Unijne pieniądze na remont Teatru Starego mamy w kieszeni – przekonują władze miasta. Lubelski wniosek znalazł się w czołówce projektów walczących o dofinansowanie. Dziś przedstawiciele Ratusza będą uzgadniać szczegóły umowy o przekazaniu dotacji.
Trafił jednak na listę wniosków rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury. Podobne listy powstały w innych resortach. Wszystkie propozycje trafiły do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie opracowano jeden ranking. Spośród wszystkich projektów wyłoniono ścisłą czołówkę. Na podstawowej liście z dziedziny kultury znalazło się osiem najważniejszych projektów. Trzecie miejsce zajęła renowacja Teatru Starego.
W swojej ocenie eksperci brali pod uwagę przede wszystkim znaczenie projektu i stan jego przygotowania. Lublin został bardzo dobrze oceniony. Ale uwaga! Formalnie, miejsce w czołówce nie gwarantuje przyznania dotacji. Wniosek może odpaść, jeśli miejscy urzędnicy nie dostarczą w terminie niezbędnych dokumentów.
– O to nie ma się co martwić – zapewnia Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. – Jesteśmy na etapie uzgadniania ostatnich szczegółów umowy na przekazanie dotacji. Chcemy wszystko dokładnie sprawdzić, by cała procedura odbyła się bez problemów.
Dziś władze miasta spotkają się z przedstawicielami MRR. Ostateczna decyzja o przyznaniu środków powinna zapaść na przełomie sierpnia i września. Miasto już ogłosiło przetarg na remont Teatru Starego. Ma być rozstrzygnięty jesienią.
– O konkretnych datach trudno mówić, ale chcemy rozpocząć prace przed końcem roku – dodaje Kołodziej-Wnuk. – To jak najbardziej realny termin.
Jeśli Lublin dostanie unijne pieniądze, wszystko będzie w rękach magistratu.
– Wydaliśmy niezbędne pozwolenia – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Uzgodniliśmy wszystkie szczegóły. Od strony formalnej projekt jest gotowy do realizacji.
To już historia
Ratowanie Teatru Starego rozpoczęło się w 2007 roku. Według Andrzeja Kasprzaka, architekta z biura Investprojekt Partner 6, które zajmuje się renowacją zabytku, XIX- wieczny gmach był o krok od katastrofy. Teraz budynek jest bezpieczny. Wzmocniono fundamenty i mury. Powstał nowy poziom piwnic. Zgodnie z planem, odnowiony zabytek nie zmieni swojej funkcji. Będzie tam teatr impresaryjny i kino. Prace maja potrwać do listopada 2011 roku.