Długa historia i plany na przyszłość. Wyzwania i wyróżnienia. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.
Przed uroczystą inauguracją uczelnia zorganizowała briefing prasowy, na którym rektor uczelni, prof. Radosław Dobrowolski podsumował osiem dekad działalności uniwersytetu, ale również zapowiedział najbliższy rok działalności.
– To dobra okazja do podsumowań, nie tylko tych związanych z mijającym rokiem akademickim, ale również z całym 80-letnim bagażem doświadczeń związanych z historią naszego uniwersytetu – mówi prof. Radosław Dobrowolski. – Uniwersytet powstał jeszcze w czasie działań wojennych, początkowo były to cztery wydziały. Tak naprawdę, każdy z tych wydziałów dzisiaj funkcjonuje jako odrębny byt akademicki. To właśnie z korzeni UMCS-u wyrosły wszystkie publiczne uczelnie miasta Lublin, a w tej chwili Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to 12 wydziałów, 24 instytuty badawcze, to prawie 3000 osób zatrudnionych na różnych stanowiskach. Przy okazji na marginesie dodam, że jesteśmy największym pracodawcą w mieście Lublin.
Poza wieloma pracownikami, UMCS to przede wszystkim 17 tys. studentów, z czego, jak zauważa rektor, około 10 proc. to studenci zagraniczni.
UMCS w opinii rektora świetnie radzi sobie pomimo kryzysu demograficznego i spadku zainteresowania studiami. Dowodem na to ma być liczba przyjętych nowych studentów, a ta jest wyższa niż rok temu: to 7600 osób.
– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma się dobrze, jego kondycja pod każdym względem wygląda znakomicie, z perspek-tywą rozwojową, również w tym wymiarze finansowym, co mnie cieszy. Jesteśmy stabilną, dobrze zarządzaną firmą, i mam na-dzieję, że oczywiście podobnie będzie w latach przyszłych – podkreśla rektor i dodaje, że uniwersytet ciągle inwestuje w swoją infrastrukturę.
Niedawno oddano wyremontowaną pływalnię, trwa remont biblioteki uniwersyteckiej.
W trakcie części oficjalnej wręczono medale 80-lecia UMCS, które otrzymali między innymi marszałek województwa Jarosław Stawiarski czy rektorzy innych lubelskich uczelni.
Wyróżniono również naukowców. Tu na laury zasłużyły prof. Katarzyna Klimek, prof. Grażyna Ginalska i prof. Marta Tar-czyńska-Osiniak, które za odkrycie biomateriało chrzęstno-stawowego wykorzystywanego w ortopedii otrzymały nagrodę Marii Curie. Nagrodzono także najlepszych studentów uczelni, a wszystko to w uroczystej, jubileuszowej atmosferze.