Zadanie nie było łatwe, gdyż wiązało się z prowadzeniem ewakuacji w trudno dostępnym terenie. Była nim znajdująca się na akwenie wyspa.
Drugi dzień szkoleń policyjnych antyterrorystów rozgrywał się nad Zalewem Zamborzyckim w Lublinie. Uczestnicy ćwiczyli tym razem elementy działań ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca.
Jak zawsze przed rozpoczęciem zadań, wszyscy uczestnicy przeszli instruktaż połączony z odprawą techniczną. Omówiono taktykę działań i cele do zrealizowania. Przez kolejne cztery godziny około 90 funkcjonariuszy różnych służb podzielonych w zespoły ćwiczyło pozorowaną akcję ratowniczą.
Operatorzy pod presją czasu ćwiczyli celność zjazdu na linach osobistych na ograniczoną przestrzeń, następnie, podjęcie działań ratowniczych i w końcu ewakuację z wykorzystaniem lin longline.
Szkolenie wysokościowe dla antyterrorystów w Lublinie
Jak podkreślają uczestnicy szkolenia, nie tylko policyjni antyterroryści, ale także przedstawiciele innych służb, organizowanie tego typu przedsięwzięć jest niezmiernie przydatne. Nabyte w trakcie ćwiczeń umiejętności wykorzystywane są nie tylko podczas działań bojowych, ale także podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych jak np. katastrofa naturalna, czy awaria techniczna.
W zorganizowanym przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Lublinie kilkudniowym szkoleniu uczestniczyli również policjanci z Białegostoku, Wrocławia, Rzeszowa, Krakowa, Olsztyna, Kielc, Szczecina, Katowic, BOA KGP, Ratownicy GOPR, Żołnierze JW. 4055 Hrubieszów, Strażacy JGR 2 Lublin, a także funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma, Żołnierze I Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie oraz grupa wysokościowa z Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, przedstawiciele Centralnej Jednostki Antyterrorystycznej z Cypru, Funkcjonariusze Wydziału Lotniczego, Głównego Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, jak również żołnierze JW. I Batalionu21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Żołnierze II Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublinie.