Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

W środku Marian Turski
zdjęcia
galeria

Marian Turski z tytułem doktora honoris causa UMCS

Szczęście jest, kiedy najbliżsi chcą być uczestnikami twojej radości – mówił Marian Turski, odbierając tytuł doktora honoris causa największej lubelskiej uczelni. W taki sposób UMCS docenił działacza społecznego, historyka i dziennikarza.

Zdjęcia ilustracyjne

Przed Polską złe czasy: susze, huragany i powodzie

Wśród największych zagrożeń dla Polski są susze i niedobory wody pitnej. W czarnym scenariuszu może odczuć je nawet 15 mln Polaków.

Czy Covid-19 przyspiesza starzenie? Zbadają to polscy naukowcy

Czy Covid-19 przyspiesza starzenie? Zbadają to polscy naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m. in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka i czy przyspiesza proces starzenia.

Portret Kazi

Kazia spod Kazimierza Dolnego już wraca do Polski. To znak, że idzie wiosna

Kazia spod Kazimierza Dolnego minęła góry koło Marakeszu. Naukowcy się zastanawiają czy wróci do nas wybierając lot nad Morzem Północnym czy jak jej partner Kazik przez Morze Śródziemne. Ornitolodzy czekają na swoich podopiecznych, bo będą im zdejmować nadajniki GPS.

Jeżeli porównamy statystyki względem 2020 roku, to liczba ataków tylko na malutką cząstkę naszej rzeczywistości, jaką jest sektor publiczny, wzrosła aż o 70 proc.Tygodniowo to jest kilkaset ataków hakerskich, znaczna część jest kierowana właśnie z kierunku rosyjskiego – mówi dr MACIEJ KAWECKI, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezes Instytutu Lema

120 000 fejków dziennie

Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, na które Polska nie jest do końca gotowa. Jednym z nich jest aktywność rosyjskich trolli w polskim internecie, która jest widoczna już od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach zdecydowanie nabiera rozpędu. Dziennie pojawia się ok. 120 tys. fejków. Eksperci nie wykluczają także nasilonych ataków na administrację i infrastrukturę krytyczną

Władymir Putin
Rozmowa

Psychiatra o Putinie: Dyktator nie jest obłąkany. On doskonale wie, co robi

To nie jest człowiek obłąkany i chory; dyktator doskonale wie, co robi; ma poczucie misji do spełnienia i manipuluje innymi dla osiągnięcia swoich celów – mówi Janusz Heitzman, pełnomocnik ds. psychiatrii sądowej przy ministrze zdrowia.

Dr hab. Paweł Nowak, prof. uczelni – pracownik Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, kierownik Zakładu Lingwistyki i Psychologii Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych „Analityks” oraz przewodniczący Rady Naukowej tego Instytutu

Dezinformacja, czyli jak nie być "pożytecznym idiotą"

Nadawcy dezinformacji chcą, żebyśmy odczuwali silny lęk, który będzie nas paraliżował, wysuwał na pierwsze miejsce potrzebę przetrwania, a w ostatnich latach także aspirację do bycia kimś wyjątkowym, sprzeciwiającym się ponadnarodowemu spiskowi. Dla nadawców fake newsów najlepiej byłoby, gdybyśmy okazali się tzw. „pożytecznymi idiotami” lub byli „głupio mądrzy” – pisze dr hab. Paweł Nowak, profesor UMCS

Uniwersytet Medyczny w Lublinie chce stworzyć centrum robotyczne
zdjęcia
galeria

Uniwersytet Medyczny w Lublinie chce stworzyć centrum robotyczne

Ponadregionalny ośrodek poświęcony technologiom robotycznym chce stworzyć Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Będą się tam szkolić studenci i lekarze specjalizujący się w dziedzinach zabiegowych.

Dr hab. Radosław Zaleski, profesor UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej ocenia, że zagrożenie dla nas skażeniem radioaktywnym w wyniku działań wojennych na Ukrainie jest niewielkie

UMCS bada, czy w powietrzu nie ma radioaktywnego skażenia

Automatyczny system zamontowany na dachu Instytutu Fizyki UMCS co godzinę wyświetla aktualny pomiar radioaktywności w Lublinie. Z dzisiejszych zapisów wynika, że nie ma najmniejszych powodów do niepokoju.

Zdjęcie ilustracyjne

Degradacja i plan naprawczy środowiska morskiego Bałtyku

Jeśli działania nie będą konkretne, stan środowiska morskiego Bałtyku będzie się pogarszał, a to będzie mieć konsekwencje również gospodarcze, m.in. dla rybołówstwa i turystyki – przestrzegają eksperci

Ferie w Lublinie. Tutaj dzieci mogą ruszyć na podbój Marsa
galeria

Ferie w Lublinie. Tutaj dzieci mogą ruszyć na podbój Marsa

Nieziemskie ferie czyli First Kids on Mars to jedna z atrakcji jakie przygotowało SKENDE dla dzieci spędzających ferie w mieście.

Naukowcy zwracają uwagę, że pewne gatunki komarów, które dotąd występowały głównie w krajach tropikalnych, wraz ze zmianami klimatycznymi mogą rozszerzać swój zasięg na Azję, Europę czy Amerykę Północną

Będziemy coraz częściej kąsani. Przyczyn jest kilka

Ocieplenie klimatu oraz wywołane nim częstsze burze i gwałtowne opady deszczu czy lokalne powodzie sprzyjają wzrostowi liczebności komarów. Dotyczy to nie tylko tropików, lecz również krajów ze stref umiarkowanych, gdzie do tej pory niektóre groźne gatunki tych owadów nie występowały

Przykleja się go do ciała, a on mierzy temperaturę i wysyła do sieci

Przykleja się go do ciała, a on mierzy temperaturę i wysyła do sieci

Termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury ciała z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, opracował absolwent inżynierii biomedycznej, a zarazem student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Jakub Szczerba.

Mark Vande Hei, spogląda na Ziemię z okna Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na świat. Hei przybył na stację 9 kwietnia 2021 roku, a odlot zaplanowano ma 30 marca 2022 roku
Magazyn

Ale kosmos. Zamierzają wystrzelić rakietę z Marsa

Jeżeli widziałeś, jak wystrzelona z Ziemi rakieta uderzyła w ciało niebieskie, aby zmienić jego kurs, to musiałeś oglądać hollywoodzki film. W tym roku ekranowa wizja stanie się rzeczywistością, a w planach jest jeszcze wystrzelenie rakiety z Marsa na Ziemię.

Współpraca między UMCS, miastem Lublin i Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym

Współpraca między UMCS, miastem Lublin i Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym

Promocja lubelskich start-upów akademickich, wspólne projekty naukowe i wydarzenia promujące idee przedsiębiorczości akademickiej – to tylko część założeń zawartego właśnie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, miastem Lublin, a Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której częścią jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

Jerzy Bartmiński

Nie żyje prof. Jerzy Bartmiński. Wybitny językoznawca z UMCS

Był nie tylko naukowcem, ale także opozycjonistą. Jerzy Bartmiński odszedł w wieku 83 lat.

Budynek po byłej szkole w Dąbrowicy Dużej

Lubelskie: "Niezaśmiecone" nocne niebo. W tej gminie chcą utworzyć obserwatorium astronomiczne

W budynku po dawnej szkole gmina Tuczna (powiat bialski) chce utworzyć obserwatorium astronomiczne. Pomysł wójta Zygmunta Litwiniuka miał się spodobać ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi, który obiecał wspomóc finansowo ambitne plany samorządu.

Materiały budowlane i środowisko. Czy branża budowlana zwraca na to uwagę?

Materiały budowlane i środowisko. Czy branża budowlana zwraca na to uwagę?

Średnio tylko co drugi przedstawiciel branży budowlanej w Polsce bierze pod uwagę kwestię oddziaływania na środowisko materiałów budowlanych – wynika z badania Grupy Atlas.

W badaniach prowadzonych przez zespół z udziałem dr. Węglorza zrekonstruowano medykament wykorzystywany m.in. w okresie szerzenia się Czarnej Śmierci w Toruniu w 1629 roku.

Historycy i farmaceuci odtwarzają staropolskie leki

Preparaty medyczne i „leki ze staropolskiej apteki” odtwarzają i analizują we wspólnym projekcie badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Receptury znajdują w pamiętnikach, listach, diariuszach i prywatnych notatkach prowadzonych od XVI do XVIII w.

Prof. Krzysztof Pyrć

Omikron równie zakaźny jak odra

Zakaźność wariantu Omikron jest bardzo wysoka, jest on w czołówce chorób zakaźnych, wspólnie z takimi patogenami, jak wirus odry. Kto jeszcze tego nie zrobił - powinien się jak najszybciej zaszczepić, szczególnie osoby z grup ryzyka – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.

Nauka zdalna to nauka drugiej kategorii

Nauka zdalna to nauka drugiej kategorii

Podczas nauki online w trakcie pandemii część uczniów z małych miejscowości miała trudność z dostępem do lekcji i uważa, że nauczyła się dużo mniej, niż gdyby uczęszczała do szkoły. Pogorszył się też stan psychiczny młodzieży.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Prof. Szuster-Ciesielska: 10 lat do przejścia SARS-CoV-2 w wirus sezonowy

Przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat, a być może nawet dłużej – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zdaniem Omikron nie będzie ostatnim wariantem tego patogenu.

W piątek minister Przemysław Czarnek odwiedził bialską uczelnię.

Bialska PSW będzie Akademią. Uruchomi też swoją filię w Radzyniu Podlaskim

Od 1 marca Państwowa Szkoła Wyższa będzie Bialską Akademią Nauk Stosowanych. W piątek takie rozporządzenie przywiózł do Białej Podlaskiej minister edukacji, Przemysław Czarnek. Uczelnia otrzymała też 1,3 mln zł subwencji na uruchomienie swojej filii w Radzyniu Podlaskim.

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Nagrodą jest wyjazd szóstki osób do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji

Kacper Wierzchoś na tle teleskopu w Catalina Sky Survey

Pochodzi z Lublina, pracuje w NASA. Mówi, jaki jest kosmiczny plan obrony Ziemi

Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami – rozmowa z dr. Kacprem Wierzchosiem, pracującym dla NASA, pochodzącym z Lublina 33-letnim astronomem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium