Od poniedziałku nie będzie można korzystać ze stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego. Obiekt będzie przygotowywany do mistrzostw Polski, które rozpoczną się 20 lipca. Przy bieżni trzeba było dobudować fragment nawierzchni w strefie startu
O tym, że w polu startowym jest za ciasno, pisał na początku maja „Przegląd Sportowy”. Chodziło o miejsce dla zawodników startujących do biegu na 110 m przez płotki.
– Regulamin mówi, by od linii początkowej do końca tartanu były minimum trzy metry, tymczasem na fotografii gołym okiem widać, że w Lublinie ledwo mieszczą się tam bloki – pisał w gazecie Michał Chmielewski.
Dziennikarz twierdził też, że planowane w Lublinie mistrzostwa Polski „mogą być niewypałem” bo stadion „nie jest w pełni przygotowany do organizacji tej imprezy”.
Władze miasta odpierały zarzuty twierdząc, że projekt był uzgadniany z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, którego przedstawiciele odwiedzali też plac budowy.
– Sprawa linii startu do biegu na 110 m przez płotki była również analizowana przez przedstawiciela PZLA, który potwierdził, że wykonana jest ona zgodnie z przepisami – wyjaśniała nam w maju Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Przepis mówi o konieczności wydłużenia linii wyznaczających tory o co najmniej 1 m i ten warunek jest spełniony. Wspomniana 3-metrowa strefa startu jest zapewniona, a w samym przepisie nie ma wyraźnego wymogu co do rodzaju nawierzchni. Gdyby takie wymagania były, to bez problemu można tę strefę uzupełnić o nawierzchnię kauczukową.
Ostatecznie Ratusz zdecydował się nawierzchnię uzupełnić. – Na prośbę środowiska lekkoatletycznego strefa startu na 110 metrów została uzupełniona o nawierzchnię poliuretanową dla polepszenia funkcjonalności i wygody zawodników. Prace w tym miejscu zostały już właściwie zakończone – mówi Bobowska. – Innych prac w planach nie ma.
Od poniedziałku stadion będzie zamknięty, bo mają się tu zacząć intensywne przygotowania do lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Trzydniowa rywalizacja rozpocznie się w piątek, 20 lipca o godz. 9, ceremonię otwarcia zaplanowano na godz. 17. Bilety (dostępne przez ebilet.pl i w sieci Empik) sprzedawane są osobno na każdy dzień: normalny za 10 zł, ulgowy dla uczniów i studentów do 26. roku życia kosztuje 5 zł, zaś dzieci do lat 6 wejdą za darmo.
Część konkurencji będzie transmitowana przez Telewizję Polską. Jej widzowie zobaczą skok o tyczce, skok w dal, rzut dyskiem, rzut młotem, biegi na 100, 200, 800 i 1500 metrów, biegi przez płotki na 110 m i kilka innych konkurencji. Transmisje w TVP Sport w piątek od godz. 17 do 20, w sobotę od godz. 19.10 do 20.30 oraz w niedzielę od 13.30 do 16.45.