110 lat temu
Ludzie i świnie
Akademia umiejętności w Erfurcie wyznaczyła nagrodę w kwocie 500 marek za najlepszą odpowiedź na pytanie: „Co czynić należy w celu narodowego wychowania warstw robotniczych”.
Równocześnie płaci rząd saksoński 3000 marek za najlepszą pracę o skutecznej hodowli świń. Tak, tak, hodowla świń jest głównym warunkiem egzystencyi państw i społeczeństwa ludzkiego, tutaj wszechmocne państwo nie może skąpić swej pomocy – co się zaś tyczy wychowania robotników, to rzecz uboczna i prywatna. Przecież świnie trzeba kupować i to drogo – robotników zaś można wynająć za tanie pieniądze, ilu się zechce!..
Dwutygodnik „Naprzód” z 1 lutego 1893 r.
79 lat temu
Ofiara marszałka Piłsudskiego
Zgodnie z ustawą uchwaloną przez sejm o uposażeniu byłych prezydentów Rzeczypospolitej, doręczono Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu sumę 1 miljard 966 miljonów marek jako pobory za ubiegłe pół roku 1923-go i za styczeń roku bieżącego. Marszałek Piłsudski, jakkolwiek nie posiada majątku, przeznaczył tę sumę na uniwersytet, czyli najwyższą szkołę w Wilnie i na ochronkę jego imienia dla ubogich dzieci poległych w walkach o Lwów.
Ciemnota
W górach Beskidach (które są częścią gór Karpat) w południowo-zachodniej Małopolsce urządzone zostało próbne obserwatorium astronomiczne do badania gwiazd. Jednego dnia okoliczni górale zwrócili się do kierownika tego obserwatorium z żądaniem, aby się przeniósł w inne okolice, bo jego dalekowidze jakoby „ściągają deszcz i niepogodę”. Po długiem tłumaczeniu i oglądaniu przyrządów astronomicznych odeszli, zapowiadając, że jeżeli nadchodzące lato będzie suche, to uwierzą, iż obserwatorjum nie ma nic wspólnego z deszczem.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 24 stycznia 1924 r.
50 lat temu
Bierzmy z nich przykład
Realizacja obowiązkowych dostaw trzody chlewnej i mleka na r. 1953 w całym szeregu gmin przebiega pomyślnie dzięki patriotycznej postawie większości mało- i średniorolnych chłopów.
Dziś podajemy nazwiska rolników przodujących w planowych dostawach mleka i żywca z terenu gminy STARY ZAMOŚĆ:
Henryk Czugała ze wsi Wierzba, gospodarujący na 3,38 ha ziemi, miał dostarczyć 140 kg żywca, a dostarczył 293 kg, przekraczając swój plam o przeszło 100 proc.
Aniela Kiecana z Sulmic, mająca 3,88 ha ziemi, sprzedała tucznika o wadze 191 kg, podczas gdy wysokość przypadającej na nią obowiązkowej dostawy na rok 1953 wynosiła 167 kg.
Michał Garbol z Krasnego, właściciel gospodarstwa o powierzchni 3,56 ha, powinien dostarczyć 152 kg żywca, a dostarczył 174 kg.
Także Władysław Mazurek z Wierzb (3,81 ha) sprzedał Państwu tucznika, który ważył 122 kg, co jest przekroczeniem planu o 10 kg (...).
„Sztandar Ludu” z 26 stycznia 1953r.
40 lat temu
„Syrena”, co chciała „Wartburga”
Zgodnie z decyzją podjętą na posiedzeniu komisji maszynowej RWPG w październiku ub. roku – trwają prace wstępne nad rozpoczęciem produkcji naszych popularnych „Syren” w kooperacji z zakładami w Eisenach, produkującymi cieszące się, doskonałą marką „Wartburgi”. Kooperacja obejmie dostawę z NRD kompletnych silników ze skrzynią biegów i blokiem napędowym.
Pierwsze próby „ożenku” „Syren” z „Wartburgami” są pomyślne. Rozpoczęcie seryjnej produkcji przewidziane jest jeszcze w b.r.
Sztandar Ludu z 24 stycznia 1963 r.
30 lat temu
Pokój w Wietnamie
HANOI, WASZYNGTON. Wszystkie światowe agencje prasowe oraz stacje radiowo-telewizyjne na całym świecie przerwały dzisiaj swoje serwisy, aby nadać komunikat Hanoi i Waszyngtonu o parafowaniu porozumienia w sprawie zaprzestania wojny i przywrócenia pokoju w Wietnamie, porozumienia kończącego jedną z najkrwawszych wojen.
Za cztery lata dostaniesz fiata...
Powszechna Kasa Oszczędności informuje, że z dniem 5 lutego 1973 r. rozpocznie przyjmowanie przedpłat na samochód osobowy Polski Fiat 126 p. (...). Przedpłaty przyjmowane będą na lata 1977-1980, w ratach miesięcznych lub w całości.
„Sztandar Ludu” z 25 stycznia 1973r.
20 lat temu
Koniec reglamentacji proszków i mydeł
Nie ma powodu do gromadzenia zapasów w domach. Z dniem dzisiejszym proszki i mydła toaletowe znajdą się w wolnej sprzedaży. Tym samym skończy się trwające 17 miesięcy reglamentowanie tych artykułów. Przyznać trzeba, że były to najbardziej „wstydliwe” kartki – chociaż statystycznie rzecz biorąc normy przydziału na nie, nie odbiegały od tzw. średniego zużycia tych artykułów na jednego mieszkańca.
„Sztandar Ludu” z 1 lutego 1983r.