To Świdnik i Chełm a także Stargard i Zduńska Wola zgłosiły najciekawsze wyzwania związane z pandemią koronawirusa w ramach Hackathonu dla Miast. Nad ich rozwiązaniem będą pracować programiści z całej Polski. – Zachęcamy informatyków, studentów i firmy z naszego regionu aby zgłosiły się do zaplanowanego wkrótce maratonu – namawia Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. Można wygrać 30 tys. zł.
"Pandemia COVID-19 stawia samorządy przed wieloma wyzwaniami w obszarach edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, czy też w zakresie działalności samych urzędów. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska połączyły siły, aby wesprzeć lokalne społeczności w walce z kryzysem" – wyjaśniają organizatorzy. "Swoje wyzwania do Hackathonu dla Miast zgłosiło 30 samorządów. Specjalna komisja złożona z przedstawicieli PFR, GovTech Polska oraz Związku Miast Polskich wyłoniła cztery najciekawsze wyzwania."
Zgłosiły je miasta: Świdnik, Chełm, Stargard i Zduńska Wola.
Teraz nad zgłoszonymi przez te miasta wyzwaniami będą pracować programiści z całego kraju w 3-5 osobowych zespołach.
– Zachęcamy informatyków, studentów i firmy z naszego regionu aby zgłosiły się do zaplanowanego wkrótce maratonu – namawia Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika.
Hackathon to nie tylko szansa dla miast uczestniczących w przedsięwzięciu, na zdobycie nowych rozwiązań i rozwijanie ich w lokalnych warunkach. To także szansa dla programistów na przetestowanie swojego pomysłu w wybranym mieście oraz poznanie innych programistów i ekspertów.
W zgłaszanym zespole powinno się znaleźć co najmniej dwóch programistów (back-end, front-end), specjalista GIS, projektant UX oraz osoba z doświadczeniem biznesowym.
"Docelowo do Hackathonu zakwalifikowanych zostanie 100 programistów z całej Polski, którzy będą mieli możliwość pracy na prawdziwych danych dostarczonych przez miasta oraz możliwość zdobycia nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 zł za zwycięskie pomysły" – zapowiadają organizatorzy.
Informatycy będą pracować nad rozwiązaniem kilku problemów. W przypadku Świdnika chodzi o transport publiczny, a dokładnie analizę ruchu miejskiego "w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej". Natomiast Chełm zgłosił temat związany z "bezpieczną segregacją odpadów". Chodzi o "uszczelnienie systemu gospodarki śmieciowej w celu zmniejszenia ryzyka związanego z odbiorem odpadów medycznych".
Zgłoszenia są przyjmowane tylko do niedzieli, 15 listopada.
Hackathon dla Miast jest jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival.
48-godzinny maraton programowania został zaplanowany w dniach 20 - 22 listopada br.