Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2019 r.
17:52

Najważniejsze sukcesy lubelskich sportowców w 2018 roku

Nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła
Nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła

Dopiero co pożegnaliśmy 2018 rok. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie najważniejsze sukcesy sportowe minionych 12 miesięcy. A tych nie brakowało. Nasze drużyny sięgały po trofea, a zawodnicy przywozili medale z najważniejszych imprez. Nie będzie łatwo powtórzyć tak udanego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedno jest pewne: nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła. Lublinianki wygrały wszystko, co było do wygrania. Piłkarki ręczne Roberta Lisa sięgnęły po mistrzostwo Polski, wywalczyły krajowy puchar, a na dodatek wygrały także Challenge Cup. Zresztą dokonały nie lada sztuki, bo finałowe spotkania musiały rozegrać... dzień po dniu.

W sobotę, 13 maja, łatwo poradziły sobie z Pogonią Szczecin w ramach Pucharu Polski, który wygrały 34:25. A 14 maja założyły potrójną koronę. Tym razem pokonując w finałowym starciu Challenge Cup hiszpański zespół Rocasa Gran Canaria 27:23.
Klimat i kibice

- Udało się zmontować dobrą drużynę, w której stworzył się znakomity klimat. Dziewczyny chciały wygrywać i w konsekwencji zdobyliśmy wszystko, co tylko się dało - oceniał trener Robert Lis. - Patrząc na całą moją karierę trenerską, to również muszę przyznać, że to był mój najlepszy sezon. Uczestniczyłem wprawdzie w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, ale tam nie byłem pierwszym trenerem - dodawał szkoleniowiec. I przyznał także, że swoją cegiełkę do sukcesów drużyny dołożyli jej kibice. - Dawali nam niesamowite wsparcie. Pozwolę sobie wrócić do konfrontacji z GTPR Gdynia w trzeciej rundzie. W pewnym momencie przegrywaliśmy już nawet sześcioma bramkami, a gra nam się kompletnie nie układała. Oni w nas nie zwątpili i zagrzewali dalej do walki. To dzięki nim udało nam się odwrócić losy spotkania i pokonać Gdynię - doceniał fanów MKS trener Lis.

Falująca forma

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że nasze województwo znowu piłką ręczną stoi. W końcu panowie także mają za sobą całkiem niezły rok. Co prawda Azoty Puławy znowu nie przełamały hegemonii: PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock. Po raz czwarty z rzędu Piotr Masłowski i jego koledzy wywalczyli jednak brązowe medale PGNiG Superligi mężczyzn.

- Zapracowaliśmy na ten sukces. Może w ciągu roku nasza forma falowała, ale w decydujących momentach wspięliśmy się na wyżyny naszych umiejętności i potrafiliśmy przechylić szalę na swoją korzyść - wyjaśniał rozgrywający Azotów Paweł Podsiadło po drugim zwycięstwie nad Gwardią Opole.

Speed Car Motor Lublin

Na torze i na stadionie

Nie rozpieszczali nas piłkarze, ale na wysokości zadania stanęły piłkarki. Kobieca drużyna Górnika Łęczna wreszcie okazała się lepsza od Medyka Konin i odebrała odwiecznemu rywalowi mistrzostwo Polski. Na dokładkę zielono-czarne wywalczyły także Puchar Polski. Szkoda tylko, że podopieczne Piotra Mazurkiewicza nie zaistniały w Lidze Mistrzyń. A było bardzo blisko.

Żużlowcy Speed Car Motor Lublin także osiągnęli wielki sukces. „Koziołki” zanotowały drugi z rzędu awans i po ponad 20 latach znowu będą rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trzeba też dodać, że większość ekspertów postawiła już krzyżyk na podopiecznych Dariusza Śledzia.

W pierwszym starciu o awans do PGE Ekstraligi ekipa z Lublina uległa na wyjeździe ROW Rybnik 38:52. Przed ostatnim biegiem rewanżowego spotkania na torze przy Al. Zygmuntowskich gospodarze prowadzili 49:35. Wszystko było jeszcze możliwe, ale Robert Lambert i Andreas Jonsson stanęli na wysokości zadania. Wygrali bieg 4:2, a całe zawody 53:37 i w Lublinie rozpoczęła się wielka feta.

Medalowe sekcje

Lekkoatletyka i pływanie to głównie sporty indywidualne. Trzeba jednak słówko wspomnieć o obu sekcjach AZS UMCS Lublin. Pierwsza została Drużynowym Mistrzem Polski 2018. Mocnym akcentem rok zakończyli też Jan Świtkowski i jego koledzy. W tym wypadku akademicy zostali najlepszym zespołem Zimowych Mistrzostw Polski. Podopieczni trenerów: Andrzeja Świtkowskiego i Piotra Kasperka wywalczyli najwięcej medali, zdobyli najwięcej punktów w „drużynówce”, a wysoko byli także w klasyfikacjach: młodzieżowców i juniorów.

Paulina Guba

16, 6 i 2

Było już o drużynach, teraz czas na przypomnienie indywidualnych popisów naszych zawodników i zawodniczek. Największy sukces osiągnęła Paulina Guba. Kulomiotka AZS UMCS Lublin w 2017 roku nie należała nawet do ścisłej czołówki swojej konkurencji. Mistrzostwa świata w Londynie zakończyła na 16 miejscu. W Halowych Mistrzostwach Europy w Belgradzie była za to szósta. W 2018 roku 27-latka zrobiła niesamowity postęp. W Berlinie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. I to w ostatniej próbie!

Wyprzedziła wówczas reprezentantkę gospodarzy i wielką faworytkę do tytułu Christinę Schwanitz. Skąd nagle tak wielka forma Guby?

- Przede wszystkim zaczęłam dużo mocniej trenować. Swoje zrobił trening motoryczny, a także profesjonalna opieka psychologa. To wszystko było kluczowe - tłumaczyła nam zawodniczka AZS UMCS. - Moim zdaniem przełomowy był Puchar Świata w Londynie. Po raz pierwszy pchnęłam tam ponad 19 metrów. Wcześniej miałam ten problem, że kiedy konkurs toczył się przy dużej publiczności i mocniejszych rywalkach ja nie do końca radziłam sobie z tą otoczką - wyjaśniała 27-latka. - Myślę, że właśnie wtedy przełamałam jakąś barierę psychiczną. Potem poszło już z górki.

A skoro o lekkoatletyce mowa, to trzeba dodać, że w 2018 roku tytuł wicemistrza Europy wywalczył Paweł Fajdek z Agrosu Zamość, "tylko" wicemistrza, bo wszyscy liczyli oczywiście o złoty medal. Łatwiej było się pogodzić ze srebrem tylko i wyłącznie z tego powodu, że na najwyższym stopniu podium stanął drugi z Polaków - Wojciech Nowicki.

119 i 115 medali

Kapitalny rok mają za sobą zapaśnicy Cementu Gryfa Chełm. Zawodnicy tego klubu w sumie wywalczyli aż 119 medali, w tym 52 zdobyte na krajowych imprezach. Ten najważniejszy zapisała na swoim koncie Katarzyna Krawczyk, która w mistrzostwach Europy była trzecia.

Znowu trzeba też wspomnieć o pływakach AZS UMCS. Jak wyliczył trener Piotr Kasperek akademicy z najważniejszych, krajowych zawodów przywieźli... 115 krążków. Nie będziemy wymieniać wszystkich, ale warto zapamiętać przede wszystkim jeden. W sierpniu polska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie z: Janem Świtkowskim i Konradem Czerniakiem (obaj AZS UMCS) zajęła trzecie miejsce mistrzostw Europy w szkockim Glasgow.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium