Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2003 r.
10:44
Edytuj ten wpis

Dziękuję szczęśliwemu losowi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


• Czy mogła sobie pani wyobrazić lepszą okazję do premiery polskiego wydania autobiografii Marca Chagalla niż wystawa jego dzieł?
– Nawet o tym nie marzyłam! Dziękuję szczęśliwemu losowi, że mogę być z Państwem w Lublinie podczas tak szczególnego wydarzenia. Tym bardziej, że 72 prace Mistrza ze zbiorów witebskiego muzeum nigdy nie były pokazywane ani w Polsce, ani w Europie.
• Pracę nad autobiografią znakomitego malarza poprzedziło tłumaczenie „Płonących świec”, wspomnień Belli Chagall, ukochanej żony i muzy artysty...
– Szczęśliwy los sprawił, że w czasie mojego pobytu w Paryżu, w latach siedemdziesiątych, poznałam na przyjęciu u francuskich przyjaciół córkę Marca Chagalla, Idę. Zaprosiła mnie do siebie i w starym zabytkowym domu nad Sekwaną zobaczyłam przejmujące obrazy jej ojca.
• Jakie wrażenia?
– Niski, przysadzisty dom, w którym przez pewien czas mieszkał Chagall, kilka pokoi, a w nich dane mi było zobaczyć, „Skrzypków na dachu”, „Bramę cmentarną”, portrety Belli.
• Czy wiedziała pani wówczas, że Bella napisała tom wspomnień z dzieciństwa i młodości?
– Nie. O książce dowiedziałam się od Idy, córki Chagalla, która z jidisz przetłumaczyła ją na francuski i z tego języka dokonałam przekładu. Fakt, że książka ukaże się w Polsce, sprawiała córce Chagalla radość. Zachowałam listy, które wymieniałyśmy w ciągu trzech lat, tyle bowiem trwał wówczas proces wydawniczy.
• Po „Płonących świecach” sprawiła pani miłośnikom Chagalla ogromną niespodziankę: wystawę jego dzieł w Krakowie, którą obejrzało 100 tys. osób
– Kiedy spotykałam się z Idą Chagall, organizatorką wielu ojcowskich wystaw w świecie, coraz częściej myślałam o możliwości wystawienie jego dzieł w Polsce. Przyjaźń, łącząca mnie z Idą, otworzyła mi drogę do jej córki, Meret Meyer-Graber. Zaczęłam z nią korespondować w 1996 r., rok później doszło do wystawy 60 dzieł Mistrza w Muzeum Narodowym w Krakowie. Powodzenie wystawy przeszło najśmielsze oczekiwania, Kraków żył Chagallem.
• Skąd taka siła oddziaływania?
– Pamiętam, jak wystawę oglądały małe dzieci, rysując obrazki i pisząc komentarze. Jeden z chłopców napisał wówczas: Chagall jest fajowy i w ogóle to równy gość, bo rysuje nasze marzenia....
• Teraz kolejna niespodzianka dla wielbicieli talentu malarza. Jutro premiera autobiografii Chagalla „ Moje życie” w pani tłumaczeniu
– Po wspomnieniach Belli przyszedł czas na przetłumaczenie wspomnień Marca i mamy komplet, stanowiący niezwykły, liryczny komentarz do twórczości Chagalla.
• Czy miłość do Belli jest tą najważniejszą siłą, która sprawiła, że baśniowy świat marzeń przedstawiony w obrazach zachwyca coraz to nowe pokolenia?
– Myślę, że na pewno tak. Jeśli dodać do tej miłości miłość do rodzinnego Witebska, to obie złożyły się na dobrą energię, która promieniuje z dzieł Chagalla.
• Czy jego obrazy mogą przynosić szczęście?
– Tak. Blask szczęścia, zaklętego przez malarza w obrazach dosięga tego, kto przed nim stoi. Szczęśliwy los sprawił, że jutro stanę z Państwem przed scenami z Raju...

Jolanta Sell

...romanistka, tłumacz, absolwentka UJ w Krakowie i Instytutu Francuskiego, przyjaciel domu Chagallów w Paryżu, dobry duch krakowskiej i lubelskiej wystawy Chagalla. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt tłumaczeń z literatury francuskiej.

Pozostałe informacje

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium