Od czwartku można będzie zgłaszać uwagi do planów budowy stadionu żużlowego na części terenów po klubie jeździeckim. Na ten sam dzień zaplanowano otwarte spotkanie z architektami, którzy przygotowali wstępną koncepcję obiektu sportowego.
Zainteresowani spotkaniem nie muszą się wcześniej zapisywać ani zgłaszać. Wystarczy, że przyjdą na godz. 17 do Ratusza (parter, sala 2).
– Będzie można się zapoznać zakresem planowanej inwestycji i zgłosić opinie dotyczące zagospodarowania terenów zielonych, planowanych obiektów kubaturowych, ich lokalizacji, funkcji oraz infrastruktury towarzyszącej – wylicza prezydent Krzysztof Żuk.
Spotkanie rozpocznie dwutygodniowe konsultacje, podczas których wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać swoje opinie i uwagi do koncepcji przedstawionej przez architektów.
– Opinie można składać pisemnie pocztą tradycyjną na adres Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin, ul. Podwale 3, e-mailem na adres: konsultacje@lublin.eu oraz ustnie do protokołu podczas spotkania otwartego – informuje Monika Głazik z lubelskiego Ratusza. Uwagi będą przyjmowane do 15 grudnia. – Opinie, które wpłyną w trakcie konsultacji społecznych, przekazane będą projektantom, którzy sprawdzą możliwość ich uwzględnienia na dalszym etapie prac.
Koncepcja zamówiona przez miasto przewiduje „wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny z funkcją stadionu żużlowego”. Obiekt powstałby w dolinie Bystrzycy, na części terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Główne wejście miałoby się znaleźć naprzeciw przystanku autobusowego przy ul. Krochmalnej (koło dwupoziomowego skrzyżowania z ul. Diamentową).
Nowy stadion w Lublinie
Hala miałaby służyć nie tylko jako stadion żużlowy z torem o długości 343 metrów (otoczonym bandą wysoką na 1,2 m), ale też jako miejsce organizacji zawodów lekkoatletycznych, meczów piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, zawodów konnych, koncertów i wydarzeń targowych. Z koncepcji wynika, że podczas meczów żużlowych trybuny pomieszczą 18 750 kibiców, a podczas koncertów niemal 30 tys. widzów.
W budynku przewidziano też salę konferencyjną na 500 osób, którą w razie potrzeby będzie można dzielić ruchomymi ścianami na mniejsze sale oraz zaplecze gastronomiczne z windą kuchenną.
Projektanci zakładają, że w północnej części terenu powstanie również czterokondygnacyjny parking na 610 samochodów. Drugi, na 209 pojazdów, znalazłby się pod trybunami, powyżej poziomu wód gruntowych. Kolejnych kilkadziesiąt miejsc miałoby się znaleźć na poziomie terenu.
W ramach budowy stadionu urządzone miałyby być również pobliskie tereny zielone. Koncepcja przewiduje m.in. nową kładkę na Bystrzycy w miejscu już istniejącej oraz dodatkową, w nowej lokalizacji.
Po zebraniu i rozpatrzeniu uwag architekci mają opracować kolejne części zamówionej dokumentacji, w tym kompletny projekt stadionu. Później mają nadzorować jego budowę. Za projekty i nadzór miasto zapłaci im 7,4 mln zł. Na taką kwotę opiewa umowa zawarta przez Ratusz z konsorcjum firm Kavoo Invest oraz Sybilski, Wesoły and Partners Constructions.
Architekci szacują, że koszty budowy stadionu mogą wynieść od 240 mln do 250 mln zł, bez uwzględnienia przyszłej inflacji i innych ryzyk.