Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
20:22

Dokumentacja i archiwiści. Naukowo o sztuce gromadzenia

Autor: Zdjęcie autora oprac.
2 1 A A
2 grudnia 2021 10:00
Lublin rok 1916-1918. Dzisiejsza ul. Kunickiego i miejsce gdzie jest wiadukt kolejowy<br />
<br />
Lublin rok 1916-1918. Dzisiejsza ul. Kunickiego i miejsce gdzie jest wiadukt kolejowy

(fot. FOT. ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA - ODDZIAŁ MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE)

Najstarsze fotografie Lublina będą przedmiotem jednego z wystąpień prezentowanych podczas dwudniowej konferencji naukowej. Organizatorzy zaprosili na nią historyków, archiwistów, muzealników i bibliotekarzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2 grudnia zaczyna się wydarzenie organizowane przez Archiwum Państwowe w Lublinie pod hasłem „Dziedzictwo archiwalne Lublina i Lubelszczyzny. Ludzie, instytucje, dokumentacja”. Przez dwa dni specjaliści z różnych instytucji, które zajmują się archiwami i zbiorami dokumentów różnego typu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

– Rozwój nowych technologii związanych z cyfrowym kopiowaniem materiałów archiwalnych to współczesne wyzwania stojące przed instytucjami przechowującymi dokumentację historyczną. Chcielibyśmy przyjrzeć się dotychczasowemu dorobkowi i potrzebom w zakresie digitalizacji archiwaliów, poszukując odpowiedzi na pytanie o rolę archiwów, bibliotek i muzeów Lublina i Lubelszczyzny w procesie ich powszechnego udostępniania – zapowiadali organizatorzy konferencji na którą zaprosili historyków, archiwistów, muzealników i bibliotekarzy oraz inne osoby badające i poznające zagadnienia z zakresu dziedzictwa archiwalnego regionu.

2 grudnia o godz. 10.15 jako pierwszy wystąpi prof. dr hab. Waldemar Chorążyczewski (UMK w Toruniu) „Dziedzictwo archiwalne. Próba definicji terminu i kontekstu jego stosowania”. Kolejni prelegenci tego dnia to: dr Dominik Szulc (IH PAN) „Lubliniana Zasztowta. Materiały do dziejów Lublina w zbiorach Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie”; prof. dr hab. Ryszard Szczygieł (UMCS) „Losy aktów lokacyjnych Zamościa od XVI do XXI wieku”; mgr Agnieszka Konstankiewicz (AP) „Konsygnacja Piotra Zagrobskiego z 1832 r.  jako źródło do poznania dziedzictwa archiwalnego Lubelszczyzny”; dr hab. Robert Kozyrski (KUL) „Archiwalia Lubelszczyzny jako źródło do badań o tematyce historyczno-prawno-kościelnej”; prof. dr hab. Jurij Stecyk (Uniwersytet Pedagogiczny w Drohobyczu) „Klasztor bazylianów w Lublinie w opisach wizytatora z 1764 r.”; dr hab. Anna Krochmal (NDAP) „Kościół Wschodni na Lubelszczyźnie w XIX w.  w świetle źródeł z polskich i ukraińskich archiwów”; mgr Zofia Jakóbczak (AP) „Związek Zawodowy Drukarzy i Pokrewnych Zawodów Oddział w Lublinie w latach 1918-1950 w świetle materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, archiwów państwowych oraz w świetle informacji z czasopism branżowych”; dr Rafał Drabik (IPN) „Źródła do badań okupacji niemieckiej na terenie powiatu biłgorajskiego w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej”; Andrzej Albiniak „Zasób archiwaliów etnograficznych dotyczących powiatu janowskiego ze zbiorów Działu Dokumentacji Kontekstów Kulturowych Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie”; mgr Magdalena Piwowarska (Muzeum Narodowe w Lublinie) „Fotografie w zbiorach Muzeum Historii Miasta Lublina - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie” oraz Wioletta Wejman (Ośrodek ,,Brama Grodzka - Teatr NN”) „Archiwum Programu Historia Mówiona Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie”.

Następnego dnia wystąpi prof. dr hab. Tomasz Nowicki (KUL) „Spuścizna archiwalna ks. prof. Tadeusza Stycznia w zasobie Instytutu Jana Pawła II”; dr Artur Hamryszczak (KUL) „Lubelscy archiwiści kościelni i ich wkład w zachowanie dziedzictwa przeszłości”; ks. prof. dr hab. Jarosław Marczewski (Archiwum Archidiecezjalne) „Ks. prof. Henryk Misztal jako dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego w latach 1976-2001”; dr Bartosz Staręgowski (AP) „Rola archiwisty objazdowego w procesie rewindykacji archiwaliów po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości – na przykładzie działalności Józefa Seruga”; dr hab. Dariusz Magier (UP-H w Siedlcach, AP) „Zawód archiwisty według Jana Riabinina” i dr Piotr Dymmel  (AP) „Maria Trojanowska i jej wkład do poznania dziedzictwa archiwalnego Lublina i Lubelszczyzny”.

Pokazujemy kilka archiwalnych zdjęć Lublina, które znajdą się w prezentacji Magdaleny Piwowarskiej, która sięgnęła do zbiorów kierowanej przez nią placówki – Muzeum Historii Miasta Lublina.

Rok 1954. Stary most na Bystrzycy i wjazd na ul. Zamojską. Po prawej stronie widoczne zabudowania dawnej Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych W. Moritza (fot. FOT. A. BRANDEL ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA - ODDZIAŁ MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty