Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2020 r.
21:49

Tu będą nowe bloki, tam nowe domki…

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nad zmianą przeznaczenia terenów wzdłuż ul. Nałęczowskiej, Wojciechowskiej oraz Morwowej ma głosować w czwartek Rada Miasta Lublin. Zmiany mają umożliwić bądź ułatwić inwestorom budowę mieszkań na obszarach zarezerwowanych dotychczas pod działalność gospodarczą. Co jeszcze ma się zmienić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejscy radni dostali od prezydenta projekty kilku uchwał zmieniających przeznaczenie nieruchomości w tej części Lublina. Większość propozycji ma umożliwić wznoszenie budynków wielorodzinnych. Taka zmiana miałaby nastąpić m.in. przy skrzyżowaniu ul. Wojciechowskiej z ul. Bohaterów Monte Cassino i al. Mazowieckiego.

Bloki przy Wojciechowskiej

Mowa o dwóch położonych naprzeciw siebie obszarach przyległych do wspomnianego skrzyżowania. Na jednym jest dzisiaj stacja kontroli pojazdów Żagiel Auto. Drugi leży po przeciwnej stronie ul. Wojciechowskiej (między ogródkami działkowymi a al. Mazowieckiego) i jest niezabudowany.

W obu miejscach planiści chcą dopuścić zabudowę usługową i wielorodzinną. Proporcje między usługami a mieszkaniami ustalałby swobodnie sam inwestor, który mógłby też np. postawić na same biura lub same mieszkania.

Jak wysokie budynki mogłyby tu stanąć? – Dopuszczona wysokość to 30 metrów – mówi o projekcie nowego planu zagospodarowania Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Zastrzega, że taka wysokość byłaby dozwolona przy samym skrzyżowaniu, obok zabudowa obniżałaby się do 25 m. Na najbardziej oddalonym od Wojciechowskiej skrawku terenu po stronie al. Mazowieckiego budynki mogłyby sięgać tylko 20 m.

Zmiany przy Nałęczowskiej

Tu miejscy planiści zajęli się terenami w rejonie ul. Cisowej, Morelowej, Przyjacielskiej i Skromnej. – Zmiana planu ma wprowadzić funkcję mieszkaniową w miejsce przewidywane dotychczas prawie wyłącznie pod aktywizację gospodarczą – streszcza Małgorzata Żurkowska. Przypomina, że bloki pojawiły się przy Nałęczowskiej już wcześniej, na terenie dawnej zajezdni MPK.

Na mapie przekazanej Radzie Miasta znalazło się kilka stref pod zabudowę wielorodzinną lub usługową. Pierwsza z nich to teren za skrzyżowaniem Nałęczowskiej z Cisową, gdzie biura ma dzisiaj firma Wikana. Druga strefa znalazłaby się obok, w rejonie firmy Hanesco, zaś trzecia po przeciwnej stronie Nałęczowskiej, w miejscu Galerii Parada.

W każdej z tych stref tylko od inwestora zależałoby, czy postawi bardziej (lub całkiem) na mieszkania, czy na usługi. Plan będzie jednak wymuszać umieszczenie lokali usługowych w parterach budynków, przy czym mają to być lokale dostępne wprost z ulicy. Maksymalna wysokość zabudowy jest ustalona na 25 m.

Chodzi nie tylko o bloki

Planiści wyznaczają też cztery strefy pod zabudowę jednorodzinną lub usługową. Jedną przy Grabowej, poniżej terenów Hanesco, drugą między ul. Przyjacielską a Morelową, trzecią po prawej stronie ul. Morelowej (jadąc od Nałęczowskiej), a ostatnią przy Skromnej naprzeciw Morelowej. W każdej z tych stref możliwe będzie też stawianie budynków wielorodzinnych, ale tylko takich, które mają nie więcej niż sześć mieszkań. Dozwolona wysokość zabudowy to 12 m.

Na mapie znalazła się też strefa jednorodzinna przy ul. Grabowej, niedaleko ogródków działkowych. Także tu będzie można stawiać budynki wielorodzinne mające do sześciu mieszkań. Możliwe ma być również lokowanie usług, o ile zajmą maksymalnie 60 proc. powierzchni zabudowy na działce.

Wyłącznie zabudowa jednorodzinna (bliźniacza lub wolnostojąca) ma być dopuszczona na ślepym końcu Morelowej.

Ile musi powstać parkingów

W każdym ze wspomnianych powyżej miejsc w przypadku zabudowy wielorodzinnej inwestor będzie musiał zapewnić jedno miejsce postojowe na każde mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. W przypadku większych lokali (do 70 mkw.) ma zapewnić 1,2 miejsca na auto, a największym mieszkaniom 1,5 miejsca. Dla usług ustalono nieco inne wskaźniki parkingowe, np. w przypadku akademika ma wystarczyć 0,9 miejsca postojowego na 10 pokoi. W zabudowie jednorodzinnej wymagane minimum to dwa miejsca na auto.
Inne wskaźniki mają dotyczyć lokali mieszkalnych przy ul. Morwowej.

Mieszkania przy Morwowej

Planiści z Urzędu Miasta proponują też zmianę przeznaczenia działki przy Morwowej 4b. Obowiązujący plan przewiduje tu jedynie zabudowę usługową i to dość wysoką, bo sięgającą nawet 55 m.

Nowy plan, o ile zatwierdzi go Rada Miasta, też będzie pozwalać na 55-metrowy budynek. Umożliwi jednak lokowanie w wieżowcu nie tylko usług, ale także mieszkań. Będą one mogły zajmować do 50 proc. powierzchni użytkowej. Poza tym inwestor będzie mógł zwiększyć ten wskaźnik do 70 proc., ale pod warunkiem, że minimum 15 proc. działki budowlanej zajmie tzw. powierzchnia biologicznie czynna. Z projektu uchwały wynika też, że do powierzchni biologicznie czynnej będzie się wliczał również zielony dach wieżowca, o ile inwestor zdecyduje się na takie rozwiązanie.

Stawiane przez miasto wymagania dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które deweloper będzie musiał zapewnić mieszkańcom, są tutaj łagodniejsze niż przy Wojciechowskiej lub Nałęczowskiej. Ratusz uznał, że na jedno mieszkanie (bez względu na jego metraż) wystarczy 1 miejsce parkingowe.

Mniejsza zmiana w planie zagospodarowania miałaby nastąpić w przypadku terenu u zbiegu ul. Morwowej i Nałęczowskiej, gdzie niedawno rozebrano baraki socjalne. Obowiązujący plan przewiduje tu sześciopiętrowy budynek mieszkalno usługowy z zastrzeżeniem, że na parterze i pierwszym piętrze mają być usługi. Zaproponowana przez Ratusz zmiana sprowadza się do tego, że usługi zostają tylko na parterze, a powyżej będą mieszkania. Pozostałe postanowienia planu mają być utrzymane, włącznie z tym, że wystarczający ma być wskaźnik 1 miejsce postojowe na 1 lokal mieszkalny, bez względu na metraż.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty