Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2019 r.
17:52

Najważniejsze sukcesy lubelskich sportowców w 2018 roku

0 0 A A
Nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła
Nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła

Dopiero co pożegnaliśmy 2018 rok. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie najważniejsze sukcesy sportowe minionych 12 miesięcy. A tych nie brakowało. Nasze drużyny sięgały po trofea, a zawodnicy przywozili medale z najważniejszych imprez. Nie będzie łatwo powtórzyć tak udanego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedno jest pewne: nie było bardziej utytułowanego zespołu niż MKS Perła. Lublinianki wygrały wszystko, co było do wygrania. Piłkarki ręczne Roberta Lisa sięgnęły po mistrzostwo Polski, wywalczyły krajowy puchar, a na dodatek wygrały także Challenge Cup. Zresztą dokonały nie lada sztuki, bo finałowe spotkania musiały rozegrać... dzień po dniu.

W sobotę, 13 maja, łatwo poradziły sobie z Pogonią Szczecin w ramach Pucharu Polski, który wygrały 34:25. A 14 maja założyły potrójną koronę. Tym razem pokonując w finałowym starciu Challenge Cup hiszpański zespół Rocasa Gran Canaria 27:23.
Klimat i kibice

- Udało się zmontować dobrą drużynę, w której stworzył się znakomity klimat. Dziewczyny chciały wygrywać i w konsekwencji zdobyliśmy wszystko, co tylko się dało - oceniał trener Robert Lis. - Patrząc na całą moją karierę trenerską, to również muszę przyznać, że to był mój najlepszy sezon. Uczestniczyłem wprawdzie w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, ale tam nie byłem pierwszym trenerem - dodawał szkoleniowiec. I przyznał także, że swoją cegiełkę do sukcesów drużyny dołożyli jej kibice. - Dawali nam niesamowite wsparcie. Pozwolę sobie wrócić do konfrontacji z GTPR Gdynia w trzeciej rundzie. W pewnym momencie przegrywaliśmy już nawet sześcioma bramkami, a gra nam się kompletnie nie układała. Oni w nas nie zwątpili i zagrzewali dalej do walki. To dzięki nim udało nam się odwrócić losy spotkania i pokonać Gdynię - doceniał fanów MKS trener Lis.

Falująca forma

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że nasze województwo znowu piłką ręczną stoi. W końcu panowie także mają za sobą całkiem niezły rok. Co prawda Azoty Puławy znowu nie przełamały hegemonii: PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock. Po raz czwarty z rzędu Piotr Masłowski i jego koledzy wywalczyli jednak brązowe medale PGNiG Superligi mężczyzn.

- Zapracowaliśmy na ten sukces. Może w ciągu roku nasza forma falowała, ale w decydujących momentach wspięliśmy się na wyżyny naszych umiejętności i potrafiliśmy przechylić szalę na swoją korzyść - wyjaśniał rozgrywający Azotów Paweł Podsiadło po drugim zwycięstwie nad Gwardią Opole.

Speed Car Motor Lublin

Na torze i na stadionie

Nie rozpieszczali nas piłkarze, ale na wysokości zadania stanęły piłkarki. Kobieca drużyna Górnika Łęczna wreszcie okazała się lepsza od Medyka Konin i odebrała odwiecznemu rywalowi mistrzostwo Polski. Na dokładkę zielono-czarne wywalczyły także Puchar Polski. Szkoda tylko, że podopieczne Piotra Mazurkiewicza nie zaistniały w Lidze Mistrzyń. A było bardzo blisko.

Żużlowcy Speed Car Motor Lublin także osiągnęli wielki sukces. „Koziołki” zanotowały drugi z rzędu awans i po ponad 20 latach znowu będą rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trzeba też dodać, że większość ekspertów postawiła już krzyżyk na podopiecznych Dariusza Śledzia.

W pierwszym starciu o awans do PGE Ekstraligi ekipa z Lublina uległa na wyjeździe ROW Rybnik 38:52. Przed ostatnim biegiem rewanżowego spotkania na torze przy Al. Zygmuntowskich gospodarze prowadzili 49:35. Wszystko było jeszcze możliwe, ale Robert Lambert i Andreas Jonsson stanęli na wysokości zadania. Wygrali bieg 4:2, a całe zawody 53:37 i w Lublinie rozpoczęła się wielka feta.

Medalowe sekcje

Lekkoatletyka i pływanie to głównie sporty indywidualne. Trzeba jednak słówko wspomnieć o obu sekcjach AZS UMCS Lublin. Pierwsza została Drużynowym Mistrzem Polski 2018. Mocnym akcentem rok zakończyli też Jan Świtkowski i jego koledzy. W tym wypadku akademicy zostali najlepszym zespołem Zimowych Mistrzostw Polski. Podopieczni trenerów: Andrzeja Świtkowskiego i Piotra Kasperka wywalczyli najwięcej medali, zdobyli najwięcej punktów w „drużynówce”, a wysoko byli także w klasyfikacjach: młodzieżowców i juniorów.

Paulina Guba

16, 6 i 2

Było już o drużynach, teraz czas na przypomnienie indywidualnych popisów naszych zawodników i zawodniczek. Największy sukces osiągnęła Paulina Guba. Kulomiotka AZS UMCS Lublin w 2017 roku nie należała nawet do ścisłej czołówki swojej konkurencji. Mistrzostwa świata w Londynie zakończyła na 16 miejscu. W Halowych Mistrzostwach Europy w Belgradzie była za to szósta. W 2018 roku 27-latka zrobiła niesamowity postęp. W Berlinie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. I to w ostatniej próbie!

Wyprzedziła wówczas reprezentantkę gospodarzy i wielką faworytkę do tytułu Christinę Schwanitz. Skąd nagle tak wielka forma Guby?

- Przede wszystkim zaczęłam dużo mocniej trenować. Swoje zrobił trening motoryczny, a także profesjonalna opieka psychologa. To wszystko było kluczowe - tłumaczyła nam zawodniczka AZS UMCS. - Moim zdaniem przełomowy był Puchar Świata w Londynie. Po raz pierwszy pchnęłam tam ponad 19 metrów. Wcześniej miałam ten problem, że kiedy konkurs toczył się przy dużej publiczności i mocniejszych rywalkach ja nie do końca radziłam sobie z tą otoczką - wyjaśniała 27-latka. - Myślę, że właśnie wtedy przełamałam jakąś barierę psychiczną. Potem poszło już z górki.

A skoro o lekkoatletyce mowa, to trzeba dodać, że w 2018 roku tytuł wicemistrza Europy wywalczył Paweł Fajdek z Agrosu Zamość, "tylko" wicemistrza, bo wszyscy liczyli oczywiście o złoty medal. Łatwiej było się pogodzić ze srebrem tylko i wyłącznie z tego powodu, że na najwyższym stopniu podium stanął drugi z Polaków - Wojciech Nowicki.

119 i 115 medali

Kapitalny rok mają za sobą zapaśnicy Cementu Gryfa Chełm. Zawodnicy tego klubu w sumie wywalczyli aż 119 medali, w tym 52 zdobyte na krajowych imprezach. Ten najważniejszy zapisała na swoim koncie Katarzyna Krawczyk, która w mistrzostwach Europy była trzecia.

Znowu trzeba też wspomnieć o pływakach AZS UMCS. Jak wyliczył trener Piotr Kasperek akademicy z najważniejszych, krajowych zawodów przywieźli... 115 krążków. Nie będziemy wymieniać wszystkich, ale warto zapamiętać przede wszystkim jeden. W sierpniu polska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie z: Janem Świtkowskim i Konradem Czerniakiem (obaj AZS UMCS) zajęła trzecie miejsce mistrzostw Europy w szkockim Glasgow.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium