Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Budynek pierwszej Akademii Zamojskiej

PiS na siłę tworzy nową uczelnię w Lubelskiem. Ma kształcić „elity państwowe i narodowe"

PiS forsuje w Sejmie powstanie Akademii Zamojskiej. Nowa uczelnia miałaby zrodzić się na bazie już istniejącej szkoły wyższej. A tej o zdanie nikt nie pytał.

W samolocie pilot już jest niepotrzebny

W samolocie pilot już jest niepotrzebny

Samoloty mogą latać zupełnie bez pilotów. Nie ma już technologicznych przeszkód do wprowadzenia także autonomicznych lotów pasażerskich, jednak barierą do ich wprowadzenia jest zaufanie podróżnych.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: Szczepienia przeciw COVID-19 w czasie ciąży nie uszkadzają łożyska

Wstępne wyniki badania łożysk kobiet zaszczepionych w trakcie ciąży przeciw SARS-CoV-2 nie wskazują na możliwość uszkodzenia. Większość pacjentek otrzymała preparaty firm Moderna oraz Pfizer.

Amantadyna na Covid-19 wchodzi do europejskich badań

Amantadyna na Covid-19 wchodzi do europejskich badań

Naukowcy z Lublina w ramach międzynarodowego konsorcjum będą kontynuować badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu zakażonych pacjentów.

Pierwszy taki zabieg w regionie. Lekarze w Lublinie wszczepili pacjentowi najmniejszy rozrusznik serca
Zdjęcia
galeria

Pierwszy taki zabieg w regionie. Lekarze w Lublinie wszczepili pacjentowi najmniejszy rozrusznik serca

Jest wielkości pastylki, ale wykonuje gigantyczną pracę. Kardiolodzy ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wszczepili najmniejszy na świecie stymulator, który „obsługuje” jednocześnie przedsionki i komory serca. To pierwszy taki zabieg w naszym regionie i jeden z pierwszych w kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy: Duża liczba szczepień to klucz do opanowania pandemii

Twórcy precyzyjnego komputerowego modelu przeznaczonego do przewidywania rozwoju pandemii przekonują, że kluczem do walki z nią są szczepienia. Np. w stanie Minnesota, wiosną na oddziałach intensywnej terapii miałoby znaleźć się ponad dwa razy więcej pacjentów, niż w szczycie poprzedniej fali na początku grudnia.

"Kopernik" bis. W Chełmie powstanie Centrum Nauki za 150 milionów złotych

"Kopernik" bis. W Chełmie powstanie Centrum Nauki za 150 milionów złotych

To będzie ekspresowa inwestycja. Prace planistyczne mają zostać ukończone już w 2022 roku Symboliczne wbicie łopaty ma nastąpić już w 2023 roku, a na pierwsze zajęcia dzieciaki miałby przyjść do chełmskiego „Kopernika” już jesienią 2024 roku.

Kosmiczna operacja w Lublinie. Chirurdzy pracowali w specjalnych goglach [wideo]
galeria
film

Kosmiczna operacja w Lublinie. Chirurdzy pracowali w specjalnych goglach [wideo]

To był kosmos – twierdzą chirurdzy ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, którzy wykonali dzisiaj pionierską w tej części Polski operację tętniaka aorty brzusznej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu mogli na żywo śledzić co się dzieje „wewnątrz” pacjenta. Takich zabiegów ma być więcej.

Lublin. Będą badać ścieki, żeby wykryć koronawirusa
galeria

Lublin. Będą badać ścieki, żeby wykryć koronawirusa

Badania ścieków mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu ognisk koronawirusa. Lubelskie wodociągi podpisały umowę o współpracy w tym zakresie z UMCS i firmą Nexbio. W przyszłości może ona zostać rozszerzona.

Budując coraz bardziej złożone i skomplikowane rozwiązania wyposażone w sztuczną inteligencję, które bardzo dobrze nas rozumieją i potrafią odczytać nasz stan emocjonalny, możemy doprowadzić do sytuacji, gdzie roboty będą też przeżywały stany emocjonalne – mówi Paweł Zarzycki

Jedne koszą trawniki, drugie operują ludzi. W przyszłości roboty będą odczuwać emocje?

Rozwój komputerów kwantowych i inżynierii neuromorficznej może doprowadzić do powstania robotów wyposażonych w ludzkie emocje. Trwają już prace nad tzw. ogólną sztuczną inteligencją, która może osiągnąć zdolności abstrakcyjnego myślenia na ludzkim poziomie

Czarnek: jest duża szansa, że w maju wrócimy do pełnej nauki stacjonarnej

Czarnek: jest duża szansa, że w maju wrócimy do pełnej nauki stacjonarnej

Jeśli utrzyma się dynamika spadkowa trzeciej fali epidemii, to jest duża szansa na to, że w maju wrócimy do pełnej nauki stacjonarnej – mówi szef MEiN Przemysław Czarnek.

To pierwszy etap długiej, wieloletniej misji, której celem jest zwrócenie próbek ziemi marsjańskiej na Ziemię – tłumaczy Paweł Kicman

Pierwszy lot na Marsie. Dron Ingenuity wzbił się w powietrze na kilkadziesiąt sekund

Dron NASA Ingenuity stał się pierwszym urządzeniem w historii, które wykonało napędzany, kontrolowany lot na innej planecie. To historyczne wydarzenie i dowód na to, że kontrolowany lot na innej planecie jest możliwy, chociaż powietrze na Marsie nie sprzyja lotom

6 sekund. Pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie
wideo
film

6 sekund. Pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie

Marsjański helikopter Ingenuity wykonał pierwszy lot na Czerwonej Planecie.

Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej

Lubelskie: Pierwszy taki kierunek studiów. Najlepsi zarobią nawet 30 tys. euro miesięcznie

Najlepsi mogą zarobić nawet 30 tys. euro miesięcznie. W Polsce wartość tego rynku sięga 43 mln zł. Mowa o e-sporcie. Potencjał tej dynamicznie rozwijającej się branży chce wykorzystać bialska filia Akademii Wychowania Fizycznego.

Narodowy Program Kopernikański. " Ten projekt bardzo nas zaniepokoił"
magazyn

Narodowy Program Kopernikański. " Ten projekt bardzo nas zaniepokoił"

Projekt powołania Narodowego Programu Kopernikańskiego wciąż budzi ogromne emocje. Z pierwszych informacji wynikało, że może on zastąpić Polską Akademię Nauk. Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie, ale akademicy wciąż są zaniepokojeni.

Cukinia do zadań specjalnych. Pomagają usuwać trwałe zanieczyszczenia organiczne

Cukinia do zadań specjalnych. Pomagają usuwać trwałe zanieczyszczenia organiczne

Korzystne właściwości oczyszczania gleb rolniczych bez szkodzenia środowisku mają rośliny takie jak ogórek, dynia, cukinia, melon czy arbuz. Usuwają one trwałe zanieczyszczenia organiczne pochodzące ze ścieków lub środków owadobójczych – ustaliły biolożki z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Andrzej Skrzydło

Pogrzeb prof. Skrzydły. UMCS podał termin

Prof. dr. hab. Wiesława Skrzydło zostanie pochowany 17 kwietnia na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Badania. Pogoda ma wpływ na zakażenia koronawirusem

Badania. Pogoda ma wpływ na zakażenia koronawirusem

Przy wysokiej temperaturze, silnym nasłonecznieniu i umiarkowanej wilgotności powietrza ryzyko zakażeń koronawirusem jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku niskich temperatur, małej ilości słońca oraz bardzo wysokiej, ale też bardzo niskiej wilgotności powietrza - wynika z badań i analiz IMGW i CMKP.

Dr hab. inż. Mirosław Szmajda

Druk 3D pomaga zaplanować operacje. Powstał trójwymiarowy model żyły ze zmianami nowotworowymi

Polscy naukowcy wydrukowali trójwymiarowy model żyły pacjenta ze zmianami nowotworowymi. Dzięki temu lekarzom udało się precyzyjnie i bezpiecznie zaplanować zabieg usunięcia guza.

Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów

Przedsiębiorca z Lublina dziś robi przyszłość. Zamiast karty implant pod skórą

Przedsiębiorca z Lublina stworzył pierwszy na świecie implant płatniczy wszczepiany pod skórę człowieka. To nie fantastyka. Można go już kupić i płacić nim nawet w osiedlowym sklepiku.

Polska kiepskim miejscem na badanie ery dinozaurów? Nic takiego

Polska kiepskim miejscem na badanie ery dinozaurów? Nic takiego

W Polsce odnaleziono roślinożernego dinozaura dicynodonta czy jednego z najstarszych na świecie żółwi. Kolejne odkrycia pozwalają poznać świat sprzed setek milionów lat, zwłaszcza że niemal co roku polscy naukowcy poznają kolejne gatunki żyjących dawniej zwierząt.

Prof. Zbigniew Pastuszak

Prof. Zbigniew Pastuszak z UMCS współkieruje prestiżowym czasopismem

Prorektor UMCS został zastępcą redaktora naczelnego czasopisma Expert Systems With Applications.

Mikroplastik w wodzie i w powietrzu

Mikroplastik w wodzie i w powietrzu

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku. Wykryto go już nawet w powietrzu czy butelkowanej wodzie.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce, która dysponuje tą technologią

Co się dzieje w żołądku i jelicie. Uczelnia ma sztuczny przewód pokarmowy

Aparatura pozwalająca na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Według ministra Czarnka nie ma planów likwidacji Polskiej Akademii Nauk. Na zdjęciu siedziba lubelskiego oddziału przy pl. Litewskim

Awantura o Polską Akademię Nauk. Minister Czarnek zaprzecza, że ma być likwidowana

Polska Akademia Nauk ma być zlikwidowana i zastąpiona przez Narodowy Program Kopernikański – alarmuje prezes PAN. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stanowczo zaprzecza.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium