W podlubelskich Niemcach powstał centralny hub z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Są też gotowe kolejne punkty recepcyjne w Zamościu i Lublinie.
Do centralnego hubu w Niemcach, koordynowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, będą trafiać dary z hubów powiatowych i wojewódzkich z całej Polski (już w postaci ładunków paletowych). Stamtąd będą wysyłane na Ukrainę. Główny taki punkt w naszym regionie ma działać od wtorku w magazynach fabryki cukierków Pszczółka przy ul. Krochmalnej w Lublinie.
– Pomoc humanitarna w postaci transportów na Ukrainę od organizacji pozarządowych czy samorządów, jest aktualnie niemożliwa, bo mamy gigantyczne obłożenie przejść granicznych. Dlatego powstało rozwiązanie systemowe koordynowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Zaznacza, że chodzi o bezpieczeństwo i płynne przekazywanie transportów. – Ten system gwarantuje, że pomoc faktycznie trafi na Ukrainę. Transporty humanitarne organizowane na własną rękę z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie przekroczą granicy – zwraca uwagę Sprawka.
Szczegóły dotyczące przekazywania pomocy humanitarnej można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego www.lublin.uw.gov.pl w zakładce Pomagam Ukrainie.
Wojewoda nie chciał natomiast mówić o szczegółach dotyczących pracy centralnego hubu. Nie chce ich też zdradzać RARS.
W porcie lotniczym Lublin mają także lądować samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. W niedzielę wylądował pierwszy samolot (z Gruzji) z artykułami medycznymi.
Także w poniedziałek w Zamościu został uruchomiony ósmy punkt recepcyjny w naszym regionie. Będzie obsługiwał uchodźców, którzy przekraczają granice na przejściach kolejowych.
Dodatkowe punkty recepcyjno-informacyjne działają też w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Spokojnej w Lublinie – w formie stacjonarnej oraz wirtualnej.
– Z wirtualnym punktem mogą się kontaktować osoby, które po przekroczeniu granicy nie kontaktowały się z punktami przy granicy, ale zdążyły się już przemieścić na terenie naszego województwa. Nie mają jednak zabezpieczonego stałego miejsca pobytu, a chcą z systemu bezpłatnej opieki skorzystać – wyjaśnia wojewoda. Dodaje, że chodzi o darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. – Poprzez kontakt telefoniczny z wirtualnym biurem, są rejestrowane, a my wskazujemy im miejsce pobytu w ośrodkach zakwaterowania. Staramy się, żeby to było jak najbliżej miejsca, z którego się z nami kontaktują.
Numer telefonu do wirtualnego punktu to 81 7424 400.
Takie punkty zostały także uruchomione na Dworcu Głównym PKP w Lublinie przy ul. Dworcowej oraz na dworcu PKS przy al. Tysiąclecia.
Jak poinformował wojewoda, od 24 lutego z punktów recepcyjnych skorzystało ponad 15 tysięcy uchodźców. Tylko w ciągu ostatniej doby z bezpłatnego zakwaterowania skorzystało 2500 osób.