Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Współpraca między UMCS, miastem Lublin i Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym

Współpraca między UMCS, miastem Lublin i Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym

Promocja lubelskich start-upów akademickich, wspólne projekty naukowe i wydarzenia promujące idee przedsiębiorczości akademickiej – to tylko część założeń zawartego właśnie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, miastem Lublin, a Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której częścią jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

Jerzy Bartmiński

Nie żyje prof. Jerzy Bartmiński. Wybitny językoznawca z UMCS

Był nie tylko naukowcem, ale także opozycjonistą. Jerzy Bartmiński odszedł w wieku 83 lat.

Budynek po byłej szkole w Dąbrowicy Dużej

Lubelskie: "Niezaśmiecone" nocne niebo. W tej gminie chcą utworzyć obserwatorium astronomiczne

W budynku po dawnej szkole gmina Tuczna (powiat bialski) chce utworzyć obserwatorium astronomiczne. Pomysł wójta Zygmunta Litwiniuka miał się spodobać ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi, który obiecał wspomóc finansowo ambitne plany samorządu.

Materiały budowlane i środowisko. Czy branża budowlana zwraca na to uwagę?

Materiały budowlane i środowisko. Czy branża budowlana zwraca na to uwagę?

Średnio tylko co drugi przedstawiciel branży budowlanej w Polsce bierze pod uwagę kwestię oddziaływania na środowisko materiałów budowlanych – wynika z badania Grupy Atlas.

W badaniach prowadzonych przez zespół z udziałem dr. Węglorza zrekonstruowano medykament wykorzystywany m.in. w okresie szerzenia się Czarnej Śmierci w Toruniu w 1629 roku.

Historycy i farmaceuci odtwarzają staropolskie leki

Preparaty medyczne i „leki ze staropolskiej apteki” odtwarzają i analizują we wspólnym projekcie badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Receptury znajdują w pamiętnikach, listach, diariuszach i prywatnych notatkach prowadzonych od XVI do XVIII w.

Prof. Krzysztof Pyrć

Omikron równie zakaźny jak odra

Zakaźność wariantu Omikron jest bardzo wysoka, jest on w czołówce chorób zakaźnych, wspólnie z takimi patogenami, jak wirus odry. Kto jeszcze tego nie zrobił - powinien się jak najszybciej zaszczepić, szczególnie osoby z grup ryzyka – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.

Nauka zdalna to nauka drugiej kategorii

Nauka zdalna to nauka drugiej kategorii

Podczas nauki online w trakcie pandemii część uczniów z małych miejscowości miała trudność z dostępem do lekcji i uważa, że nauczyła się dużo mniej, niż gdyby uczęszczała do szkoły. Pogorszył się też stan psychiczny młodzieży.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Prof. Szuster-Ciesielska: 10 lat do przejścia SARS-CoV-2 w wirus sezonowy

Przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat, a być może nawet dłużej – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem Omikron nie będzie ostatnim wariantem tego patogenu.

W piątek minister Przemysław Czarnek odwiedził bialską uczelnię.

Bialska PSW będzie Akademią. Uruchomi też swoją filię w Radzyniu Podlaskim

Od 1 marca Państwowa Szkoła Wyższa będzie Bialską Akademią Nauk Stosowanych. W piątek takie rozporządzenie przywiózł do Białej Podlaskiej minister edukacji, Przemysław Czarnek. Uczelnia otrzymała też 1,3 mln zł subwencji na uruchomienie swojej filii w Radzyniu Podlaskim.

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Nagrodą jest wyjazd szóstki osób do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji

Kacper Wierzchoś na tle teleskopu w Catalina Sky Survey

Pochodzi z Lublina, pracuje w NASA. Mówi, jaki jest kosmiczny plan obrony Ziemi

Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami – rozmowa z dr. Kacprem Wierzchosiem, pracującym dla NASA, pochodzącym z Lublina 33-letnim astronomem.

Ptaki wrócą prowadzone przez gwiazdy

Ptaki wrócą prowadzone przez gwiazdy

Wiele naszych gatunków lęgowych odpoczywa obecnie w Afryce. Gdy podejmą drogę powrotną do miejsc rozrodu, w odnalezieniu się w przestrzeni pomoże im m.in. układ gwiazd. O związkach astronomii z ornitologią opowiada zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zwierciadło Teleskopu Webba jest zbudowane z 18 sześciokątnych segmentów
Magazyn

Co będzie obserwować Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba? Zobaczymy "początki wszechświata"

Teleskop Jamesa Webba będzie w stanie badać atmosfery planet krążących wokół innych gwiazd, które – jak na razie – wykrywamy tylko jako takie drobne pociemnienia gwiazd wtedy, kiedy planeta przechodzi przed ich tarczą. Będzie w stanie obserwować także ciała naszego układu planetarnego, podobnie jak Teleskop Hubble’a, wliczając w to nie tylko wielkie planety, ale również mniejsze ciała niebieskie jak duże planetoidy czy planety karłowate – rozmowa z dr. Piotrem Witkiem z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Kadr z filmu "Nie patrz w górę"

Hit Netfliksa szydzi, wytyka, ale "Nie patrz w górę" hołduje też stereotypom

„Telewizja śniadaniowa szuka naukowca – chemika z doktoratem, który opowie w programie na żywo, jak skutecznie umyć okna na święta” – to najzabawniejsze ogłoszenie, jakie zobaczyłam kilka lat temu na zamkniętej grupie fejsbukowej dla naukowców – popularyzatorów nauki. Film Netflixa „Nie patrz w górę” („Don’t look up”) doskonale szydzi z zachowań współczesnych mediów i świata polityki, ale utrwala też fałszywe stereotypy dotyczące nauki i naukowców.

Zdjęcie ilustracyjne

Drzewa kształtują klimat miejsca

Rozmowa z dendrologiem i architektem krajobrazu dr. hab. inż. Ewą Karaś z Katedry Ochrony Środowiska.

Kuna

Kuny są większe, bo klimat się zmienia

Masa ciała kun leśnych i domowych żyjących w Europie w ostatnich sześciu dekadach wyraźnie się zwiększyła. Ma to związek z ociepleniem klimatu – twierdzą autorzy tych badań, naukowcy z różnych krajów Europy, w tym z Polski.

Zdjęcie ilustracyjne

Wodór ma być zielony. Tego chce Unia Europejska

Unia Europejska chce, aby coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych.

Przed startem teleskop Webba został spakowany, by zmieścił się w rakiecie Ariane 5

Prosto z kosmosu podejrzymy początki wszechświata

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może dać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania o wszechświecie, a także odkryć rzeczy, o których nikt nawet jeszcze nie pomyślał – mówi Scott Friedman, główny naukowiec odpowiedzialny za rozruch teleskopu mającego być następcą teleskopu Hubble’a.

Na miejsca gawrowania niedźwiedź wybiera najczęściej wypróchniałe pnie starych, ogromnych drze

Niedźwiedzie z Bieszczad mają problemy ze snem

W ostatnich latach nierzadko słychać, że niedźwiedzie w Bieszczadach nie rozpoczęły jeszcze zimowego odpoczynku i można je spotkać w lesie.

Niesporczaki są w stanie przeżyć w warunkach zbliżonych do próżni.

Męczą go na wszelkie sposoby – a on nic

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, to superwytrzymałe zwierzęta, zdolne przetrwać w próżni i temperaturze bliskiej zera absolutnego. Teraz grupa naukowców ogłosiła, że niesporczak przeżył kolejny test.

Pomóż NASA zaplanować kolejną misję na Marsa

Pomóż NASA zaplanować kolejną misję na Marsa

Właśnie wystartowały kolejne edycje programu edukacyjnego „Cosmic Challenge”, skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, w których nagrodą jest wyjazd dla zwycięzców do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi w Pirenejach. Program realizowany jest przez Fundację „SpaceShip” we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi.

Udany start teleskopu Jamesa Webba. Stoimy u progu nowej ery badań kosmicznych
film

Udany start teleskopu Jamesa Webba. Stoimy u progu nowej ery badań kosmicznych

Gujana Francuska. W swoją niezwykłą podróż wyruszył Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Urządzenie stworzone wspólnymi siłami przez amerykańską, europejską i kanadyjską agencję kosmiczną zostało wyniesione w kosmos przez rakietę Ariane 5 z Gujany Francuskiej. Około 26 minut zajmie mu uwolnienie się z rakiety i obranie kursu w stronę orbity oddalonej o około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”.

Może w tym roku tradycyjne potrawy świąteczne bez oleju palmowego

Przy robieniu zakupów świątecznych należy unikać produktów zawierających tłuszcz palmowy – radzą naukowcy. Szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego olej palmowy to „tani wypełniacz” w produktach spożywczych, a także składnik kosmetyków.

 Podczas 16-godzinnego zabiegu przeszczepili mu: krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, przednią ścianę szyi i kość gnykową.

Polscy lekarze przeprowadzili udaną operację przeszczepu narządów szyi

Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach pomyślnie przeszczepili narządy szyi 31-letniemu Irakijczykowi, który w wyniku wcześniejszej choroby nowotworowej utracił krtań, nie mógł normalnie oddychać, jeść, ani mówić.

Amonity spod Łukowa

Naukowcy chcą odkupić kolekcję łukowskich amonitów. "Są unikalne w skali światowej"

Naukowcy chcą odkupić kolekcję amonitów z Łukowa od prywatnego kolekcjonera. – To stanowisko, skąd pochodzą amonity, jest unikatowe w skali światowej – podkreśla profesor Tomasz Sulej, paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN. Potrzeba 80 tys. zł.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium