Jako pierwsi przedstawili swoją małą ojczyznę uczniowie szkoły podstawowej w Zawieprzycach. I zostali redaktorami Encyklopedii Lubelszczyzny
Na start Regiopedii Lubelszczyzny wybraliśmy Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach. Dlaczego? Bo tu od 1991 roku uczniowie opracowują historię swojej miejscowości, opowiadają legendy o ruinach zamku, pokazują turystom dwór, gdzie mieszkała młodziutka Maria Skłodowska. W 2004 roku szkolni pasjonaci opisali Zawieprzyce w ramach projektu "Uczniowie adoptują zabytki”. Pierwszymi redaktorami Regiopedii zostali Michał Wójcik i Krystian Janosz.
A nad wrzuceniem hasła "Zawieprzyce” czuwał lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.
List pani minister
- Mała ojczyzna to rodzinny dom, ulica, przy której stoi, oswojony, bliski krajobraz. To lokalna historia, tradycja i kultura, które budują naszą tożsamość - dodaje i zachęca nauczycieli i uczniów do odkrywania i opisywania małych ojczyzn w Regiopedii.
Nasza encyklopedia
To ogromny projekt, który startuje w całej Polsce. Nawiązuje do popularnej Wikipedii. Ale nasza Regiopedia ma o wiele bardziej lokalny charakter. Każdy mieszkaniec Lubelszczyzny, mający dostęp do Internetu, może od ręki napisać artykuł o swojej miejscowości, jej historii, znanych ludziach, kulturze a nawet miejscach, gdzie można wypocząć.
Po co stworzyliśmy Regiopedię?
Po to, żeby z Waszą pomocą stworzyć największy i najciekawszy zbiór informacji o naszym regionie i jego mieszkańcach. Na Regiopedii zobaczycie zdjęcia i filmy. Wszystko po to, żeby obraz każdej małej ojczyzny był jeszcze pełniejszy.
Nad tym, żeby wasze hasła były ciekawe i wartościowe, będą czuwać moderatorzy. O merytoryczną opiekę nad Regiopedią Lubelszczyzny poprosiliśmy ekspertów: dr Grażynę Jakimińską, szefową Muzeum Historii Miasta Lublina, Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN i Stanisława Turskiego, dyrektora Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej.
Na dobry początek sami przygotowaliśmy 120 haseł. Teraz możecie dodawać nowe!