Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 października 2017 r.
7:33

Sukcesy i porażki lubelskiego samorządu

Rozmowa z prof. Stanisławem Michałowskim, rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• We wtorek i w środę UMCS organizuje konferencję poświęconą tradycjom samorządowym Lublina. To wydarzenie w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 700-lecia miasta.

– Byłoby nieporozumieniem, gdybyśmy wśród tylu różnego rodzaju konferencji, spotkań i imprez, jakie dzieją się w mieście nie pokazali tradycji samorządowych Lublina. Przecież funkcjonowanie miasta to przede wszystkim samorząd, mieszkańcy i lokalna wspólnota.

• Co znalazło się w programie konferencji?

– Chcemy przedstawić dwa aspekty. Ten historyczny zaprezentują naukowcy z Wydziału Humanistycznego UMCS, którzy opowiedzą m.in. o początkach lubelskiego samorządu, kiedy to korzystano z wzorców niemieckich, bo miasto było tworzone na prawie magdeburskim. Trudno nazwać to samorządem terytorialnym w dzisiejszym znaczeniu, ale warto to pokazać. Będziemy mówić także o rozwoju samorządu w trudnym okresie zaborów, zwłaszcza w Galicji, oraz w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to samorządowe gminy i powiaty stały się podstawowymi ogniwami systemu politycznego państwa i jego odbudowy po okresie zaborów. Zwrócimy też uwagę na krótki okres funkcjonowania samorządu terytorialnego po II wojnie światowej i skutki centralizacji administracji państwa w okresie PRL.

• A ten drugi aspekt?

– Drugiego dnia w programie mamy cały blok analiz i wystąpień dotyczących samorządu Lublina po 1989 roku. Sporo miejsca poświęcimy zmianom w ustroju miasta, bo przecież dopiero od 2002 roku to mieszkańcy zaczęli w wyborach bezpośrednich decydować o tym, kto zostanie prezydentem miasta. Wcześniej zarząd wybierała rada, a teraz może ona jedynie inicjować referendum, w którym mieszkańcy mogą odwołać prezydenta.

• W programie jest też debata poświęcona sukcesom i porażkom lubelskiego samorządu.

– Chodzi nam o spojrzenie na te kwestie poprzez rozmowę z ludźmi, którzy sprawowali władzę w mieście, dlatego zaprosiliśmy do debaty byłych prezydentów i przewodniczących Rady Miasta. Będziemy mogli usłyszeć ich wypowiedzi i myślę, że ciekawie będzie dowiedzieć się, jak oni oceniają okres, kiedy rządzili miastem i jak patrzą na dzisiejszy rozwój Lublina. Chcemy, żeby głos mogli zabrać także mieszkańcy i zaprezentowali swoją ocenę zmian, które nastąpiły w Grodzie nad Bystrzycą.

• A pana zdaniem, jakie są te sukcesy i porażki?

– Pierwszym sukcesem jest zmiana wizerunku Lublina. Niewiele osób pamięta, jak wyglądało miasto na początku lat 90. Wtedy rozpoczęły się inwestycje infrastrukturalne na Starym Mieście czy budowa deptaka. Druga sprawa to poprawa stanu dróg i wreszcie trzecia kwestia to dobrze funkcjonujący system szkolnictwa. Wyróżniłbym także zmianę podejścia władz miasta do problemów związanych z akademickością Lublina. Pamiętam, jak będąc jeszcze dziekanem, a później prorektorem, musiałem zabiegać w sprawach rozwiązań komunikacyjnych służących studentom, czy też ulg w komunikacji miejskiej. Obecnie władze rozumieją, że Lublin jest miastem akademickim. A porażki? W ostatnich latach wiele się zmieniło w kwestii partycypacji społecznej, wymienię tu chociażby budżet obywatelski, jednak takie rozwiązania można było wprowadzać wcześniej. Były też pewne okresy stagnacji, kiedy w mieście niewiele się działo. Szkoda, że do naszej wspólnoty lokalnej przenoszone są konflikty polityczne charakterystyczne dla rywalizacji ugrupowań parlamentarnych. Utrudnia to zrealizowanie ważnych dla mieszkańców zadań.

Samorządowe tradycje 700-letniego Lublina

Konferencja odbędzie się we wtorek i w środę w Trybunale Koronnym. Pierwszego dnia zaplanowano dwa panele poświęcone samorządowym aspektom historii Lublina (o godz. 10 i 14). O godz. 16.30 rozpocznie się debata z udziałem byłych prezydentów i przewodniczących RM. W środę odbędą się trzy dyskusje o współczesnym samorządzie Lublina (o godz. 9, 11 i 15).

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty