Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2020 r.
14:12

Jak będzie wyglądał Lublin za 10 lat? Mieszkańcy pomogą w pisaniu strategii rozwoju miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 10 A A
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

1800 gospodarstw domowych dostanie ankietę mającą pomóc w pisaniu strategii rozwoju miasta do roku 2030. Chociaż strategię poznamy wiosną, to Ratusz już przyznaje, że zblakły nadzieje na produkcję paneli słonecznych, nową nadzieją staje się branża medyczna i że wciąż rozważane jest poszerzenie granic miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wylosowanych mieszkań nasi gońcy przez cały wrzesień będą dostarczali koperty, w których jest podpisane przez prezydenta zaproszenie do udziału w badaniu i kwestionariusze – mówi Piotr Maleszyk z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta. – Ankieta zawiera różnorodne pytania: od zadowolenia z instytucji miejskich, z przestrzeni miejskiej, przez opinię o sytuacji na rynku pracy, edukacji, ocenę kształcenia dzieci, także pytania o cudzoziemców, o sposób poruszania się po mieście. To informacje, które są nam potrzebne do tego, by projektować strategię rozwoju miasta i właściwie ocenić jego potencjał na kolejną dekadę.

Online, listem, osobiście

Ankieta, której wypełnienie ma zająć ok. 40 minut, będzie, jak zapewnia Ratusz, anonimowa. Przedstawiciele zaproszonych gospodarstw (dowolna osoba spod danego adresu, niekoniecznie zameldowana) będą mogli wypełnić ankietę przez internet lub skorzystać z otrzymanego kwestionariusza i zaadresowanej koperty.

– W przypadku niewykorzystania tych sposobów, od października do końca listopada wylosowane gospodarstwa domowe odwiedzą ankieterzy, którym będzie można przekazać wypełnioną ankietę, bądź odpowiedzieć na pytania w ich obecności – informuje Urząd Miasta. – Ankieterzy są zobowiązania do zachowania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii.

Zbieranie opinii zaczęło się już wcześniej, na zorganizowanych spotkaniach, choć nie tylko, bo ankieterzy, jak twierdzi Ratusz, podpytywali również ludzi na przystankach. Według oficjalnych informacji Urzędu Miasta, zgromadzono już 12 tys. opinii.

Co chwalą, co krytykują

– Przede wszystkim mieszkańcy widzą Lublin jako miasto zielone, bezpieczne i funkcjonalne – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Przekonuje, że mieszkańcy są zadowoleni z „cywilizacyjnego skoku” ostatnich lat, historii i klimatu miasta, jego „kompaktowego rozmiaru”, sąsiedzkiej życzliwości, Starego Miasta i pl. Litewskiego. – Wciąż są dumni z zieleni, zwłaszcza porównując się do innych miast.

– Bardzo wyraźnie wskazywane jest zagrożenie cywilizacyjne, jeżeli chodzi o samochody, korki, hałas, smog i zagrożenie wypadkami – mówi Sagan. Wspomina też o mieszaniu się terenów zielonych i bardzo intensywnej zabudowy. Mieszkańcy mieli się skarżyć, że w niektórych dzielnicach brak możliwości spędzania wolnego czasu, a pewne miejsca są zaniedbane. – Taką dużą bolączką są okolice dworców, mieszkańcy wskazują też na ul. Lubartowską, Zamojską, Grygowej i Tatary.

Szykują nową strategię

Zebrane opinie mają pomóc władzom miasta w stworzeniu strategii rozwoju Lublina do 2030 r. – Chcielibyśmy do lutego lub marca mieć ten dokument napisany w wersji prawie końcowej, po pracy ekspertów, urzędników i radnych, którzy też będą mogli odcisnąć swoje piętno – zapowiada Sagan. – Potem planujemy konsultacje społeczne. Zapytamy, czy to, co zapisaliśmy w strategii, jest właściwe dla mieszkańców. Takie szerokie konsultacje będziemy przeprowadzać w okolicach kwietnia, maja.

Gotowy dokument ma trafić do Rady Miasta, bo to do niej należy jego ostateczne zatwierdzenie. Miałoby to nastąpić w maju przyszłego roku.

Przymiarki do roku 2030

Już dzisiaj Urząd Miasta zapowiada, że w nowej strategii chce uznać branżę medyczną za jedną z „priorytetowych”, kluczowych dla Lublina, podobnie jak branżę informatyczną.

Lista takich gospodarczych filarów ma być krótsza, zniknie z niej produkcja paneli fotowoltaicznych. – Z różnych powodów to się nie udało – przyznaje Sagan. Nie wyklucza, że zamiast na tradycyjnie rozumianej branży spożywczej, która daje w Lublinie zatrudnienie niemal 4 tys. osób, postawi na jej młodszą odnogę. – Żywność funkcjonalną, probiotyki, suplementy diety, to jest teraz rynek, który bardzo szybko rośnie na świecie. Pytanie, czy nie wpierać mocniej nowych produktów.

To nie pierwsza strategia

Podobne dokumenty powstają w Ratuszu raz na kilka lat. Aktualnie obowiązuje „Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-20”, podzielona na różne dziedziny życia, a w każdej z dziedzin zakończona „konkluzjami strategicznymi”. Wśród nich są m.in. tak ogólne stwierdzenia jak „dokładanie starań na rzecz tworzenia wysokiej jakości zabudowy” czy „wzmocnienie promocji miasta za granicą”.

– Nowa strategia będzie się od tej różniła. Będzie wpisanych więcej konkretnych zadań do wykonania, będzie bardziej sprawdzalna, łatwiej będzie mierzyć jej efekty – zapewnia Sagan. Ale również wśród obowiązujących do końca roku założeń można znaleźć łatwe do zmierzenia, jak „poszerzenie granic miasta”, które jednak nie nastąpiło. Czy władze Lublina znowu wpiszą do swoich planów poszerzenie granic miasta? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść „Raport o kierunkach rozwoju przestrzennego miasta”. – Wskazuje obszary, które powinny zostać włączone do granic miasta – stwierdza dyrektor. – Dyskusje nad tym dokumentem rozpoczną się w październiku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty