– Na różnego rodzaju spotkaniach, konsultacjach czy naradach pomysł stworzenia Dziennego Domu Pomocy Społecznej powracał bardzo często. Mówili o tym głównie seniorzy – przyznaje Dariusz Wróbel, burmistrz miasta.
Cała inwestycja jest warta nieco ponad 4 mln zł. Miasto otrzymało właśnie ponad 2,65 mln złotych dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Pomysł stworzenia dziennego DPS w Opolu Lubelskim narodził się w 2016 roku. Wówczas opracowano dokumentację projektową. DPS zaprojektowano na terenach istniejącego obiektu sportowego przy ul. Kolejowej.
– Istniejący budynek zostanie podzielony na dwie strefy funkcjonalne: dzienny dom pomocy społecznej i pomieszczenia klubu sportowego – tłumaczy Krzysztof Ryczek z Urzędu Miasta.
W budynku powstanie także zaplecze szatniowo sanitarne dla potrzeb klubu MKS Opolanin.
DPS będzie posiadał oddzielne wejście oraz własny teren na zewnątrz budynku. Na parterze zaprojektowane są pomieszczenia sanitarne i porządkowe, gabinet terapii zajęciowej, sala rehabilitacji z zapleczem, szatnia dla pensjonariuszy, pomieszczenie socjalne i szatnia dla personelu, rozdzielnia i zmywalnia. Dzienny Dom Pomocy Społecznej przeznaczony będzie dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej wymagających dziennej wielogodzinnej opieki.
– Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców na różnego rodzaju spotkaniach, konsultacjach czy naradach. Pomysł stworzenia Dziennego Dom Pomocy Społecznej powracał bardzo często, głównie dzięki seniorom. Dlatego kiedy nadarzyła się okazja sięgnięcia po środki unijne na taki cel postanowiliśmy z niej skorzystać – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Przewiduje się zatrudnienie 3 osób na pełny etat: kierownika DPS, pracownika socjalnego i pracownika gospodarczego. Cztery osoby będą zatrudnione na umowę-zlecenie: księgowa i trzech instruktorów.
DPS przeznaczony jest dla 30 osób starszych. – Funkcjonowanie instytucji planowane jest na 5 dni w tygodniu, przez 6-8 godzin dziennie – dodaje Ryczek.
Pensjonariusze będą mogli skorzystać z konsultacji logopedycznej i psychologicznej. Plan zakłada, że każda z osób po rozmowie z psychologiem, w której zostaną określone jej zainteresowania zostanie zaklasyfikowana do jednej z czterech pracowni: komputerowej, plastycznej, kulinarnej i gimnastyczno-rehabilitacyjnej. DPS ruszy na początku 2019 roku.