Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 maja 2004 r.
11:39
Edytuj ten wpis

Casanowa zakochany w Kazimierzu

0 0 A A

Krzysztof Logan Tomaszewski, syn słynnego sprawozdawcy sportowego, Bohdana Tomaszewskiego, napisał książkę autobiograficzną pt. „Odpoczynek Casanovy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d • Skąd taki tytuł i o czym jest książka?
– Kiedy miałem siedem lat, pojechałem z mamą pierwszy raz do Kazimierza po jabłka. I bardzo mi się Kazimierz spodobał. Te jakieś sady, jacyś ludzie, malarze... I wtedy miałem takie pragnienie, żeby zostać filmowcem. Lubiłem kino, tak jak mój ojciec sport. Chodziłem na filmy radzieckie, włoskie, francuskie, które działały, rozpalały moją wyobraźnię. Po maturze trzykrotnie zdawałem do szkoły filmowej, ale nie zostałem przyjęty. Pomyślałem więc sobie, że chyba reżyserem nie będę.
Potem zacząłem pisać. Pierwsze opowiadanie napisałem w 1972 roku, w następnych latach – kolejne. Aż uzbierało się 21 tych opowiadań, które postanowiłem wydać drukiem. Tomik opatrzyłem tytułem: „Odpoczynek Casanovy”.
„Dlaczego Casanovy?” – dziwił się mój ojciec. „Bo ty byłeś Casanova i ja oraz mój młodszy brat, Tomek, odziedziczyliśmy po tobie tę inklinację”.
Mężczyzna zawsze ogląda się za pięknem. To niekoniecznie musi być kobieta. To może być również piękny samochód, jakaś jego znana marka. To może być fragment urokliwego pejzażu czy nawet wspaniała marynarka, która wisi gdzieś na wystawie butiku i przyciąga wzrok. Krótko mówiąc – ja jestem estetą i zawarte w mojej książce erotyki są pochwałą piękna, subtelności, wdzięku... To są moje, bardzo osobiste, intymne przeżycia. To książka o moich romansach, doznaniach i moich wątpliwościach, o poszukiwaniu szczęścia. Bo każdy chce być – do cholery, kurka wodna! – szczęśliwy.
A przede wszystkim – to książka o kobietach, które zaważyły na moim życiu. One są już matronami, a były 18- czy 20-letnimi dziewczynami. To były studentki Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych, stewardesy... Dziewczyny, które gdzieś żyją, rozsiane po świecie. Jak Filomena w Australii, czy Ewa, wielka moja miłość, która gdzieś się rozpłynęła.
Nie ma w tych opowiadaniach ani krztyny fikcji literackiej. To jest bardzo autobiograficzna książka. To wszystko jest moje. Ale na tle tych opowiadań wyróżniłbym zatytułowane „Maszyna mercedes”, będące opowieścią o p. Teofilu Ludwickim, którego poznałem na perskim jarmarku w Kazimierzu i od którego kupiłem starą maszynę do pisania. Pan Teofil to człowiek, który ma „gadane”, wspaniale opowiada. Jak Wańkowicz czy mój ojciec Bohdan Tomaszewski. Ma niesłychany talent do snucia opowieści, mówi nawet wierszem.
• Pan napisał książkę o swoim ojcu?
– Tak. Nosi tytuł „Zawodowiec Bohdan Tomaszewski”, której kolejne, trzecie wydanie, wzbogacone zdjęciami, ukazało się właśnie na rynku księgarskim. Póki ojciec żyje (a skończył już 82 lata) nikt inny, jak właśnie ja, ma dostęp do jego archiwów – zdjęć, notatek.
• Słynie pan również z tego, że pisze piosenki. Hitem ostatniego 25-lecia został okrzyknięty pański przebój „Już nie ma dzikich plaż”...
– Piosenki piszę najchętniej jesienią. To jest moja pora, mój czas na pejzażowe piosenki. Ale powiem panu, że wszystkie najlepsze już napisałem. Później już się człowiek tylko powtarza.
• Lubi pan przyjeżdżać do Kazimierza?
– Przyjeżdżam tutaj od dziecka. Byłem w sumie może 300 razy. Po prostu oddycham Kazimierzem. To miasto to mój azyl. A najbardziej lubię Kazimierz w poniedziałek. W taki deszczowy poniedziałek, kiedy Rynek przemierza jakiś pijaczyna albo malarz. Albo ksiądz, który spieszy, żeby pociągnąć za dzwon na Anioł Pański. Albo piesek, który podlewa murek, czy jaskółki ginące w łukach starych bram. Albo jakiś Białorusin gra smętne melodie dla garstki gapiów, żeby zarobić na „kieliszek chleba”.
I żeby pana zaskoczyć, powiem rzecz straszną: Unia Europejska powinna przyjść do nas na kolanach! Chociażby dlatego, że mamy Kazimierz. Chociażby dlatego, że mamy żytni chleb. I chociażby dlatego, że mamy utalentowanych artystów, tworzących na prowincji. A ta nasza prowincja jest piękna!

Pozostałe informacje

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Początek spotkania o godz. 18.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium