Już ponad 20 dawczyń ma bank mleka, który jako jedyny w województwie lubelskim działa przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie. Za kilka tygodni będą mogli z niego skorzystać pierwsi mali pacjenci, których mamy mają problem z laktacją.
– Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Szacowaliśmy, że na początek będzie dobrze, jeśli zgłosi się chociaż kilkanaście osób – cieszy się dr n.med. Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik Oddziału Noworodków SPSK1 i koordynatorka pomiędzy kliniką a bankiem mleka kobiecego. – Zgłaszają się do nas kobiety z całego województwa, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Mamy już od nich sygnały, że pierwsze butelki z mlekiem są do odbioru.
Z zasobów lubelskiego banku mleka będzie można skorzystać za ok. miesiąc. – Jest jeszcze kilka procedur, które musimy przejść. Finalizujemy umowę o współpracy z sanepidem na wykonywanie badań mikrobiologicznych mleka od dawczyń. Dopracowujemy logistyczne aspekty bezpiecznego transportu mleka między szpitalami – tłumaczy dr Wójtowicz-Marzec. – Dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego w Warszawie udaje nam się dopracowywać szczegóły naszego projektu i mamy nadzieję, że już niedługo pierwsi pacjenci skorzystają z mleka z lubelskiego Banku Mleka Kobiecego.
W pierwszej kolejności z banku będą mogły skorzystać wcześniaki. – Priorytetem są dla nas dzieci przedwcześnie urodzone, poniżej 32. tygodnia życia, o najniższej wadze 500–1000g i najbardziej chore. Karmienie ich od początku mlekiem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy oraz martwiczego zapalenia jelit – tłumaczy dr Wójtowicz-Marzec. – W pierwszych dniach życia wcześniaka matka zazwyczaj ma problem z laktacją. Wtedy właśnie potrzebne jest mleku z banku, którym żywi się dziecko do momentu aż matka jest w stanie karmić samodzielnie.
W pierwszych dobach życia wcześniaki potrzebują bardzo małych ilości pokarmu, ale dla nich są one bezcenne. – Przy jednym karmieniu to jest ok. pół mililitra mleka, czyli w ciągu doby takie dziecko potrzebuje 2–3 mililitry. Dla wcześniaka te kilka mililitrów jest jednak na wagę złota – podkreśla dr Wójtowicz-Marzec.
Chcesz zostać dawczynią? Zgłoś się
Potencjalne dawczynie mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr 518 130 703 lub za pośrednictwem e-maila: spsk1bmleka@outlook.com. Jeśli kobieta przejdzie proces rekrutacji, może zostać dawczynią (wywiad dotyczący stanu zdrowia, badania laboratoryjne, ginekologiczne i mikrobiologiczne). Dawczynie będą przechodzić badania kontrolne co trzy miesiące.
Dawczyniami nie mogą zostać kobiety, które leczą się z powodu chorób przewlekłych lub są nosicielkami chorób wirusowych. Nie mogą też przyjmować używek. Warunkiem do zostania dawczynią jest też karmienie własnego dziecka.