Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lutego 2018 r.
21:41

Historia Lublina. "Zabrali pamięć i obrazy miasta nad Bystrzycą do stolicy nad Dunajem"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.
* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

Mamy kolejny dowód na to, że historia Lublina się nie zamyka. Naukowcy wciąż znajdują niezwykłych bohaterów i opisują związane z nimi wydarzenia. Właśnie opublikowali książkę pełną takich historii. Jedna z nich jest malarska...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy plan jak z kolorowych klocków, horyzont z charakterystycznymi wieżami i Bramą Krakowską. Patrzycie na „Lublin, panorama z góry lub wieży kościoła”.

Jego autor - Franz Hohenberger - przyjechał z Wiednia do Lublina, bo 25 marca 1916 zaciągnięto go do armii jako malarza wojennego i wysłano do Generalnego Gubernatorstwa Wojskowego w Polsce. Hohenberger miał wówczas 49 lat i możliwe, że nie był szczęśliwy z takiego obrotu wydarzeń. W Wiedniu musiał rozwiązać prowadzoną od czternastu lat szkołę malarstwa.

Lublin na Praterze

Dwa miesiące później, w maju 1916 roku artysta, którego sztukę fachowcy określają jako realistyczno-impresjonistyczną pokazał kilkanaście lubelskich obrazów na wiedeńskiej Wystawie Wojennej w pawilonie VII poświęconym Lubelszczyźnie.

– Zaskakujące jest to, że mimo iż Lublin miał swój pawilon na prestiżowej wystawie w stolicy monarchii, w tutejszej lokalnej prasie w czasie jej trwania nie znalazła się o tym żadna szczegółowa informacja, a co za tym idzie, nie padło nazwisko Hohenbergera – zauważa Dorota Kudelska w tekście poświęconym artystom austriackiej Kunstgruppe, wiedeńczykom, którzy byli w Lublinie między 1915 a 1918 rokiem.

Warto szukać

Hohenberger, autor tej stosunkowo mało znanej panoramy Lublina, choć namalowanej z oczywistego miejsca - był członkiem formacji, do której należeli także rzeźbiarze, graficy, architekci. Towarzyszyli armii austriackiej, a do ich obowiązków należało krzewienie bieżącej propagandy wojskowej na rzecz monarchii austro-węgierskiej, ale przede wszystkim przygotowywanie materiałów wizualnych tworzonych z myślą o wykorzystaniu ich przez historiografię.

– Zabrali pamięć i obrazy miasta nad Bystrzycą do stolicy nad Dunajem, gdzie pokazali je w jednej z najsławniejszych europejskich galerii. Obrazów warto nadal szukać – pisze Dorota Kudelska, a jej opowieść można potraktować jako początek detektywistycznych działań. Bo znamy tylko niewielką część „naszych” prac austriackich malarzy. O istnieniu reszty wiemy jedynie z katalogów wystaw czy dokumentów do których dotarła autorka.

Pamięć i obraz

Tekst poświęcony mało znanemu wycinkowi historii Lublina z czasów I wojny światowej jest jednym z siedemnastu tworzących książkę „Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie”, która właśnie się ukazała.

– Autorzy opisują wydarzenia i ludzi, których historie nie są powszechnie znane. Niektóre z tematów poruszano już w pracach naukowych ale wówczas trafiały jedynie do wąskiego grona specjalistów. Kieruję się zasadą, by nie powielać starych rzeczy – tłumaczy prof. Eugeniusz Niebelski, pytany dlaczego czytelnik ma sięgnąć po kolejną publikację, jaka ukazuje się w związku z 700 urodzinami miasta.

Opowieść o artystach z Kunstgruppe jest idealnym potwierdzeniem opinii redaktora publikacji, który uważa, że historia Lublina się nie zamyka i długo nie zamknie.

Mało kto wie

Powstanie książki jest związane z konferencją naukową, jaka odbyła się jesienią 2016 roku w Lublinie. Znajdziemy tu też teksty, które powstały dodatkowo. Autorami są historycy, poloniści, historycy sztuki - od magistrów po profesorów - z KUL-u, UMCS-u, IPN-u oraz Muzeum na Majdanku.

– Gdybym miał prywatnie wybrać z książki teksty, by je polecić, to oprócz wspomnianej historii austriackich artystów mogę wymienić mało znany wątek z czasów II wojny światowej. Marta Grudzińska zajęła się sprawą niemieckiego obozu dla jeńców Żydów, żołnierzy września. Obóz wiele lat działał przy ulicy Lipowej 7, w miejscu gdzie dziś stoi Plaza. To nie jest historia upowszechniona, bo nie ma w powszechnej świadomości wiedzy, że Żydzi służyli w Wojsku Polskim. Podobnie ciekawą sprawą jest historia nam bliższa, bo z 1956 roku. O wypadkach na Węgrzech w tamtym czasie wiedzą wszyscy ale już to, że w Lublinie była organizowana pomoc dla Węgrów wie bardzo mało osób. O tym napisała Ewa Rzeczkowska. Jerzy Żywicki pokazuje postać architekta Henryka Paprockiego. Można powiedzieć, że to bardzo znana osoba, bo wszyscy codziennie mijamy budynki, które zaprojektował. Tylko mało kto wie, że to są kamienice Paprockiego – mówi prof. Eugeniusz Niebelski.

Sam jest autorem tekstu poświęconego manifestacjom patriotycznym w Lublinie, które poprzedzały powstanie styczniowe. Jest zdania, że tamte manifestacje miały swoje analogiczne formy w latach „Solidarności”. Te same lubelskie ulice, place i kościoły były miejscami manifestacji i mszy w 1861 jak w latach 1980-1981.

* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium