Już ponad 1600 osób zapisało się na tegoroczną lubelską Ekstremalną Drogę Krzyżową. Wyjście już w piątek. Jej uczestnicy idą nocą pieszo, samotnie lub w skupieniu, mierzą się z bólem, snem i zmęczeniem. Przekraczając granicę własnej fizycznej wytrzymałości. Zatrzymują się na poszczególnych stacjach na krótką modlitwę.
W tym roku organizatorzy lubelskiej EDK przygotowali siedem tras. Wśród nich są trzy drogi „na wzór EDK” liczące mniej niż 40 km. Wśród nich jest trasa z Lublina do Lubartowa – do bazyliki św. Anny, która jest nową propozycją dla osób chcących uczestniczyć w wielkopostnej wędrówce. I ta właśnie trasa, liczy 37 km jest jedną z najpopularniejszych.
– Dużym zainteresowaniem cieszy się też trasa niebieska – wokół Zalewu Zembrzyckiego – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie.
To najkrótsza trasa licząca 31 km. Na najdłuższą trasę – czarną – 51-kiliometrową, do wczoraj do godz. 17 zapisało się już ponad 130 osób. – To więcej niż w ubiegłym roku – przyznaje ks. Ładniak.
Poza czarną, najdłuższą trasą z Lublina do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy są jeszcze trzy inne. To 41-kilometrowa trasa fioletowa – z Lublina do Wąwolnicy. Do sanktuarium w Wąwolnicy można przejść także z Lublina trasami: żółtą (44 km) i czerwoną (46 km).
W tym roku organizatorzy lubelskiej EDK zachęcają też do udziału biegaczy. Warunkiem jest tylko to aby osoby te wybiegły przed wyjściem pozostałych uczestników EDK.
W Lublinie inauguracja EDK odbędzie się w piątek. Uczestnicy będą się wspólnie modlić w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Bernardyńskiej. Msza rozpocznie się o godz. 19.
Na EDK można się zapisać aż do ostatniego dnia. – Ważne jest dla nas abyśmy wiedzieli ile pakietów mamy przygotować – zaznacza ks. Ładniak.
Ponieważ każdy z uczestników otrzyma pakiet pielgrzyma – opaskę odblaskową i rozważania Drogi Krzyżowej. Można je odbierać od czwartku w biurze Domu Na Podwalu.
Koszt uczestnictwa w EDK wynosi 10 zł. Szczegóły na stronie internetowej edk.lublin.pl.