Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.
W sumie przez muzeum przewinęło się 196 tysięcy osób z 80 państw. - Wśród zagranicznych zwiedzających dominowali goście z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Ponad 6 tysięcy osób brało udział w muzealnych projektach edukacyjnych, a ponad 80 tysięcy zwiedziło ekspozycje muzealne z przewodnikiem. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zorganizowało pilotażowe edycje wirtualnego oprowadzania, z którego skorzystało 1600 amerykańskich uczniów i studentów- wylicza Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka placówki. W sumie, wzrost liczby zwiedzających w porównaniu z 2023 rokiem wyniósł 30 tys. osób.
Muzeum chwali się też swoimi sukcesami. To m.in. wyróżnienie dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze w konkursie EMYA na najlepsze europejskie muzeum roku, nagroda za zakończenie inwestycji „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze” w konkursie na wydarzenie muzealne roku „Sybilla 2023” oraz wyróżnienie w XXX edycji Nagrody KLIO w kategorii edytorskiej za publikację „Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim”.
- 2024 rok stał też pod znakiem cieszących się dużą popularnością spotkań, spacerów z przewodnikami oraz wykładów tematycznych. Do najważniejszych wydarzeń należał jubileusz Państwowego Muzeum na Majdanku, organizowana w związku z nim konferencja naukowa „Przeszłość w muzeach – muzea w przyszłości” oraz międzynarodowe seminarium „Museum Exhibitions in the Holocaust Memorials: from Bełżec to Sobibór” będąca elementem obchodów 20. rocznicy utworzenia Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu- przypomina rzeczniczka.
Z okazji 80-lecia PMM na fasadzie centrum obsługi zwiedzających powstał mural stworzony przez lubelskich artystów, klipy przedstawiające działalność instytucji oraz podcasty z serii „Posłuchaj historii”.
Muzeum wydało też pięć publikacji o różnorodnej tematyce. W 2024 roku ponad 15 tysięcy muzealiów przeszło zabiegi konserwacji, a także 11 budynków poobozowych. Placówka otrzymała też 168 dokumentów do swojego archiwum.
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Powołano je w listopadzie 1944 roku, jako pierwsze muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej w Europie.