoby mu z uśmiechem powiedzieć, że lubelskie jezdnie są wygodne i bezpieczne dla rowerzystów. A pamiętajmy, że z jezdni muszą korzystać nie tylko młodzi i wysportowani, ale także 11-letnie uczennice czy 80-letni staruszkowie.
Wczoraj Porozumienie Rowerowe wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Podkreśla w nim, że Lublinowi brakuje połączeń dużych dzielnic z centrum miasta.
– Gotowe koncepcje czekają w szufladzie. Wiele tworzonych przy naszym udziale – wytyka Kowalik. – Prezydent zapowiada, że widzi potrzebę szerszej dyskusji na temat bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wspólna przejażdżka mogłaby być jej częścią. Prezydent nie wskazuje jej czasu. Szkoda, bo o podjęcie takich działań apelujemy od ośmiu lat.
– Podtrzymujemy deklarację, że chcemy rozmawiać o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego – odpowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Zamiast odnosić się do złośliwości, zapraszam na otwarte dla wszystkich poniedziałkowe spotkanie dotyczące mobilności aktywnej – dodaje. Spotkanie ma się odbyć w siedzibie Biura Partycypacji Społecznej (Pałac Parysów, ul. Przechodnia 4, godz. 16).