Brama miłosierdzia zrobiona przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych, rydwany dla Trzech Króli, nowe nagłośnienie i tysiąc ceramicznych dzwoneczków dla dzieci. To nowości Orszaku Trzech Króli, który wyruszy 6 stycznia z placu Zamkowego
- Chcemy rozdać tysiąc koron uczestnikom orszaku. Rolę jednego z mędrców odegra, podobnie jak w czasie tegorocznego orszaku bezdomny – zapowiada ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej i koordynator styczniowego przedsięwzięcia. – Orszak otworzy gwiazda, którą zrobiła absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych, z którym co roku współpracujemy przy przygotowaniu wydarzenia.
– Zajęło mi to prawie cały rok szkolny. Gwiazda ma wiele płaszczyzn, więc było to bardzo czasochłonne – opowiada Kamila Piskorz. – Wykonałam ją z wielu warstw materiałów i wstążek. Nie wiem ile waży, ale jest bardzo ciężka. Do jej przenoszenia potrzebowałam pomocy.
Uczniowie „plastyka” wykonali też bramę miłosierdzia, która jest nowością przyszłorocznej edycji orszaku. Jej nazwa nawiązuje do Roku Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek. – Jedna jej część ma pięć metrów długości i metr szerokości. A takich części jest dziesięć – mówi ks. Podpora. – Brama zostanie otwarta przed katedrą. Wejdą przez nią mędrcy i przed głównym ołtarzem złożą złoto, kadzidło i mirrę.
Pomysł na wykonanie bramy został zaczerpnięty z obrazu „Jezu ufam Tobie”. W jej centrum znajduje się serce z promieniami. Nowością są także platformy dla Trzech Króli, które mają przypominać rydwany oraz nagłośnienie, które będzie ustawione na specjalnych trójkołowcach.
W środę 6 stycznia podczas orszaku zobaczymy także 15-metrową figurę czwartego króla oraz 10-metrową złotą kadzielnicę, które zostaną podniesione na wysięgnikach. Według niemieckiej legendy czwarty król zabłądził, nie zdołał dotrzeć do Jezusa w dniu jego narodzin. Spotkał Chrystusa dopiero, gdy ten był już prowadzony na mękę. Jak zapewnia ks. Podpora, kadzielnica jest największa w Europie.
- Przygotowania trwają. Są już chętni do odegrania roli świętej rodziny. W tym roku w orszaku będzie można też zobaczyć zwierzęta – konia, wielbłąda i lemury – mówi Krzysztof Dąbek, dyrektor ZSP w Lublinie. – Kadzielnica jest w trakcie renowacji, ale na orszak na pewno będzie gotowa. Pracujemy także nad tym, żeby przez bramę miłosierdzia oprócz mędrców mogli także przejść inni uczestnicy orszaku.
Organizatorzy chcą także we współpracy z Pocztą Polską wydać tzw. personalizowane znaczki oraz kartki świąteczne ze zdjęciami z orszaku.
3 stycznia o godz. 10 przed katedrą 1000 dzieci dostanie dzwoneczki
6 stycznia o godz. 11.45 na pl. Zamkowym dostaniesz koronę
6 stycznia o godz. 12 z pl. Zamkowego ruszy Orszak Trzech Króli
6 stycznia o godz. 13 w katedrze msza i kolędowanie