Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2008 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Święta w zgliszczach

0 0 A A

Większość z prawie trzystu dzieci z Gruzji, które na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP latem odpoczywały w Polsce, obecnie wraz z rodzinami przebywa w ośrodkach dla uchodźców w Gori i Tbilisi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mimo że działania wojenne na terenie tzw. strefy buforowej zakończyły się już dawno, nie mogą wrócić do swoich wiosek. Ich domy zostały zbombardowane przez lotnictwo rosyjskie albo podpalone przez Osetyńców.

W jeszcze gorszej sytuacji znajduje się około 12 tysięcy mieszkańców Tamaraszeni, Aczabeti i innych miejscowości leżących w tzw. strefie buforowej, którzy wciąż przebywają w ośrodkach.

- Ich domy zostały zrównane z ziemią i nie ma nawet śladu, po miejscach, w których kiedyś tętniło tam życie - mówi Iraki Kokaia z Ministerstwa Uchodźców w Tbilisi.

50 metrów

Czternastoletnia Nana Midodashvili, która z grupą 83 dzieci odpoczywała w Lublinie, pochodzi właśnie z takiej wioski. Teraz mieszka w jednym z ośrodków w Tbilisi.

Placówka znajdująca się w starym, dziewięciokondygnacyjnym, szpitalu wojskowym na przedmieściach Tbilisi. Mieszka tam około 900 osób. Na zestawionych ze sobą łóżkach w dawnych szpitalnych salach, na powierzchni około 50 mkw., śpią trzy, czasami cztery rodziny. Nie ma tam żadnych mebli czy nawet szafek na drobiazgi, które udało im się zabrać, kiedy uciekali z domów.

Na każdej kondygnacji budynku mieszkańcy mają do dyspozycji tylko trzy toalety i łazienki.

Jak zwierzęta

Gaiozi Midodashvili, ojciec Nany, mówi, że żyją jak zwierzęta. - Dobrze, że chociaż dzieci mogą chodzić do szkoły - pociesza się.

Gaiozi jest zrezygnowany i rozżalony. Co prawda, rząd wybudował dla uchodźców nowe osiedla, ale oni nie chcą przenieść się do tych domów.

- Jeśli się na to zgodzimy, już zawsze będziemy uchodźcami. Drugi raz w życiu muszę zaczynać wszystko od początku - mówi Gaiozi. - Po pierwszej wojnie osetyjskiej, tak jak teraz, wszystko straciłem i musieliśmy uciekać. Ale ile razy można zaczynać? - zastanawia się z wyrzutem mężczyzna.

Chcemy mówić po polsku

Kokaia z Ministerstwa Uchodźców w Tbilisi przyznaje, że ludzie ze zniszczonych miejscowości niezbyt chętnie przenoszą się do nowych osiedli. - To problem psychologiczny - twierdzi urzędnik. Jednak mimo wątpliwości uchodźcy powoli przełamują apatię. Już 11 tysięcy ludzi zasiedliło nowo wybudowane domy.

Tymczasem dla dzieci, które podczas letniego pobytu poznały Polskę, a obecnie przebywają jeszcze w placówkach dla uchodźców, Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi prowadzi raz w tygodniu lekcje języka polskiego.

Nurki Gabunia, dyrektor szkoły, była zaskoczona, gdy jesienią zgłosiło się do niej dwanaścioro dzieci gruzińskich chcących nauczyć się mówić po polsku. Okazało się, że jest to efekt zauroczenia naszym krajem podczas letniego pobytu.

- Spośród dzieciaków, które były w Polsce, więcej chciałoby chodzić na te lekcje, ale ich rodziców nie stać na przywożenie ich do szkoły - mówi dyrektorka. - Zwłaszcza gdy udało im się wyrwać w ośrodków dla uchodźców.

Tu jest bezpiecznie

We wrześniu do Polski przyjechało ponad 80 dzieci z Gruzji i spędziło u nas trzy tygodnie. Zwiedzili Lublin, Nałęczów, Puławy, Kazimierz Dolny. Jak nam potem opowiadali, plan zajęć był aż za bogaty. Organizatorzy musieli zrezygnować z kilku punktów, bo po prostu nie wystarczyło na nie czasu. - Pobyt w Polsce był dla nich niesamowitym przeżyciem - potwierdza Maksim Domukhovski, gruziński tłumacz mieszkający od kilkunastu lat w Polsce. - Jednak mimo pozytywnych wrażeń, wciąż mają w oczach krew bliskich i sąsiadów, słyszą huk bomb i walących się ścian.
Młodzi Gruzini do Polski dotarli w tym, w co byli ubrani. Nic ze sobą nie mieli. Kiedy przyjechali do Lublina, wysiadając z autokarów, z bagażnika wyciągnęli wypchane torby, pełne prezentów. - Właśnie dzięki temu, dzięki życzliwości ludzi czują się bezpiecznie - dodaje Maksim.

Uśmiech

Dzieci przyjechały głownie z terenów bezpośrednio dotkniętych wojną: Gori, Cchinwali i okolicznych wiosek. Część z nich potraciła bliskich, straciła domy, teraz z rodzinami mieszkają w tbiliskim ośrodku dla uchodźców. Wizyta w Polsce miała dla nich terapeutyczny charakter. - Dzieciom bardzo się podobały kolonie - mówi Nona Tsikhelashvili, psycholog, która opiekowała się dziećmi. - Ten pobyt coś w nich zmienił. Były spokojniejsze, a na ich twarzach pojawił się uśmiech.

Paczki na święta

Dla dzieci, które odwiedziły Polskę, Caritas Polska i Kancelaria Prezydenta RP przygotowują paczki świąteczne, które mają być zawiezione do Gruzji z kolejną partią pomocy humanitarnej.

Tiry z pomocą mają dotrzeć na miejsce 5 stycznie 2009 roku; w przeddzień gruzińskiej Wigilii.

Warszawski Caritas Polska wciąż prowadzi zbiórkę. Osoby i instytucje chcące wspomóc finansowo akcje, mogą kierować pomoc pod adresem:
CARITAS POLSKA, skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem: GRUZJA
(tom)

Pozostałe informacje

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!