UMCS szykuje się do rozbiórki kładki dla pieszych nad ulicą Radziszewskiego. Uczelnia złożyła w Urzędzie Miasta wniosek o zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych. W planach uczelni jest też rozbudowa biblioteki
Wiadukt dla pieszych nad ul. Radziszewskiego powstał pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i był częścią ogromnej, jak na tamte lata, inwestycji. Według projektu Stanisława Fijałkowskiego postawiono budynki rektoratu UMCS, Wydziału Prawa i Administracji oraz dwie kładki. Jedna z nich, nad ul. Sowińskiego prowadzi w kierunku miasteczka akademickiego. Druga, według planów, miała umożliwić pracownikom i studentom przejście z placu Marii Skłodowskiej-Curie na pierwsze piętro znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy Biblioteki Głównej UMCS.
Bezpośrednie wejście do gmachu biblioteki jednak nigdy nie powstało, a sama kładka była właściwie bezużyteczna. Od kilku lat pozostaje zamknięta, a władze uniwersytetu niespełna dwa lata temu przyjęły uchwałę dotyczącą jej rozebrania.
W ubiegłym tygodniu wniosek w tej sprawie wpłynął do Urzędu Miasta. Chodzi nie tylko o rozbiórkę kładki, ale też rozbudowę budynku biblioteki oraz budowę zadaszenia wejścia do rektoratu.
Rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska przyznaje, że złożone w Ratuszu dokumenty to pierwszy krok do rozpoczęcia prac. Dopiero po otrzymaniu decyzji o lokalizacji celu publicznego powstaną projekty i rozpocznie się procedura związana z uzyskaniem stosownych pozwoleń. W tej chwili trudno jest mówić o konkretnych terminach.
- W tegorocznym budżecie uczelni zaplanowano przebudowę wejścia do rektoratu, wynikającą z konieczności rozbiórki kładki nad ul. Radziszewskiego. Sytuacja ta ściśle wiąże się ze stale postępującą degradacją kładki, która tak naprawdę od wielu lat, nie znalazła zastosowania – informuje Adamska.
- Wykonane przez projektantów odkrywki i prace sprawdzające stan techniczny wykazały, że dotychczasowe zadaszenie znajdujące się nad wejściem do budynku rektoratu, będące jednocześnie częścią kładki, nie może być wykorzystane i konieczna jest dobudowa nowego. Rozbiórka kładki wymusza również zabudowę tarasu przedwejściowego na poziomie pierwszego piętra biblioteki.