Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 września 2009 r.
15:12
Edytuj ten wpis

Egipskie hieroglify na wystawie w Łęcznej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Z kim najsłynniejsza egipska królowa Hatszepsut miała romans? Tę zagadkę rozwiązali polscy egiptolodzy pracujący w Deir el-Bahari. Wielkoformatowe zdjęcia hieroglifów z miejsc niedostępnych dla turystów w świątyni słynnej królowej w Dżeser-Dżeseru można obejrzeć na wystawie w Muzeum Regionalnym w Łęcznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Deir el-Bahari to dolina w Tebach Zachodnich, na zachodnim brzegu dzisiejszego Luksoru. Od zachodu ograniczona jest skalną ścianą stumetrowej wysokości, za którą znajduje się Dolina Królów.

W czasach Średniego i Nowego Państwa na zboczach doliny wzniesiono trzy monumentalne budowle. Najpierw powstał zespół grobowy Mentuhotepa II Nebhepetra z XI dynastii, po południowej stronie Deir el-Bahari. Kilkaset lat później swą świątynię grobową po północnej stronie doliny wzniosła Hatszepsut.

– "Najświętsze ze świętych”, tak można przetłumaczyć Dżeser-Dżeseru, nazwę budowli, którą w Deir el-Bahari wzniosła Hatszepsut, jedna z niewielu kobiet, które zasiadały na tronie faraonów – opowiada dr Andrzej Ćwiek, egiptolog, kurator wystawy w Łęcznej, wieloletni pracownik polskiej misji archeologicznej w Deir el-Bahari.

Z Egiptu do Łęcznej

Na otwartej w środę wystawie "Mowa Bogów, egipskie hieroglify” znajdziemy wielkoformatowe zdjęcia pisma unikatowych miejsc w świątyni Dżeser-Dżeseru.

– Nie tylko osoba królowej, ale kunszt, z jakim wykonano te hieroglify, są powodami, aby przyjechać do Łęcznej do Muzeum Regionalnego mieszczącego się synagodze – zaprasza Anetta Chrzanowska, kuratorka wystawy.

– Nie mamy świadomości, jak dalece nasza kultura tkwi korzeniami w starożytnym Egipcie. Hieroglify zaś to dla nas tylko obrazki mające walor ornamentu. A przecież ich przekaz jest o wiele bogatszy. Egipcjanie nie bez powodu nazywali swe pismo medu neczer, "mową bogów”.

Już pięć tysięcy lat temu niezwykła forma, w której zaklęty był cały egipski świat i złożona struktura hieroglificznego systemu umożliwiały wyrażenie treści, które są niedostępne dla naszego alfabetu – dodaje dr Andrzej Ćwiek

Pieczęć królewska

Jednym z programów badań są studia nad paleografią znaków hieroglificznych prowadzone przez Ćwieka. Kilkanaście zdjęć, powstałych w trakcie tych badań, zobaczymy na wystawie wraz z krótkimi komentarzami, wyjaśniającymi formę i funkcję znaków.

– Świątynia Hatszepsut jest również pod tym względem miejscem wyjątkowym. Hieroglify pokrywające jej ściany wyrzeźbiono i pomalowano z niezwykłą precyzją, działali tam najlepsi artyści tamtych czasów – opowiada dr Ćwiek.

– Znakomity stan zachowania tej budowli pozwala nam w pełni docenić ich pracę. Co równie ważne, bogactwo form i rodzajów znaków, reprezentujących niemal całą Listę Znaków Gardinera oraz hieroglify dotąd nienotowane, pozwala znacznie pogłębić naszą wiedzę nie tylko o egipskim piśmie, ale o całej fascynującej kulturze kraju faraonów.

– Rarytasem na wystawie jest najstarsza na świecie, wydobyta, egipska pieczęć królewska, datowana na 4000 lat przed naszą erą – dodaje Anetta Chrzanowska.

Polacy i Hatszepsut

Badania archeologiczne w Deir el-Bahari rozpoczęto jeszcze w XIX wieku. Kolejno działali tam Auguste Mariette, założyciel Egipskiej Służby Starożytności, szwajcarski archeolog Edouard Naville kierujący misją Egypt Exploration Fund, Herbert Winlock z ekspedycją Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

W 1961 r. profesor Kazimierz Michałowski kierujący Polską Stacją Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW jego imienia) wybrał świątynię Hatszepsut na miejsce prac nowej polskiej misji.

Od czterdziestu siedmiu lat polscy egiptolodzy, architekci i konserwatorzy mozolnie rekonstruują pierwotny wygląd tej wyjątkowej budowli. To zarazem poligon i wizytówka polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Od 1999 r. misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański.

– Co roku odkrywamy fascynujące fragmenty pisma, które opowiadają o życiu słynnej królowej. W minionym sezonie udało nam się odkryć, że Hatszepsut po śmierci męża miała kochanka, niejakiego Senenmuta. Był to człowiek wielki wiedzy i kultury. Jego wizerunki były zamieszczone nawet w opisach sekretnych rytuałów dostępnych tylko dla królów. Co jasno oznacza, że Hatszepsut planowała z nim spędzić życie pozagrobowe, dla Egipcjan o wiele ważniejsze od doczesnego. Niestety, coś, musiał przeskrobać, bo królowa kazała skuć wszystkie wizerunki Senenmuta w swojej świątyni. Słuch po nim zaginął – dodaje doktor Ćwiek.

Klątwy to bajka, ale

Doktor Ćwiek nie wierzy w kosmitów, bakterie, grzyby i słynne egipskie klątwy rodzaju Tutenhamona.

– To wszystko bajka. Nieraz otwieraliśmy groby, do których człowiek nie zaglądał 3000, 4000 tysiące lat. Nigdy nic się nie stało – opowiada z uśmiechem.

Ale Hatszepsut ma jednak lekki żal do polskiej ekipy. – Kilka lat temu wracając ze stażu w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, złamałem nogę tuż przed wejściem do samolotu. Pół roku leczenia. Potem pojechałem do Egiptu, w świątyni Dżeser-Dżeseru ponowna kontuzja tej samej nogi. Koniecznie na leczenie musiałem wracać do kraju. Rok później sytuacja się powtórzyła. Pewnie Hatszepsut daje mi lekkie sygnały, ale tak naprawdę to lubi Polaków, bo według wierzeń egipskich, zmarły żyje, dopóki się o nim mówi.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium