Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 grudnia 2008 r.
21:28
Edytuj ten wpis

Nie jestem sędzią ludzkich sumień

Byłoby nienormalne, gdyby nie pojawiały się w moim życiu wątpliwości. Każdy z nas je pewnie ma. Ale kończąc czas mojego powołania wiem, że dokonałem właściwego wyboru, że poszedłem swoją drogą. I takiej "swojej” drogi życzę wszystkim ludziom. By w święta, myśląc o własnym życiu, takim, jakie ono jest, jak je sobie ułożyli, mogli się do siebie szczerze i serdecznie uśmiechnąć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z księdzem Eugeniuszem Kościółko, proboszczem parafii w Kazimierzówce

• Jak wejść w świąteczny nastrój, skoro na głowie mamy zakupy, sprzątanie, do tego mnóstwo spraw, które trzeba załatwić przed końcem roku...

- Spokojnie, ze wszystkim zdążymy. Nic nam nie ucieknie. To właśnie ten czas, żeby się zatrzymać i wyciszyć. Cały rok pędzimy, pędzimy. Za czym? Właściwie każdy za tym samym, choć pewnie każdemu wydaje się, że jego cel jest wyjątkowy. A to bieg za pieniędzmi, sukcesem, sławą, karierą. Za czymś, co, jak sądzimy, przyniesie nam szczęście, spełnienie.

• I przynosi?

- Właśnie nie. Przychodzi taki moment, wcześniej czy później, że mamy już ten wymarzony dom, samochód, czy wysokie stanowisko. I okazuje się, że nie jesteśmy z tego powodu ani lepsi, ani szczęśliwsi. Często jest jeszcze gorzej, bo z tym osiągniętym celem przychodzi pustka, której nie potrafimy niczym wypełnić. Nie ma za czym biec, do czego dążyć. Zatraca się sens życia.

• Jest na to jakaś recepta?

- Ja takiej nie mam. Zresztą, recepty, superporadniki to też pułapka. "Jak być szczęśliwym”, "Jak się podobać”, "Jak awansować” - atakują nas tytuły światowych bestsellerów. Kupujemy je, czytamy, próbujemy postępować w zgodzie z zaleceniami. Stajemy się niewolnikami idealnych rozwiązań. I co się okazuje? Że ani szczęścia na horyzoncie nie widać, ani niczego, co nam książki obiecywały. Czujemy się oszukani. A to po prostu życie, którego nie da się zaplanować poradnikowym szablonem. Każdy musi znaleźć swoją drogę, swój sposób na życie.

• Ksiądz znalazł taki sposób?

- Jakiś pomysł na życie mam. Czy zresztą pomysł? Odnalazłem w sobie pasję, która pozwala mi cieszyć się życiem, czyni je w jakiś sposób pełnym. Ta pasja to malarstwo.

• Kiedy ksiądz zaczął malować?

- To było tak dawno, że już nie pamiętam. W szkole byłem tym uczniem, który za wszystkich robił rysunki. A potem do malowania zachęcił mnie ksiądz Malarz w Puławach. Pod jego okiem namalowałem swoje pierwsze kwiaty: białe chryzantemy.

• Potem były też kwiaty. I tylko kwiaty.

- Faktycznie, namalowałem kilka tysięcy obrazów i na wszystkich są kwiaty. Maluję je z wyobraźni, tak, jak je widzę i czuję w swojej duszy. Wieczorem, po całym dniu siadam do sztalug i już ważne są tylko kwiaty. Tak, w przyjemny sposób kończę dzień. To moja intymna rozmowa z samym sobą, wyciszenie przed snem.

• Ale te kwiaty nie wyglądają na "uśpione”? Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie, jakby były w ciągłym ruchu.

- Niektórzy mówią, że moje kwiaty tańczą. Ja myślę, że one po prostu żyją. To ruch życia, który powstaje w mojej wyobraźni. Można też powiedzieć inaczej: ten ruch napędza mnie do życia, nie pozwala mi stać w miejscu, roztkliwiać się nad sobą. Dzięki temu z radością patrzę w przyszłość, emerytura mi niestraszna. Wiem, że to nie będzie bezczynny czas.

• Z malarskiej pasji księdza zrodził się pomysł, by wyszukiwać i promować artystyczne talenty.

- Myślę, że w każdym z nas drzemie jakiś talent. Problem w tym, żeby go odkopać i dobrze w życiu spożytkować. Dlatego razem z lubelskim Caritasem i zaprzyjaźnionymi plastykami zaprosiliśmy uczniów ze wszystkich szkół na Lubelszczyźnie, by przysyłali nam do 20 lutego swoje prace. To może być grafika, obraz lub rzeźba. Wszystkie dzieła pokażemy na specjalnej wystawie. A potem młodych artystów zaprosimy na plener integracyjny, gdzie pod okiem fachowców będą szlifować swoje umiejętności.

• Każdy ma szansę zaistnieć?

- Każdy. A wszyscy utalentowani młodzi ludzie będą przez nas dalej prowadzeni, tak by ich talent miał możliwość pełnej realizacji. To wielki dar od Stwórcy i nie można go zmarnować. Chcę pomóc wydobyć go na światło dziennie. By błyszczał pełnym blaskiem.

• A w tym gorącym przedświątecznym okresie znajduje ksiądz czas na malowanie?

- Oczywiście. Pasja mnie wycisza, relaksuje. Ale pozwala też na chwilę przedświątecznego skupienia.

• W kościele czuć już święta?

- Trwają rekolekcje, wierni robią rachunek sumienia, spowiadają się. Święta sprzyjają refleksji.

• Zdarza się, że ksiądz odmawia rozgrzeszenia?

- Czasem jest tak, że musze przeprosić i odmówić, bo tak każe mi prawo kanoniczne. Ale to rzadkie sytuacje.

• A ciężko dźwigać potem ten worek z ludzkimi grzechami?

- Spływa na nas w czasie spowiedzi wiedza, którą musimy potrafić udźwignąć, choć to bywa niełatwe. Ale cóż ja mogę? Spróbować zrozumieć człowieka ze wszystkimi jego słabościami. I współczuć, że życie układa się ludziom w bardzo skomplikowany sposób, że sobie w tym życiu nie radzą. Nie jestem sędzią ludzkich sumień, a jedynie pośrednikiem między człowiekiem a Bogiem. Tylko tyle i aż tyle, bo to przecież niezwykła rola.

• Trudna rola, bo świąt nie spędzi ksiądz z rodziną...

- Gdy byłem młodszy jeździłem do rodziców. Potem pojawiło się zbyt dużo obowiązków w parafii. Święta to dla mnie rodzaj posługi. Służę moim wiernym i robię to z radością. Nie czuję się samotny w święta. Spędzam razem z parafianami pasterkę, w pierwszy dzień świąt będą śluby, chrzty, same radosne wydarzenia. Na pewno pójdę na świąteczny obiad do sąsiadów. Porozmawiamy, pośmiejemy się, pośpiewamy kolędy. Jak w rodzinie.

• W świąteczny wieczór nie będzie refleksji: mogłem pójść inną drogą, mieć żonę, dzieci?

- Jestem tylko człowiekiem. Byłoby nienormalne, gdyby nie pojawiały się w moim życiu wątpliwości. Każdy z nas je pewnie ma. Ale kończąc czas mojego powołania wiem, że dokonałem właściwego wyboru, że poszedłem swoją drogą. I takiej "swojej” drogi życzę wszystkim ludziom. By w święta, myśląc o własnym życiu; takim, jakie ono jest, jak je sobie ułożyli mogli się do siebie szczerze i serdecznie uśmiechnąć.

Pozostałe informacje

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium