Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 lutego 2021 r.
9:16

Nowe mieszkania w Kraśniku. Radni zgodzili się na sprzedaż dwóch działek

Przy ul. Makowej w Kraśniku staną dwa bloki
Przy ul. Makowej w Kraśniku staną dwa bloki (fot. Wizualizacja/TTS Development)

Dwie działki pod budownictwo wielorodzinne będzie sprzedawać Urząd Miasta Kraśnik. Podczas czwartkowej sesji przeważył o tym tylko jeden głos. – Jest koniunktura – przekonują urzędnicy. W Kraśniku wiosną lubelski deweloper rozpocznie budowę dwóch bloków przy ul. Makowej. Kolejne nowe mieszkania przy ul. Wyszyńskiego szykuje też największa spółdzielnia w mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nowa inwestycja pod nazwą Osiedle Maki powstanie przy ul. Makowej. Budowę planujemy rozpocząć w kwietniu, będą to dwa bloki 5-kondygnacyjne, łącznie 80 mieszkań o metrażach od 36 do 75 mkw – podała nam Marta Hordyj z firmy TTS Development. Ta lubelska firma pod koniec ub. r. kupiła miejska działkę na osiedlu Piaski o powierzchni 44 arów za 1 mln 610 tys. zł.

– To była dwukrotnie wyższa kwota od tej z wyceny nieruchomości – przyznał na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta Kraśnik Piotr Goleń, kierownik Wydziału Gospodarki Mieniem.

– Inwestycja potrwa ok. 12-15 miesięcy. Wstępnie ceny będą na poziomie od 4350 do 5200 zł/mkw. Sprzedaż ruszy za około miesiąc – zapowiedziała przedstawicielka lubelskiej firmy, która kupiła od miasta nieruchomość przy ul. Makowej. Marta Hordyj przekazała też, że już można zapisywać się na mieszkania telefonicznie.

Natomiast wczoraj kraśniccy radni decydowali o sprzedaży kolejnych dwóch działek na tym samym osiedlu, o łącznej powierzchni ponad pół hektara. Zgodnie z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania są one przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Władze miasta postanowiły je sprzedać. – To był efekt tego co zaczęło się dziać na rynku nieruchomości – wyjaśniał kierownik Piotr Goleń. – Z informacji, które do nas docierały wynikało, że popyt na zakup nieruchomości lokalowych jest tak duży, że burmistrz podął decyzję o uruchomieniu działek z zasobu. Tak aby takich działek było na rynku więcej.

Kierownik Wydziału Mienia Komunalnego wyjaśnił też radnym, że za niewybudowanie budynków wielorodzinnych w ciągu 3 lat są przewidziane kary.

Niektórzy radni mieli jednak wątpliwości czy sprzedaż kolejnych miejskich nieruchomości to dobry kierunek. – Zastanawiam się czy to działanie nie spowoduje, że ceny mieszkań urosną horrendalnie – dzieliła się swoimi wątpliwościami wiceprzewodnicząca rady Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik). Jej zdaniem mieszkania już teraz są drogie i to zarówno te nowe jak też te na rynku wtórnym. W jej ocenie „miasto powinno dołożyć wszelkich starań aby w Kraśniku pojawiała się oferta nowych mieszkań, ale w przystępnej cenie”. – Które byłyby na tyle atrakcyjnie, że kaśniczanianie czy potencjalni mieszkańcy miasta decydowaliby się za zakup mieszkań – podkreśliła radna, która nie była pewna tego, czy sprzedaż działek deweloperowi „zapewni szeroki rozwój miasta”.

– Jest prawdopodobieństwo, że wylejemy dziecko z kąpielą – wtórował jej radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik).

– Pozbywamy się działek i nie będziemy mieli gdzie sami budować – ocenił radny Paweł Kurek (niezrzeszony). – Dlaczego spółdzielnie nie sprzedają działek tylko je kupują? Jeśli już jedną działkę sprzedaliśmy to tę powinniśmy zostawić i powinniśmy przyjrzeć się programom rządowym.

– Spółdzielnia „Metalowiec” inwestuje, bo ma pieniądze ze swoich spółdzielców, a miasto żeby zainwestować musi mieć na wkład własny. Wiesz jak wygląda nasz budżet, jakie były decyzje radnych. Z pustego to i Salomon nie naleje – studziła nastoje radna Angelika Marcinkowska (Porozumienie i Rozwój).

Zaś jej klubowy kolega radny Krzysztof Latosiewicz przekonywał: Każda konkurencja powoduje to, że mieszkania nie będą lawinowo drożeć. Bo jak tak będzie to nikt tych mieszkań nie kupi. Radny Latosiewicz oznajmił też, że jak będzie kilku deweloperów i mieszkania nie będą się sprzedawać to będą musieli „zejść z ceny”.

– To postępowanie, które uruchomimy przy państwa (radnych-red.) zgodzie nie spowoduje, że wyzbędziemy się ostatnich działek i nie będziemy mogli wejść w program Mieszkanie Plus – zapewnił Piotr Janczarek, zastępca burmistrza. – Co najmniej jedną 50-arową działkę trzymamy po to aby skorzystać z tego programu. Czekamy tylko na jego ewolucję. Na jego nową odsłonę.

Janczarek zapewnił też, że urząd poczynił już pierwsze kroki w tym kierunku. – W międzyczasie nie byliśmy bezczynni. Pan burmistrz Wojciech Wilk m.in. spotykał się dwukrotnie z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego by porozmawiać na ten temat.

Ostatecznie w głosowaniu na sprzedażą dwóch działek wzięło udział 19 radnych. 8 było za, 7 przeciw, a 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Obecnie wspomniana już Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” buduje blok w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego. W budynku przy ul. Wyszyńskiego powstaną 33 mieszkania o powierzchni od 30 do 63 mkw. Obecnie, po zmianie przepisów, tego typu lokale (po 5 latach od momentu oddania budynku do użytkowania) będzie można wykupić.

Osiedle Maki w Kraśniku (fot. Wizualizacja/TTS Development)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium