Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

10 listopada 2021 r.
9:03

Nowy zalew koło Lublina ma być gotowy za dwa lata. Będą plaże, miejsca dla wędkarzy i ścieżka rowerowa

Zalew będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, w sąsiedztwie dawnej drogi krajowej nr 17
Zalew będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, w sąsiedztwie dawnej drogi krajowej nr 17 (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Za 2 lata ma być gotowy zalew w Panieńszczyźnie, w sąsiedztwie Lublina, z dwoma piaszczystymi plażami. Zbiornik retencyjny o powierzchni nieco ponad 10 hektarów zostanie wyposażony w innowacyjny system hydrofitowy do oczyszczania wód powierzchniowych, niestosowany dotychczas w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Już od pewnego czasu jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy – przyznaje Teresa Kot, wójt gminy Jastków, z którą o planach budowy zalewu rozmawialiśmy już 2017 roku, kiedy gmina przygotowywała się do tej inwestycji. Zbiornik poza funkcją podstawową – retencją – będzie pełnić też funkcję rekreacyjną. Zaplanowano dwie piaszczyste plaże, będzie też miejsce dla wędkarzy i ścieżka rowerowa. – Mamy wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenie na budowę – zapewnia Teresa Kot.

A także pieniądze, bo gmina otrzymała dofinansowanie na swój projekt z rządowego funduszu „Polski Ład”. Chodzi o blisko 7 mln zł. – Lada dzień będziemy ogłaszać przetarg – zapowiada pani wójt. – Prace chcemy rozpocząć na wiosnę. W okresie bezlęgowym chcemy przeprowadzić wycinkę samosiejek. Plan zakłada rozłożenie prac na dwa lata, gdyby okazało się, że jest pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem, ale może uda się przeprowadzić tę inwestycję szybciej.

Zalew będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, w sąsiedztwie dawnej drogi krajowej nr 17. Zbiornik retencyjny będzie mieć powierzchnię 10,8 ha, zaś powierzchnia nieruchomości zajętych na stałe pod inwestycję wyniesie 15,2 ha.

Zbiornik powstanie na terenach zalewowych na obszarze, na którym „występują liczne źródła i wody naporowe kwalifikujące te tereny do zagospodarowania na stawy lub zbiorniki wodne” – czytamy w dokumentacji. Akwen nie będzie realizowany na rzece Ciemiędze, która będzie przebiegać po północnej stronie projektowanego zbiornika. „Zaprojektowano efektywne rozwiązania przyrodniczo-techniczne przyjazne środowisku, zapewniające naturalne warunki panujące w dolinie rzeki przy zachowaniu nienaruszonego reżimu hydrologicznego w korycie rzeki. Dno rzeki Ciemięgi pozostanie w stanie niewzruszonym, a koryto zostanie oczyszczone z gałęzi i nawisów”.

– Przy budowie zbiornika retencyjnego zostanie zastosowany nowoczesny system hydrofitowy do oczyszczania wód powierzchniowych rzeki Ciemięgi – zapowiada Teresa Kot. – Przez to inwestycja będzie droższa, ale przełoży się to na późniejszą eksploatację akwenu, bo dzięki temu zostanie ograniczona możliwość np. zakwitu sinic.

System hydrofitowy (projekt tego systemu dla zbiornika retencyjnego Jastków został wykonany pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jóźwiakowskiego), jest systemem innowacyjnym, nie był „stosowany dotychczas w Polsce”, poza tym „zapewni wysoką jakość wód w planowanym zbiorniku”. „Obiekt będzie zintegrowany z krajobrazem okolicy, ponieważ wykorzystane w nim zostaną miejscowe gatunki roślin, typowe dla ekosystemu położonego w danej strefie, w większości pobrane ze środowiska naturalnego i dobrane zgodnie z ich wymaganiami do nasadzeń w poszczególnych strefach zbiornika”. Wśród nich będą: trzcina pospolita, pałka wodna i sit a także moczarka kanadyjska, osoka aloesowata i żabienica jaskrowata.

Poza tym, zastosowany „system hydrofitowy do oczyszczania wód powierzchniowych zostanie włączony do pakietu edukacyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i gminy Jastków, a możliwość obserwowania jego funkcjonowania pomoże zwiększyć wiedzę i świadomość uczniów szkół na różnych poziomach edukacji, turystów odwiedzających gminę Jastków i mieszkańców”.

Niewykluczone, że zostaną wykonane specjalne tablice informacyjne, opisujące funkcje zbiornika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji zapowiedział złożenie 400 projektów upraszczających przepisy. Pierwsze zmiany mogą wejść w życie już w czerwcu, a wdrożenie 150-200 propozycji będzie oznaczać sukces inicjatywy.

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

W piątek, 11 kwietnia, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz delegacje instytucji złożyli hołd zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa
ZDJĘCIA
galeria

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa

Miłośnicy roślin doniczkowych od rana odwiedzają Halę Targów Lublin. W ten weekend odbywa się tam Festiwal Roślin – największy w Polsce targ zielonych okazów. W sprzedaży setki roślin w atrakcyjnych cenach i fachowe porady.

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Zmarł Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor zamojskiego kina i organizator najważniejszych wydarzeń filmowych w mieście. Miał ogromny wkład w rozwój lokalnej kultury.

zdjęcie ilustracyjne

Świąteczna akcja PCK w Lublinie. Pomagaj, twórz, ciesz się magią Wielkanocy

Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza mieszkańców do udziału w wyjątkowych przedświątecznych inicjatywach. W trwający weekend (12-13 kwietnia) odbywają się zbiórki żywności, warsztaty rękodzieła oraz jarmark charytatywny. To doskonała okazja, by połączyć pomoc potrzebującym z wprowadzeniem świątecznej atmosfery do swoich domów.

Latino vibes
foto
galeria

Latino vibes

W sobotnią noc Lublin rozgrzał się do czerwoności za sprawą imprezy Latino Vibes w klubie El Cubano. Klub pękał w szwach od gości spragnionych tańca i szalonej zabawy. Parkiet kipiał energią. Za konsoletą DJ serwował hit za hitem – od zmysłowej salsy, przez gorącą bachatę, po elektryzujący reggaeton – nie pozwalając nikomu na choćby chwilę wytchnienia. Jeśli jesteście chcecie zobaczyć, co się działo, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Od pierwszej minuty bardzo dobrze czuliśmy się na boisku

Górnik Łęczna po w ostatnich czterech meczach zdobył 12 punktów, a w piątek pokonał na wyjeździe walczącą o utrzymanie Wartę Poznań. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu zespołów?

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

Wielkanocny klimat na lubelskim Rynku. Jarmark pełen tradycji

W czasie trwającego weekendu, 12-13 kwietnia, Rynek Starego Miasta w Lublinie zamieni się w świąteczny jarmark. W programie kiermasz regionalnych produktów, występy zespołów ludowych oraz warsztaty rękodzieła.

foto
galeria

Fluo Party w Unicorn

To była najbardziej świecąca impreza tego roku czyli Fluo Party w klubie Unicorn. Było wszystko: hostessy, które malowały farbami UV, świecące pałeczki fluo na rękę oraz doskonała muzyka i imprezowy klimat. Nikt tej nocy nie stał pod ścianą – wszyscy bez wyjątku dali się porwać szaleństwu na parkiecie. Żywiołowe rytmy utrzymywały wysoki poziom energii do białego rana. Zobaczcie zdjęcia z tej szalonej imprezy.

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Spektakularne widowiska cyrkowe na Carnavale Sztukmistrzów 2025

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają artystów i kolektywy do udziału w wyjątkowym projekcie Incydent polski. To szansa na zaprezentowanie swojego spektaklu podczas 16. edycji Carnavalu Sztukmistrzów, największego festiwalu cyrkowego w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 21 kwietnia.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska poszukają punktów na wyjazdach

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska poszukają punktów na wyjazdach

W sobotę KPR Padwa gra z Sandra Spa Pogonią Szczecin, a AZS AWF Biała Podlaska z MKS Olimpią MEDEX Piekary Śląskie. Oba spotkania odbędą się w halach rywali, w sobotę (godz. 17).

Przed nami drugi dzień Jarmarku Wielkanocnego w Chełmie
galeria

Przed nami drugi dzień Jarmarku Wielkanocnego w Chełmie

W piątek 11 kwietnia na deptaku miejskim w Chełmie rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Choć piątek zaskoczył mieszkańców opadami śniegu, które są rzadkością o tej porze roku, wydarzenie odbywa się zgodnie z planem. Sobota zapowiada się już o wiele bardziej pogodna.

Trener Motoru Mateusz Stolarski zapowiada, że jego drużyna z każdego meczu będzie chciała wyciągnąć maksa

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy być w naprawdę dobrej dyspozycji, żeby przeciwstawić się Lechowi

W piątek na konferencji prasowej przed meczem Motor Lublin - Lech Poznań z dziennikarzami spotkał się trener żółto-biało-niebieskich Mateusz Stolarski. Przypomnijmy, że niedzielne zawody zaplanowano na godz. 17.30.

Debata w Końskich rozczarowała

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nie zabrakło słów krytyki za formułę spotkania, a główni konkurenci Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki oskarżali się wzajemnie o tchórzostwo.

Od kandydatów na nowego zastępcę dyrektora wymagano wyższego wykształcenia przyrodniczego, menadżerskiego lub prawniczego, ale również co najmniej 6-letniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym w ogrodzie zoologicznym będącym członkiem EAZA lub Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Tomasz Zwolak te wymagania spełnił.

Dyrektor ZOO ma nowego zastępcę. To brat prezydenta

To stanowisko było nieobsadzone od 2020 roku. Zająć je teraz ma Tomasz Zwolak. Nowy zastępca dyrektora Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu to prywatnie brat prezydenta miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium