Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 stycznia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Zostanie legenda

Teddy Kollek legendarny burmistrz Jerozolimy był jednym z najsłynniejszym Żydów w świecie. W Lublinie uhonorowano go "Sercem dla Serc”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Jerozolimie zmarł 2 stycznia Teddy Kollek, legendarny burmistrz Jerozolimy. Kierował miastem zamieszkałym przez przedstawicieli trzech wielkich religii monoteistycznych przez 28 lat, podczas których pięciokrotnie nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 95 lat.
Theodor Kollek urodził się 27 maja 1911 w węgierskim miasteczku Nagyvázsony 120 km od Budapesztu, a wychowywał i młode lata spędził w Wiedniu. Rodzice Alfred i Margareta Fleischer nadali mu imię na cześć Theodora Herzla, twórcy ideologii syjonizmu.
Realizując te idee Teddy w 1935 roku przybył jako osadnik do Palestyny znajdującej się wtedy w rękach brytyjskich. Zakładał nad Jeziorem Tyberiadzkim słynny kibuc Ein Gev. Ściśle współpracował Davidem Ben-Gurionem, wywodzącym się z Polski wizjonerem stworzenia niepodległego Izraela. W czasie II wojny przebywał w Europie, gdzie reprezentował żydowską organizację bojową Haganę i organizował dla niej pomoc. Po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku i sformowaniu rządu Izraela na czele z Ben-Gurionem, pełni szereg ważnych funkcji, w tym ministerialnych.

W 1965 roku po raz pierwszy wybrano go na burmistrza Jerozolimy, którym pozostawał kolejno przez sześć następnych kadencji. Pod jego rządami historyczna stolica Żydów, z lokalnego prowincjonalnego miasta bliskowschodniego, przeszła metamorfozę do rangi nowoczesnej międzynarodowej metropolii. Została zmodernizowana, rozbudowana, otrzymała nowoczesną infrastrukturę. Zbudowano w niej szereg prestiżowych instytucji, m.in. Muzeum Narodowe Izraela i Teatr Jerozolimski, parki, ogrody botaniczne i "biblijne” ZOO.
Wszystko to stało się możliwe po zjednoczeniu miasta w 1967 roku i przekształceniu w jeden integralny organizm miejski, po przegranej przez kraje arabskie agresji na Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej.
Prowadząc miasto w burzliwych czasach, Teddy Kollek z szacunkiem odnosił się do jego wielo religijnego dziedzictwa i mieszkańców wszystkich narodowości, czym zjednał sobie nawet uznanie Arabów. Z wielkim uznaniem wypowiadał się o nim Jan Paweł II. Niestety, za kadencji burmistrza Kolleka nie udało się zrealizować pielgrzymki papieża-Polaka do Jerozolimy.

Stał się najpopularniejszą postacią Izraela i bez trudu mógłby zostać wybrany na urząd prezydenta lub premiera. Zawsze jednak wybierał jako miejsce realizacji swych ambicji i służby Jerozolimę, stolicę narodu żydowskiego.
Posiadał prawdziwą galerię nagród i wyróżnień z całego świata, wśród których niezasłużenie zabrakło Pokojowej Nagrody Nobla lecz nie zabrakło ekumenicznego Wyróżnienia "Serce dla Serc”, przyznanego mu w Lublinie w 1992 roku. Na uroczystość wręczenia nie mógł przybyć lecz skierował do inicjatora wyróżnienia, polskokatolickiego kapłana, ks. infułata Bogusława Wołyńskiego wzruszający list i przekazał dar w postaci menory, tradycyjnego świecznika żydowskiego dla kościoła Matki Bożej Wniebowziętej, stojącego w Lublinie przy ul. Kunickiego na miejscu dawnej synagogi "Na Piaskach”.

W 1993 roku Teddy Kollek został zastąpiony w roli burmistrza Jerozolimy przez Ehuda Olmerta, któremu pozycja ta utorowała drogę na polityczne szczyty i urząd premiera. Na emeryturze legendarny ojciec miasta zajął się propagowaniem Jerozolimy w świecie. W 2001 roku w atmosferze wielkiego święta honorowe obywatelstwo sprezentował mu jego rodzinny Wiedeń.
Teddy Kollek z wielkim szacunkiem odnosił się do Polaków. W gronie naszych rodaków, których cenił najbardziej, lokował - obok Jana Pawła II - profesora Jana Karskiego i Krzysztofa Pendereckiego, których miał okazję gościć. Pierwszego, gdy otrzymywał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata w 1982 roku, drugiego przy kilku okazjach, m.in. w 1974 roku, gdy zaproponował mu napisanie specjalnej kompozycji na 3000-lecie Jerozolimy.
Utwór otrzymał tytuł "Siedem Bram Jerozolimy”, a premiera dzieła odbyła się 9 stycznia 1997 roku w Jerozolimie. W historycznym koncercie udział wzięły połączone orkiestry The Jerusalem Symphony Orchestra oraz Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Także z Niemiec zaproszono trzy chóry, a całością dyrygował Lorin Maazel. Teddy Kollek, mimo że już eks-burmistrz, był centralną postacią tego wydarzenia.
Po legendarnym burmistrzu Jerozolimy płacze dziś Izrael, a smutek nosi kazdy Żyd w świecie. Świat wspomina go z podziwem dla dzieła, ktorego dokonał, a które jest marzeniem kazdego ojca, kazdego miasta. Pomnikiem Teddy Kolleka jest cała Jerozolima, o jakim innym burmistrzy da się to powiedzieć?

Patryk Małecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium