Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 stycznia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Zostanie legenda

Teddy Kollek legendarny burmistrz Jerozolimy był jednym z najsłynniejszym Żydów w świecie. W Lublinie uhonorowano go "Sercem dla Serc”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Jerozolimie zmarł 2 stycznia Teddy Kollek, legendarny burmistrz Jerozolimy. Kierował miastem zamieszkałym przez przedstawicieli trzech wielkich religii monoteistycznych przez 28 lat, podczas których pięciokrotnie nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 95 lat.
Theodor Kollek urodził się 27 maja 1911 w węgierskim miasteczku Nagyvázsony 120 km od Budapesztu, a wychowywał i młode lata spędził w Wiedniu. Rodzice Alfred i Margareta Fleischer nadali mu imię na cześć Theodora Herzla, twórcy ideologii syjonizmu.
Realizując te idee Teddy w 1935 roku przybył jako osadnik do Palestyny znajdującej się wtedy w rękach brytyjskich. Zakładał nad Jeziorem Tyberiadzkim słynny kibuc Ein Gev. Ściśle współpracował Davidem Ben-Gurionem, wywodzącym się z Polski wizjonerem stworzenia niepodległego Izraela. W czasie II wojny przebywał w Europie, gdzie reprezentował żydowską organizację bojową Haganę i organizował dla niej pomoc. Po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku i sformowaniu rządu Izraela na czele z Ben-Gurionem, pełni szereg ważnych funkcji, w tym ministerialnych.

W 1965 roku po raz pierwszy wybrano go na burmistrza Jerozolimy, którym pozostawał kolejno przez sześć następnych kadencji. Pod jego rządami historyczna stolica Żydów, z lokalnego prowincjonalnego miasta bliskowschodniego, przeszła metamorfozę do rangi nowoczesnej międzynarodowej metropolii. Została zmodernizowana, rozbudowana, otrzymała nowoczesną infrastrukturę. Zbudowano w niej szereg prestiżowych instytucji, m.in. Muzeum Narodowe Izraela i Teatr Jerozolimski, parki, ogrody botaniczne i "biblijne” ZOO.
Wszystko to stało się możliwe po zjednoczeniu miasta w 1967 roku i przekształceniu w jeden integralny organizm miejski, po przegranej przez kraje arabskie agresji na Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej.
Prowadząc miasto w burzliwych czasach, Teddy Kollek z szacunkiem odnosił się do jego wielo religijnego dziedzictwa i mieszkańców wszystkich narodowości, czym zjednał sobie nawet uznanie Arabów. Z wielkim uznaniem wypowiadał się o nim Jan Paweł II. Niestety, za kadencji burmistrza Kolleka nie udało się zrealizować pielgrzymki papieża-Polaka do Jerozolimy.

Stał się najpopularniejszą postacią Izraela i bez trudu mógłby zostać wybrany na urząd prezydenta lub premiera. Zawsze jednak wybierał jako miejsce realizacji swych ambicji i służby Jerozolimę, stolicę narodu żydowskiego.
Posiadał prawdziwą galerię nagród i wyróżnień z całego świata, wśród których niezasłużenie zabrakło Pokojowej Nagrody Nobla lecz nie zabrakło ekumenicznego Wyróżnienia "Serce dla Serc”, przyznanego mu w Lublinie w 1992 roku. Na uroczystość wręczenia nie mógł przybyć lecz skierował do inicjatora wyróżnienia, polskokatolickiego kapłana, ks. infułata Bogusława Wołyńskiego wzruszający list i przekazał dar w postaci menory, tradycyjnego świecznika żydowskiego dla kościoła Matki Bożej Wniebowziętej, stojącego w Lublinie przy ul. Kunickiego na miejscu dawnej synagogi "Na Piaskach”.

W 1993 roku Teddy Kollek został zastąpiony w roli burmistrza Jerozolimy przez Ehuda Olmerta, któremu pozycja ta utorowała drogę na polityczne szczyty i urząd premiera. Na emeryturze legendarny ojciec miasta zajął się propagowaniem Jerozolimy w świecie. W 2001 roku w atmosferze wielkiego święta honorowe obywatelstwo sprezentował mu jego rodzinny Wiedeń.
Teddy Kollek z wielkim szacunkiem odnosił się do Polaków. W gronie naszych rodaków, których cenił najbardziej, lokował - obok Jana Pawła II - profesora Jana Karskiego i Krzysztofa Pendereckiego, których miał okazję gościć. Pierwszego, gdy otrzymywał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata w 1982 roku, drugiego przy kilku okazjach, m.in. w 1974 roku, gdy zaproponował mu napisanie specjalnej kompozycji na 3000-lecie Jerozolimy.
Utwór otrzymał tytuł "Siedem Bram Jerozolimy”, a premiera dzieła odbyła się 9 stycznia 1997 roku w Jerozolimie. W historycznym koncercie udział wzięły połączone orkiestry The Jerusalem Symphony Orchestra oraz Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Także z Niemiec zaproszono trzy chóry, a całością dyrygował Lorin Maazel. Teddy Kollek, mimo że już eks-burmistrz, był centralną postacią tego wydarzenia.
Po legendarnym burmistrzu Jerozolimy płacze dziś Izrael, a smutek nosi kazdy Żyd w świecie. Świat wspomina go z podziwem dla dzieła, ktorego dokonał, a które jest marzeniem kazdego ojca, kazdego miasta. Pomnikiem Teddy Kolleka jest cała Jerozolima, o jakim innym burmistrzy da się to powiedzieć?

Patryk Małecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium