Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski

Władze KUL zajmują stanowisko ws. „mordów rytualnych”

KUL reaguje na falę krytyki, jaka spadła na uczelnię po umorzeniu sprawy wypowiedzi ks. Guza. Wykładowca katolickiej uczelni mówił o żydowskich mordach rytualnych.

Zaplanuj rozstanie z bałwankiem. Śnieżnych zim będzie coraz mniej

Zaplanuj rozstanie z bałwankiem. Śnieżnych zim będzie coraz mniej

Śnieżna i mroźna zima, jak w tym roku? W przyszłości będzie ona raczej wyjątkiem. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przygotował raport, który odpowiada na pytania, jak będą wyglądać polskie zimy do 2100 roku.

Dlaczego pisankę warto schować za obrazem? Tłumaczy ekspertka z UMCS
Wideo
film

Dlaczego pisankę warto schować za obrazem? Tłumaczy ekspertka z UMCS

Najlepiej, żeby pisanka była przechowywana przez lata, bo wtedy nabiera mocy.

150 urodziny założyciela KUL

150 urodziny założyciela KUL

Dziś minęła 150. rocznica urodzin ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL.

Płochacz czarnogardły. Zdjęcie zrobione kilka dni temu w Miączynie wzbudziło sensację wśród ornitologów

Ornitologiczna sensacja niedaleko Zamościa

Do Miączyna (powiat zamojski) z całej Polski zjechali ludzie, żeby wypatrywać ptaszka wielkości wróbla. Dla fachowców to było wydarzenie, bo jeszcze nikt w naszym kraju nie widział płochacza czarnogardłego

Zdjęcie wykonane jedną z 19 kamer łazika marsjańskiego Perseverance
Magazyn

Misja na Marsa. Wytrwałość w poszukiwaniu śladów życia

Na Marsie ma być sprawdzone, już pod kątem przyszłych misji, czy moglibyśmy wejść właśnie w tę technikę latania lekkimi obiektami. Na ile mogłyby się one wznieść, jak długo i daleko polecieć, na ile byłyby sterowne, na ile mogłyby się unosić, gdyby pojawił się jakiś podmuch wiatru. To ma być sprawdzane już na początku kwietnia – ROZMOWA z Krzysztofem Kowalczykiem z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, absolwentem Fizyki na UMCS

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prof. Szuster-Ciesielska z UMCS: Do świąt będzie coraz więcej chorych

Efekty wprowadzonych obostrzeń, o ile będą one przestrzegane, mogą być widoczne za dwa, trzy tygodnie. Do świąt będziemy obserwować wzrosty zachorowań – uważa wirusolog z Lublina.

W ramach projektu mają powstać trzy pilotażowe magazyny energii.

Politechnika Lubelska i MPK będą chomikować energię. Powstaną modułowe magazyny energii

Nad budową modułowych magazynów energii pracują naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Jedno z pierwszych urządzeń będzie wykorzystywane w zajezdni MPK Lublin. Uczelnia liczy na to, że jej rozwiązania zainteresują rynkowych nabywców.

Zdjęcie ilustracyjne

Ponowne zakażenie koronawirusem. Zbadali, kto jest najbardziej narażony

Większość osób, które przeszły Covid-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej sześć miesięcy. Jednak starsi pacjenci są bardziej podatni na powtórną infekcję - wynika z badań opublikowanych w “The Lancet”.

Zdjęcie ilustracyjne

Doustna szczepionka przeciwko Covid. Będzie można ją przesłać pocztą

Firmy z Indii i Izraela poinformowały o przygotowaniach do pierwszej fazy badań klinicznych nad doustną szczepionką przeciw Covid-19. Nad podobnym preparatem pracuje firma z San Francisco, może być on nawet rozsyłany pocztą.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: Szczepionki mogą nie wystarczyć do zahamowania pandemii koronawirusa

Eksperci z Georgetown University przypominają, że nie wiadomo dokładnie, jak szczepienia oddziałują na ryzyko przenoszenia wirusa, a nie jest też do końca poznana jego transmisja przez osoby bez objawów. Z tych powodów - zdaniem badaczy - nie można polegać tylko na szczepionkach, aby powstrzymać pandemię.

Asseco strategicznym partnerem UMCS. "Nowy rozdział funkcjonowania Ecotechu"

Asseco strategicznym partnerem UMCS. "Nowy rozdział funkcjonowania Ecotechu"

Wspólne projekty badawczo-naukowe i prace wdrożeniowe nad rozwiązaniami z zakresu informatyki planuje UMCS z firmą Asseco Data Systems. Lubelska uczelnia podpisała umowę o współpracy z jednym z największych producentów oprogramowania w Europie.

Prof. Konrad Rejdak i prof. Krzysztof Tomasiewicz

Dwaj lubelscy lekarze na liście 100 najbardziej wpływowych w polskiej medycynie

Prof. Konrad Rejdak i prof. Krzysztof Tomasiewicz znaleźli się w gronie stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Ranking od 19 lat publikuje „Puls Medycyny”. Kandydaci byli oceniani m.in. pod kątem osiągnięć w 2020 roku i wpływów w środowisku.

Dane przytaczane przez raport PAN wskazują, że w rejonie Zatoki Gdańskiej Wybrzeże obniża się o 1 mm rocznie

Gdańsk pod wodą, wyspa Hel. Co się dzieje z naszym morzem?

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – ostrzegają naukowcy.

Zasłaniaj usta i nos. Długa historia maskowania

Zasłaniaj usta i nos. Długa historia maskowania

We współczesnej Europie maski były symbolem teatru i karnawału, kojarzyły się z zabawą. Pandemia role masek odwróciła. Oznaczają rygory i poszukiwanie bezpieczeństwa. Dawniej raczej zakazywano zakrywania twarzy, teraz stało się to obowiązkiem – tłumaczą naukowcy

Zdjęcie ilustracyjne

Emerytów portret własny. Dlaczego przestajemy pracować?

Są wyniki kolejnej edycji europejskiego programu, który pozwala odpowiedzieć na pytania o stan zdrowia, relacje społeczne oraz sytuację finansową i zawodową osób po 50. roku życia

Pyszny napój na urodziny Mikołaja Kopernika

Pyszny napój na urodziny Mikołaja Kopernika

Napój z dodatkiem przypraw i miodu według receptury Mikołaja Kopernika odtworzono na 548. urodziny astronoma. Kopernik był nie tylko genialnym naukowcem, ale i lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii – przekonują władze powiatu olsztyńskiego.

Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce

Można już wieszać budki lęgowe. Większa szansa, że zagnieżdżą się ptaki

Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki należy powiesić jak najwcześniej. – Najlepiej teraz w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu – mówi ornitolog dr Marian Stój.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki

Ostry list ks. Wierzbickiego z KUL. Ocenia go ksiądz, który chciał wsadzać opozycję za kraty

Duchowny, filozof i wykładowca katolickiej uczelni chce, aby jego sprawą nie zajmował się ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Rzecznik dyscyplinarny KUL prowadzi postępowanie dotyczące wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.

Mgr inż. Michał Wróbel z Politechniki Lubelskiej – laureat nagrody specjalnej podczas tegorocznej edycji konkursu Student-Wynalazca

Tańszy i bardziej eko. Naukowcy z Lublina opracowali lepszy asfalt

Tańszy w produkcji i bardziej przyjazny środowisku. Naukowcy Politechniki Lubelskiej opracowali metody produkcji ekologicznego asfaltu.

Pierwsze zdjęcie łazika Perseverance po wylądowaniu na Marsie (widok z przedniej kamery Hazcam)

Pierwsze zdjęcia z Marsa po lądowaniu amerykańskiego łazika Perseverance

Marsjański łazik Perseverance, skonstruowany przez inżynierów i naukowców NASA, wylądował wczoraj na powierzchni Marsa. Rozpoczął tym samym misję zbadania "Czerwonej Planety"

Łazik NASA ląduje na Marsie. Amerykanie wyrwali się z "korka bogaczy"
Transmisja na żywo
galeria
film

Łazik NASA ląduje na Marsie. Amerykanie wyrwali się z "korka bogaczy"

Amerykański łazik ląduje w czwartek na Marsie. Wokół czerwonej planety krążą też Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie tworząc „korek bogaczy”.

Zdjęcie ilustracyjne

W domu kanapowiec, na podwórku morderca. Jakie naprawdę są koty?

631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów – szacują naukowcy. Aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.

Zdjęcie ilustracyjne
Badanie

Narcyzi nie wierzą, że dystans zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem

Takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach Personality and Individual Differences.

Dr Krzysztof Bartoszek

Raz ma być mróz, raz przewidują odwilż. Naukowiec z UMCS tłumaczy, o co chodzi z prognozami

– Takie sytuacje czasem po prostu się zdarzają – mówi o nagłych zmianach przewidywań synoptyków dr Krzysztof Bartoszek z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium