Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2020 r.
20:11

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 117 A A
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji (fot. Maciej Kaczanowski)

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne obrady zwołano na żądanie radnych PiS, którzy chcieli dyskusji o miejskiej zieleni, nie tylko o górkach czechowskich, chociaż właśnie o nich najwięcej mówiło się dzisiaj w Ratuszu. Swój pomysł na ten teren przynieśli wczoraj społecznicy, których prezentacja została wpisana przez klub PiS do porządku obrad.

Oddolny pomysł na górki

Społecznicy chcą, by powstał tu ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – podkreślała Zofia Polska, współautorka koncepcji. Jej zdaniem starzy mieszkańcy starych dzielnic, uwięzieni w mieszkaniach mogą popaść w depresję patrząc w sufit. – Depresja to jest cichy zabójca.

Jak wyglądałby ośrodek? – Kompleks złożony z dwóch obiektów oraz niewielkiej świątyni, której zwieńczeniem byłaby figura św. Michała Archanioła – opowiadała Polska. Obiekt miałby stać koło ul. Ducha. – Jednokondygnacyjny, z zielonymi ścianami – mówiła Zofia Trębaczewska-Smutek, także współautorka. Wspomniana figura miałaby ozdobić wieżę widokową.

Zofia Polska chce, żeby miasto przejęło górki czechowskie od spółki TBV Investment w drodze wywłaszczenia na cel publiczny, którym to celem miałaby być budowa proponowanej przez nią placówki.

Spółka nie zmienia swoich planów wobec górek.

Co robią za płotami TBV

– Nasza propozycja to zabudowa mieszkalna, mieszkalno-usługowa i usługowa – mówił Zbigniew Dymowicz, przedstawiciel TBV Investment. Spółka już jakiś czas temu ogrodziła swoje części górek. Za blaszany płot wkroczyli pilarze i wycięli część drzew owocowych i samosiejek, na których usunięcie nie trzeba zezwolenia. Ratusz potwierdza, że nie wycięli nic innego. – Była wizja w terenie – zapewniła radnych Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Właściciel gruntu zapowiedział, że będzie oczyszczać teren z inwazyjnej rośliny zwanej nawłocią. – W sprawie nawłoci zostało skierowane do nas pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówił Dymowicz i przytaczał cytat, że wskazane jest koszenie kilka razy w roku. Zapewniał też, że przyrodzie nie dzieje się krzywda. – Na terenie górek czechowskich nie ma wyznaczonych żadnych przewidzianych ustawowo obszarów będących formą ochrony przyrody.

Szkoła w innym miejscu

Spółka TBV Investment potwierdziła wczoraj oficjalnie, że kupiła grunt pod budowę miejskiej podstawówki. Przekazanie takiej nieruchomości na rzecz miasta było jednym z warunków zapisanych w umowie pomiędzy spółką a władzami Lublina. Deweloper obiecał przekazać miastu nieruchomość pod budowę szkoły, jednak pierwotnie była mowa o tym, że będzie to teren na skraju Czechowa.

Wczoraj okazało się, że TBV Investment zaproponuje inną nieruchomość. Reprezentujący spółkę mecenas Krzysztof Klimkowski poinformował, że spółka kupiła działkę bliżej ul. Bohaterów Września. Szkoła w tym miejscu miałaby pomóc w zaspokojeniu potrzeb osiedli w pobliżu ul. Poligonowej.

Studium ocenią w NSA

Od wczoraj wiadomo, że Naczelny Sąd Administracyjny dostanie nie jedną, ale dwie skargi na grudniowe wyroki w sprawie studium przestrzennego, które wyznaczyło na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną.

Jako pierwsza swoją skargę złożyła mieszkanka Lublina, która przegrała spór z miastem. Magdalena Wolanowska oczekiwała, że sąd orzeknie o nieważności studium, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził w wyroku z 30 grudnia, że kobieta nie wykazała interesu prawnego. Mieszkanka idzie do sądu wyższej instancji.

Swoją skargę kasacyjną zapowiada już prezydent, który 30 grudnia przegrał sądowy spór o górki z wojewodą. Przypomnijmy: WSA orzekł o nieważności studium w części dotyczącej górek. Opozycja apelowała do prezydenta, by nie zaskarżał wyroku i liczyła na to, że jej apel poprze cała rada. Do tego samego namawiał też Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka: – Ja wiem, że macie różne wiążące was naciski i czynniki. Rozmawiamy czasem gdzieś pokątnie, szczerze. Ale, cholera jasna, odpuśćcie – apelował Gorczyca.

Prawnik prezydenta przekonywał, że skarga jest konieczna, bo wyrok dotyczy nie tylko terenów należących do spółki TBV Investment, ale także gruntów, na których stoją zamieszkałe już od dawna domy. – Zamieszkuje tam, w zakresie zameldowania, prawie 1500 osób – mówił Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza. Prezydent przekonuje, że mieszkańcy tych domów, jeżeli wyrok stałby się prawomocny, mogliby mieć problemy, mimo że obowiązuje tam plan zagospodarowania terenu.

Spory o Al. Racławickie

Nie tylko górek czechowskich dotyczyło wczorajsze nadzwyczajne, ciągnące się do późnego wieczora posiedzenie Rady Miasta. Radnych interesowały też inne kwestie związane z zielenią, w tym przebudowa Aleji Racławickich. W tej sprawie prezydent ponowił swą deklarację z poniedziałku, że z wykonawcą przebudowy uzgodni takie zmiany na placu budowy, które mają skutkować oszczędzeniem jak największej liczby drzew.

Wśród wielu pytań były też takie o skalę tegorocznych wycinek drzew. Zastępca prezydenta poinformował, że w bieżącym roku władze miasta wydały 46 decyzji zezwalających na usunięcie 175 drzew, z czego 43 drzewa na wniosek wspólnot i spółdzielni, 132 drzewa na wniosek firm, w tym 46 na wniosek deweloperów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty