Blisko 12 tysięcy wniosków o wydanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny złożyli do tej pory mieszkańcy naszego regionu. W środę wojewoda lubelski podpisał umowy z kolejnymi firmami i instytycjami, które włączyły się do programu
- Celem programu jest stworzenie dobrych warunków do życia dla rodzin wielodzietnych i umożliwienie im korzystania z różnego rodzaju ulg i preferencji - mówi Wojciech Wilk, wojewoda lubelski.
Szczegóły zniżek określają umowy z poszczególnymi podmiotami, wśród których są zarówno instytucje publiczne, jak i prywatni przedsiębiorcy. Do tej pory do programu przystąpiło ponad 270 podmiotów z całego kraju, w tym 26 z Lubelskiego. Dokument jest przyznawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta danego miasta, ale można z niego korzystać na terenie całej Polski. Przykładowo, rodzina z Lubelskiego może taniej zapłacić za zwiedzanie muzeum w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie i na odwrót.
- To może zachęcić mieszkańców innych województw do odwiedzenia naszego regionu - zauważa wojewoda.
Posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny w naszym regionie mogą liczyć m. in. na 40-procentową zniżkę w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, tańsze bilety na zwiedzanie Muzeum Lubelskiego i jego oddziałów, czy 10-procentowy rabat na spektakle w Teatrze Starym w Lublinie.
Poleski Park Narodowy oferuje natomiast bilety na zwiedzanie ścieżek przyrodniczych i ośrodka muzealnego za pół ceny, a także zwolnienie z opłat za biwakowanie na polach namiotowych. Roztoczański Park Narodowy z kolei członkom rodzin wielodzietnych proponuje wstęp za 3 złote.
- Taka forma współpracy jest jak najbardziej właściwa. Pozwala chociaż w drobnym fragmencie pomóc w finansowaniu codziennego życia i dostępie do kultury, rozrywki czy sportu - uważa Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, która oferuje tańsze bilety na organizowane przez siebie koncerty.
Wśród innych propozycji można znaleźć m. in. 10 procent ulgi na usługi warsztatowe, wulkanizację i mycie pojazdów w zamojskim MZK, nie brakuje też ofert związanych z edukacją - np. Lubelska Izba Rzemieślnicza oferuje zniżki na egzaminy mistrzowskie (200 zł) i czeladnicze (100 zł) w wybranych zawodach.
- Wymierne korzyści odnoszą wszyscy. Traktujemy to także biznesowo, bo inwestując w młodzież kreujemy nowych nabywców, klientów i usługodawców. To będzie napędzało rynek - mówi Jerzy Miszczak, prezes Izby.
Listę wszystkich podmiotów uczestniczących w projekcie i proponowanych przez nich ulg można znaleźć na ministerialnej stronie www.rodzina.gov.pl.