Jednym z najważniejszych tematów, który znajduje się w programie posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w przyszłym tygodniu, będzie głosowanie nad nową wersją Rozporządzenia w Sprawie Materiałów Budowlanych.
Obowiązujące od 10 lat obecne Rozporządzenie wymagało naniesienia szeregu korekt służących ujednoliceniu produkcji materiałów budowlanych na rynku europejskim, bowiem poszczególne państwa członkowskie nakładały na tę branżę liczne, dodatkowe wymogi, co powodowało m.in. problemy z wdrażaniem norm.
Celem nowelizacji jest również uczynienie wyrobów budowlanych bardziej trwałymi, nadającymi się do naprawy, recyklingu i łatwiejszymi do ponownego wytworzenia.
Koniecznym jest również dostosowanie parametrów wyrobów budowlanych do wymogów Zielonego Ładu oraz ułatwienie realizacji unijnych celów klimatycznych, w tym sztandarowego programu „fali renowacji”, który zakłada modernizację budynków w całej Europie, aby zużywały mniej energii i emitowały mniej CO2. Europejska Partia Ludowa popiera nowe rozwiązania, bowiem służą usprawnieniu procesu normalizacji, wprowadzeniu przejrzystej terminologii, zapewnieniu informacji o bezpieczeństwie i efektywności środowiskowej wyrobów oraz realizacji pomysłu cyfrowego paszportu produktu.
Ponadto państwa członkowskie nie będą mogły nakładać dodatkowych wymagań na wyroby budowlane, a uprawnienia Komisji Europejskiej do stanowienia przepisów za pomocą aktów delegowanych zostaną w tej dziedzinie ograniczone. Prace nad nowelizacją Rozporządzenia w Sprawie Materiałów Budowlanych powinny zakończyć się jesienią tego roku.