Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lipca 2018 r.
19:11

W Lublinie obława na rowerzystów. Mandat nawet za jazdę "bez trzymanki"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
222 112 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Posypały się mandaty za jazdę rowerem po chodniku. Tak, jak zapowiadał Ratusz. Po tej zapowiedzi zirytowani rowerzyści zaprosili prezydenta do wspólnej przejażdżki, by udowodnić, że nie zawsze można uniknąć jazdy po chodniku. Prezydent nie podjął wyzwania. Woli przejażdżkę na własnych warunkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostrzejsze podejście do rowerzystów jeżdżących po chodniku zapowiedziano pod koniec czerwca. Do tego czasu Straż Miejska zdążyła wystawić 14 mandatów. Tyle osób ukarano przez pierwsze trzy miesiące sezonu rowerowego mierzonego od początku kwietnia. Potem prezydent ogłosił zaostrzenie działań i już widać to w statystykach, bo w ciągu miesiąca – i to niecałego – liczba mandatów zdążyła się podwoić.

– 12 wystawiliśmy za przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, 18 za jazdę po chodniku, a jeden za jazdę chodnikiem ul. Lubartowskiej bez trzymania kierownicy, chociaż przepisy wymagają trzymania jej przynajmniej jedną ręką – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Za jazdę po chodniku taryfikator przewiduje 50 zł, tyle samo za jazdę „bez trzymanki”, a mandat za przejeżdżanie przejścia opiewa na 100 zł.

– Karanie nie jest rozwiązaniem problemu – twierdzi Michał Wolny, działacz lubelskiego Porozumienia Rowerowego, które niemal natychmiast rzuciło prezydentowi wyzwanie: wspólną przejażdżkę.

– Niech pan pokaże, że po Lublinie da się jeździć rowerem wygodnie i bezpiecznie, niekoniecznie chodnikiem – napisali do prezydenta aktywiści. – Ma pan szansę przekonać lubelskich rowerzystów, że jest super. Albo przekonać się, z czym stykają się codziennie.

Zaproszenie dość długo czekało na odpowiedź, bo prezydent poszedł na urlop. Gdy wrócił, okazało się, że nie podejmie wyzwania.

– Prezydent widzi potrzebę szerszej dyskusji na ten temat z udziałem przedstawicieli wszystkich uczestników ruchu drogowego – zapewnia jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Być może jednym z elementów tej dyskusji będzie wspólny przejazd przez miasto.

Słowa o „wspólnym przejeździe” nie oznaczają jednak przyjęcia zaproszenia od Porozumienia Rowerowego. – Przejazd może być częścią przyszłej, szerszej dyskusji – powtarza Krzyżanowska, która podkreśla, że w Lublinie powstają nowe trasy rowerowe, a kolejne są w planie. – Z pewnością jeszcze jest jeszcze wiele do zrobienia, ale też wiele już za nami.

Na rozwiązanie wciąż czeka problem z sygnalizacją świetlną, która w wielu miejscach „nie widzi” rowerzystów poruszających się jezdnią, a przecież to właśnie jezdnią powinni jechać, jeżeli nie mają wydzielonej drogi. Problem występuje tam, gdzie zielone światło zapala się dopiero pod wpływem sygnału z czujnika w jezdni, który przekazuje informację, że na pasie ruchu jest pojazd czekający na zielony sygnał. Czujnik „nie zauważa” stojących rowerów, bo są dla niego za lekkie.

Takie zjawisko można obserwować chociażby na pasie do skrętu w lewo z Narutowicza w Muzyczną, nad którym zielone światło nie zapali się, jeśli nie będzie zgłoszenia od czujnika. Jeśli pierwszy w kolejce znajdzie się rower, wtedy może stać godzinami, a za nim samochody, chyba że rowerzysta zrezygnuje ze skrętu i pojedzie prosto, albo zsiądzie z roweru i przeprowadzi go przez pasy, bo przejeżdżając narażałby się przecież na mandat.

Nie wszędzie ukarzą?

Rzeczniczka Ratusza łagodzi nieco prezydencką zapowiedź karania za jazdę po chodniku. – Wypowiadając się o karaniu rowerzystów prezydent miał na myśli miejsca wymagające szczególnej wrażliwości – tłumaczy Beata Krzyżanowska. – Np. plac Litewski, Ogród Saski czy uliczki Starego Miasta.

Sonda: Czy po ulicach Lublina da się jeździć rowerem wygodnie i bezpiecznie?

Liczba głosów: 2356
82.85%
Nie
17.15%
Tak

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty