Lublin będzie miał nowych honorowych obywateli. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie zgodzili się na przyznanie tych tytułów Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu.
Z prośbą o wyróżnienie małżeństwa mecenasów kultury wystąpiło Muzeum Narodowe w Lublinie, któremu w 2017 roku przekazali oni budowaną wspólnie przez przeszło pół wieku kolekcję dzieł sztuki współczesnej z całego świata. Znalazły się w niej prace m.in. Paula Cezanne’a, Marca Chagalla, Salvadora Dalego, Pabla Picassa, Andy’ego Warholla, Kazimierza Malewicza i wielu innych artystów.
– To my złożyliśmy wniosek w tej sprawie, ale myślę, że ma on znacznie większe poparcie. Tym bardziej, że pani Hochman i pan Mysłowski są związani z naszym miastem od zawsze – mówiła podczas czwartkowej sesji dyrektorka muzeum Katarzyna Mieczkowska.
Urodzona w 1947 roku w Lublinie Irena Hochman jest uznaną marszandką i właścicielką galerii sztuki współpracującą z najwybitniejszymi artystami na całym świecie. Jej mąż Tadeusz Mysłowski urodził się w 1943 roku w podlubelskim Piotrkowie. Jest cenionym malarzem, wystawiającym swoje dzieła w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii czy Francji. Wraz z żoną od lat mieszka w Nowym Jorku, choć wciąż ma pracownię na lubelskim Starym Mieście, gdzie spędza kilka miesięcy w ciągu roku.
Według zapowiedzi, jaka padła na sesji Rady Miasta, nowi honorowi obywatele Lublina oficjalnie odbiorą wyróżnienia podczas uroczystości, która odbędzie się na początku Lipca.
Do tej pory takie tytuły otrzymało 18 osób. W tym gronie znaleźli się:
- prof. Wiesław Chrzanowski,
- prof. Andrzej Nikodemowicz,
- dr Wanda Półtawska,
- Julia Hartwig,
- Rita Gombrowicz,
- prof. Rocco Buttiglione,
- prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,
- prof. Norman Davies,
- ks. abp Bolesław Pylak,
- św. Jan Paweł II,
- prezydent miasta Lublin Marian Chojnowski,
- o. Hubert Czuma,
- ks. infułat Grzegorz Pawłowski,
- prof. Giuseppe Guarnaccia,
- o. Ludwik Wiśniewski,
- ks. Andrzej Szostek,
- Tomasz Wójtowicz,
- reżyser Juliusz Machulski.