Nowe inwestycje ma umożliwić opracowywana w Urzędzie Miasta zmiana planu zagospodarowania gruntów na Felinie. Chodzi o strefę ekonomiczną oraz okolice domów studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego.
Wczoraj Ratusz ogłosił swój projekt nowego planu zagospodarowania i od tej chwili każdy zainteresowany może zgłosić Urzędowi Miasta swoje uwagi do tego, jak planiści chcą określić przyszłość przemysłowej części Felina.
Dokument dotyczy 25 wydzielonych obszarów o łącznej powierzchni 184 ha. Mowa m.in. o gruntach przemysłowych i usługowych w rejonie ul. Plewińskiego, Spiessa i Braci Krausse oraz terenach przemysłowych przy Grygowej. Projekt planu obejmuje również tereny uczelniane i rolnicze przy Doświadczalnej i Vetterów.
Za jednym podejściem zmienione ma być ponadto przeznaczenie terenów między al. Witosa, ul. Doświadczalną, Dobrzańskiego i Franczaka „Lalka”, które dzisiaj są obszarem przemysłu, usługi i nauk.
– Najistotniejszą zmianą dla terenów uczelni wyższych i usług nauki z dopuszczeniem usług oraz terenów rolnych jest ustalenie funkcji techniczno-produkcyjnych – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Ma to umożliwić budowę nowych zakładów przemysłowych.
– Nowe inwestycje w obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej to nie tylko rozwój tego obszaru, ale również zwiększenie liczby miejsc pracy i rozwój gospodarczy całego miasta – przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Jednak dla mieszkańców rejonu ul. Rataja nowe zakłady mogą oznaczać dodatkowe uciążliwości. Plan ma wymusić odgrodzenie ich od przemysłu strefą „zieleni izolacyjnej”.
– Zieleń izolacyjna powinna zawierać przynajmniej dwa rzędy drzew sadzonych naprzemiennie i podsadzonych dwoma rzędami krzewów osiągających wysokość docelową nie mniejszą niż 2 m – czytamy w prognozie oddziaływania zmian na środowisko. – Należy więc domniemać, że uciążliwość akustyczna będzie zminimalizowana – przekonują planiści. Przyznają jednak, że skuteczność tego rozwiązania będzie można ocenić „dopiero po realizacji obiektów i pełnym zagospodarowaniu terenów przyległych do wrażliwych na hałas terenów”.
Z kolei obszary w rejonie akademików mają być przeznaczone m.in. na obiekty naukowe, z myślą o rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego. Możliwe tu będzie również umieszczanie biur, gastronomii, handlu, opieki zdrowotnej, sportu czy handlu. – Dopuszczenie wyłącznie usług nieuciążliwych powinno zabezpieczyć przed wystąpieniem sytuacji konfliktowych.
• Uwagi do projektu planu zagospodarowania można zgłaszać do 10 czerwca pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin).
• Natomiast już 19 maja będzie można wziąć udział w dyskusji z planistami, którzy opracowali projekt zmian. Dyskusja rozpocznie się o godz. 13 w Ratuszu, ale trzeba się na nią wcześniej zapisać (81 466 23 00 lub planowanie@lublin.eu) do 17 maja. Z powodu epidemii dyskusja może się odbyć zdalnie.