Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2017 r.
6:40

Św. Antoni dostanie Lublin pod opiekę? Ale zgodzić się musi arcybiskup i Watykan

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Wizerunek św. Antoniego wiszący na Bramie Krakowskiej od strony ul. Bramowej to drzwi dawniej osłaniające obraz na płótnie. Drewniane skrzydła zdobi XIX wieczne malowidło, które między 2011 a 2013 rokiem było konserwowane. Obraz właściwy jest w zbiorach Muzeum Lubelskiego
Wizerunek św. Antoniego wiszący na Bramie Krakowskiej od strony ul. Bramowej to drzwi dawniej osłaniające obraz na płótnie. Drewniane skrzydła zdobi XIX wieczne malowidło, które między 2011 a 2013 rokiem było konserwowane. Obraz właściwy jest w zbiorach Muzeum Lubelskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Lublina mają oficjalnie poprosić Kościół by patronem miasta został św. Antoni Padewski. Proponuje to grupa radnych, a pomysł popiera prezydent, który ma napisać projekt uchwały w tej sprawie. Później konieczna będzie jeszcze zgoda Watykanu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkańcy Lublina od co najmniej czterech wieków uważają św. Antoniego za patrona miasta, którym oficjalnie nie jest – tłumaczy miejski radny Mariusz Banach. Wraz z dwoma innymi radnymi Wspólnego Lublina (Piotrem Kowalczykiem i Marcinem Nowakiem) napisał projekt stanowiska, nad którym już w poniedziałek głosować ma Rada Miasta.

W ten sposób rada miałaby zachęcić prezydenta do podjęcia oficjalnych działań w tej sprawie. – Wierzymy, że uda nam się namówić prezydenta do zainicjowania odpowiedniej procedury – wyjaśnia radny.

Ale prezydent... już dał się namówić. – Popiera ten pomysł – mówi jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Przygotuje projekt uchwały, która potem zostanie skierowana do kurii.
– Sami moglibyśmy napisać ten projekt – przyznaje Banach. – Prezydent ma jednak odpowiednie służby prawne, a to dość skomplikowana procedura.

– Procedura jest taka, że jeśli Rada Miasta podejmuje decyzję, to dokonany wybór zatwierdzany jest przez arcybiskupa i wymaga potwierdzenia Stolicy Apostolskiej – objaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Nie wiadomo jak prędko mogłaby nadejść odpowiedź z Watykanu. – To zwykle wymaga czasu – zastrzega kanclerz.

– Chcielibyśmy uregulować tę sprawę jeszcze w roku 700-lecia miasta – podkreśla rzeczniczka Ratusza. – Jeżeli Watykan wyrazi zgodę, to Rada Miasta będzie mogła podjąć ostateczną uchwałę określającą kto jest patronem Lublina.

Nie ma jednak pewności, że wszystko potoczy się tak szybko, jak chciałby tego prezydent. Odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej nie nadeszła jeszcze w sprawie Kraśnika, gdzie w ostatnim dniu marca radni uznali, że patronką miasta powinna zostać Najświętsza Maryja Panna w wizerunku Marki Bożej Kraśnickiej.

Jako historyczny patron Lublina wskazywany jest często św. Michał Archanioł, który patronował też nieistniejącemu dziś kościołowi farnemu na Starym Mieście. Z kolei wizerunek św. Antoniego z Padwy, czyli św. Antoniego Padewskiego od wielu lat wisi na Bramie Krakowskiej.

Trzy pytania o patrona miasta

• Jak miasto zyskuje patrona?

Dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie: Procedury związane z ustanawianiem patrona to pomysł współczesny. Dawniej święty zostawał patronem miasta na zasadzie zwyczaju, społecznej akceptacji. Tak właśnie było w przypadku św. Antoniego, który pojawił się u nas dosyć późno, dopiero w XVII wieku. Św. Antoni pochodził z Portugalii, ale jego kult był bardzo silny we Włoszech. Mniej więcej w XVII w. kult Antoniego zyskał ogólnoeuropejski zasięg, wiele miast miało go za patrona. W Lublinie ośrodkiem jego kultu był kościół bernardynów. W XVIII lub XIX wieku, obraz przedstawiający Antoniego pojawił się na Bramie Krakowskiej, co podtrzymywało kult. W kolejnych latach obraz był zdejmowany do konserwacji. Miał być ponownie zawieszony w 1939 r., ale przeszkodził wybuch wojny. Obraz pojawił się tuż po wojnie, ale władze komunistyczne nie zgodziły się, by wisiał zbyt długo. Na stałe wrócił dopiero w 1990 r.

• Św. Antoni jest jedynym patronem Lublina?

– Znacznie starszym jest św. Michał Archanioł, który był patronem kościoła parafialnego w Lublinie. Kościół ufundowany przez Leszka Czarnego, który, według dawnej opowieści, został we śnie namówiony przez archanioła, by ruszył w pościg za Jadźwingami najeżdżającymi wówczas Polskę. Tak to opisywał Jan Długosz, a później wielu innych. Wyprawa Leszka Czarnego zakończył się sukcesem, a kościół farny stanowił wotum wdzięczności wobec Michała Archanioła. Wówczas powszechnym zjawiskiem było to, że patron kościoła parafialnego zostawał patronem miasta.

• Za którym patronem by się pan opowiedział?

– Nie widzę powodu, by opowiadać się za jednym. Myślę, że Lublin mógłby mieć dwóch patronów, zarówno św. Antoniego, jak i św. Michała Archanioła.

Rozmawiał Daniel Drob

Pozostałe informacje

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"
galeria

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"

Eleganckie suknie, garnitury i uśmiechy od ucha do ucha – tak wyglądała studniówka uczniów z I LO w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili podręczniki w tańce i wspomnienia.

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

W najbliższą niedzielę w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbędzie się charytatywny koncert na rzecz psów i kotów z puławskiego schroniska przy ul. Przemysłowej. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a także piosenkarka Danuta Błażejczyk.

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"

Wokaliści Sylwia Przetak i Michał Grobelny wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu podczas walentynkowego koncertu "To właśnie miłość".

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Drugi mecz kontrolny w tym tygodniu, a czwarty w czasie zimowych przygotowań i druga wygrana Górnika Łęczna. W piątek w centrum treningowym Cracovii zielono-czarni pokonali drugoligowca ze Słowacji - FC ViON Zlate Moravce. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma
galeria

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma

Wykonawca aneksował umowę i budowa Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach nieco się przeciągnęła. Ale to w sumie ma niewielki wpływ na otwarcie placówki, bo nadal nie wiadomo czy będą pieniądze na jej wyposażenie.

Prof. Zbigniew Pater i prof. Paweł Komada tytuły doktorów honoris causa odbiorą w poniedziałek
NAUKA I WSPÓŁPRACA

Tytuły ukraińskiej uczelni dla naszych naukowców. Po raz pierwszy w historii

Tego jeszcze w historii nie było. Wydarzy się w poniedziałek. Po raz pierwszy naukowcy z Polski otrzymają tytuły doktorów honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Mowa naukowcach z lubelskiej uczelni.

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Ferie zimowe w Lubelskiem już za dwa tygodnie. Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy w tym czasie chcieliby pojeździć na łyżwach. MOSiR Lublin zaplanowało specjalne zniżki na bilety wstępu.

W otwarciu wypożyczalni w Krasnymstawie uczestniczyli burmistrz Daniel Miciuła, jego zastępczyni Monika Sawa, dyr. Mariusz Antoniuk oraz przedstawiciele lubelskiego ROPS

Sprzęt do rehabilitacji za darmo. Ale nie dla wszystkich

Poniatowskiego 8b – pod tym adresem w Krasnymstawie od ponad tygodnia działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jest jedną z 12 w województwie, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kto może z niej korzystać?

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

W piątek Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny. Tym razem drużyna Pavola Stano zmierzyła się ze słowackim drugoligowcem FC ViOn Zlate Moravce. Chociaż zielono-czarni błyskawicznie stracili gola, to ostatecznie pokonali rywali 3:2.

Sprawcy brutalnych napaści zostali zatrzymani, a sąd ich aresztował

Tłukli łańcuchem, przypalali papierosami. Już nikogo więcej nie napadną

Jest ich trzech. Każdemu grozi do 15 lat więzienia. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. To sprawcy brutalnych napaści, do jakich doszło ostatnio w powiecie opolskim.

Główna siedziba Książnicy Zamojskiej mieści się na ul. kamiennej 20. Biblioteka ma też kilka swoich filii w mieście

Miliony dla biblioteki. Zdalne wypożyczenia i zwroty

"Cyfryzacja na najwyższym poziomie wkracza do Zamościa, co stanowi milowy krok w kierunku budowania społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności" - zakomunikował w prezydent Rafał Zwolak, informując o podpisaniu umowy na kilkumilionowy projekt dla biblioteki.

Piotr Rzetelski, wicestarosta puławski z PSL-u (z lewej) i Mariusz Wicik, szef puławskiego PiS-u, zawiązali porozumienie, które pozwoliło ich ugrupowaniom przejąć władzę w puławskiej radzie miasta. W powiecie PSL również rządzi, ale z Koalicją Obywatelską i Polską 2050

Polityczne zmiany w Puławach. Czy sięgną powiatu?

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość do spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym przejęło władzę w Radzie Miasta Puławy. Czy ta nowa koalicja idąca w poprzek ogólnopolskiego podziału politycznego dotrze także do powiatu? Zapytaliśmy o to puławskich polityków.

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Prokuratura Regionalna w Lublinie przedstawiła 55-letniemu adwokatowi z Wrocławia zarzuty oszustwa instytucji kościelnych na ponad 1,2 mln zł. Według ustaleń powoływał się też na wpływy w prokuraturze, obiecując pomoc w uchyleniu aresztu prywatnemu klientowi. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z Lubelszczyzny zorganizowali konferencję prasową, aby wyrazić poparcie dla kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Apelowali do mieszkańców regionu o zbieranie podpisów i wsparcie finansowe kampanii, podkreślając, że wybory 18 maja to szansa na powrót do „normalności” i obronę wartości takich jak Bóg, honor i ojczyzna.

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu
FILM Z MONITORINGU
film

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu

To mogło się skończyć tragicznie. Jadący nissanem mężczyzna wjechał prosto w przechodzącą przez ulicę nastolatkę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

95,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty