Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Czy każda internetowa dyskusja prowadzi w pewnym momencie do wyzywania się od nazistów lub porównań oponenta do Hitlera? Naukowcy przeprowadzili badania nad tym zagadnieniem.
Bardzo bym chciał zobaczyć Park Jurajski w Borkowicach – miejscu niezwykle cennego znaleziska tropów dinozaurów – mówi dr Grzegorz Niedźwiedzki, współodkrywca śladów dinozaurów w południowej części woj. mazowieckiego.
To bardzo zaawansowane narzędzie chirurgiczne, pozwala na większą precyzję, minimalizuje ryzyko powikłań. Robot sam jednak nie operuje. Tylko od lekarza zależy, jaka będzie jakość zabiegu, aby pacjent odniósł jak najwięcej korzyści – tłumaczą lubelscy lekarze, którzy po raz pierwszy operują z pomocą robota da Vinci.
Około 40 tys. fragmentów naczyń glinianych, kilkanaście zabytków metalowych z VIII-X w. oraz setki kości ludzkich i zwierzęcych odkryli archeolodzy w słowiańskich kurhanach w Lipsku-Polesiu pod Zamościem.
Rozbudowę Politechniki Lubelskiej umożliwić ma nowy plan zagospodarowania terenu między ul. Nadbystrzycką a Wapienną. Projekt planu, ogłoszony już przez Ratusz, wyznacza w dolinie rzeki miejsce pod dwa nowe budynki. Co chce tu stawiać uczelnia?
Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.
Czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego. Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w naszym kraju.
Podstawą diety rysi z terenu Puszczy Solskiej i Roztocza są sarny, a mięso jeleni i zajęcy jest jej uzupełnieniem – ustalili naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
Najstarsze fotografie Lublina będą przedmiotem jednego z wystąpień prezentowanych podczas dwudniowej konferencji naukowej. Organizatorzy zaprosili na nią historyków, archiwistów, muzealników i bibliotekarzy
Izolacja kłączy imbiru lekarskiego mogącego pomóc w leczeniu padaczki, badanie pasożytów pszczół miodnych ale też przyjrzenie się postaciom nieheteronormatywnym w komiksach internetowych – to tylko niektóre z badań prowadzonych przez naukowców UMCS. Ich pracę doceniło Narodowe Centrum Nauki.
COVID-19 zmienił nawyki związane z mobilnością Polaków. Na popularności zyskał wymiar mikro, czyli lekkie pojazdy – rowery, hulajnogi, skutery, a nawet małe samochody na prąd – wykorzystywane do poruszania się na krótkich dystansach w obszarze miasta.
Najpierw kilkudziesięciu studentów z Lublina weźmie udział w praktykach. Potem, wspólnie z wykładowcami będą pracować nad stworzeniem systemów informatycznych pozwalających na kontakt obywateli z instytucjami państwa.
Maszynę do produkcji… chrupek i płatków śniadaniowych chce kupić Uniwersytet Przyrodniczy, który dostanie na to pieniądze od władz Lublina. Na taki wydatek zgodziła się w czwartek Rada Miasta. – Chcemy promować zdrową żywność – wyjaśnia uczelnia
Już w czwartek VI Światowy Dzień Filozofii przebiegający w tym roku pod hasłem „Dobre życie”. W wiele wydarzeniach organizowanych z tej okazji w Lublinie wziąć będzie można udział zdalnie.
Jedna trzecia Polaków pozytywnie ocenia zmiany, jakie na przestrzeni ostatniego półtora roku zaszły w ich diecie i nawykach żywieniowych – wynika z badania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i SW Research. Wielu z nich nabrało zdrowych zwyczajów takich jak dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu czy spożywanie większej ilości owoców i warzyw.
Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola to nowa nazwa Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej. Niepubliczna uczelnia w nowy rozdział pod szyldem akademii wchodzi z otwartym właśnie Centrum Symulacji Medycznej.
Badania genetyczne mogłyby w 100 proc. potwierdzić przyczyny śmierci Fryderyka Chopina – uważa prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dodaje, że materiał do badań mógłby pochodzić od pochowanych na warszawskich Powązkach rodziców i siostry kompozytora.
Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną zagrażającą zdrowiu uczniów... – w ten sposób zaczyna się komunikat, który otrzymuje coraz więcej rodziców. Potem pojawia się informacja, jak długo będą trwały zdalne zajęcia.
Radykalni kibice klubowi, czyli fanatycy, rekrutują się często z klasy średniej, co zaprzecza stereotypowi „kibola” wywodzącego się z marginesu społecznego. Katalizatorem wejścia w szeregi fanatycznych kibiców jest potrzeba więzi i brak odpowiednich wzorców w domu – wynika z badań socjologów.
Żużlowcy Motoru Lublin „ścigali się” w tunelu aerodynamicznym, który za 4,6 mln zł kupiła Politechnika Lubelska. Wyniki badań mają im pomóc w zajęciu najlepszej pozycji na motocyklu podczas zawodów. Z tunelu korzystają też przedstawiciele innych branż.
Nie żyje doc. dr Jan Gurba. Informację przekazała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
W tym tygodniu planowane jest podpisanie aktu notarialnego i gmina Hrubieszów będzie właścicielką kilku hektarów pola. Działka w Gródku nie jest potrzebna pod żadną inwestycję. To inwestycja w naukę. Od wielu lat trwają tu badania archeologiczne. Specjaliści szacują, że jeszcze kilka pokoleń naukowców będzie miało co robić. Skarpa nad Bugiem to niezwykłe miejsce.
Po raz 77. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w rocznicę pierwszej inauguracji na największej obecnie lubelskiej uczelni.
Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.
Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które „znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów”.