Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 stycznia 2025 r.
12:34

Prezydent gotów oddać pałac. Miasto samo remontu nie udźwignie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Pałac należący niegdyś do rodziny Zamoyskich położony jest przy ul. Akademickiej w Zamościu
Pałac należący niegdyś do rodziny Zamoyskich położony jest przy ul. Akademickiej w Zamościu (fot. A. Szewc/Archiwum)

Były rozmowy na miejscu, jest list wystosowany przez Rafała Zwolaka do wiceminister kultury. Prezydent Zamościa pisze do Bożeny Żelazowskiej z prośbą o wsparcie przy remoncie Pałacu Zamoyskich. Deklaruje również, że miasto może oddać zabytkowy gmach Skarbowi Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O Pałacu Zamoyskich prezydent Zwolak rozmawiał z minister Żelazowską na początku grudnia. W środę dodatkowo wystosował do niej oficjalne pismo w tej sprawie, a jego treść opublikował w mediach społecznościowych.

W swoim liście postuluje „wsparcie oraz podjęcie działań” w sprawie zabytkowej budowli stanowiącej integralną częścią zespołu urbanstycznego Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

„Pałac Zamoyskich to bezcenny zabytek o ogromnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, a jego odrestaurowanie przyczyniłoby się do zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” – pisze prezydent Rafał Zwolak. I apeluje o pomoc. Bo, jak podkreśla, rewitalizacja obiektu wymaga ogromnych nakładów.

Na początek należałoby je ponieść na przeprowadzenie szczegółowych badań archeologicznych, architektonicznych i konserwatorskich. A samorządu, który jest zadłużony, po prostu na to nie stać. Dlatego prezydent Zamościa pyta wiceminister Żelazowską, czy istnieje możliwość przekazania Pałacu Zamoyskich na stan Skarbu Państwa.

Sąd, szkoła i pomysły na hotel

Zabytek jeszcze kilka lat temu do miasta nie należał. Funkcjonowały w nim do 2017 roku sądy. Ale wyprowadziły się do nowej siedziby i ówczesne władze Zamościa obiekt przejęły.

I już wtedy zaczęto mówić, że w pałacu mogłoby powstać centrum konferencyjno hotelowe. Jednak od 2019 gmach znów był zajęty. Przeniosło się tam, na czas rewitalizacji Akademii Zamojskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego.

Kilka miesięcy przed tym, jak na początku 2024 roku szkoła wróciła „na stare śmieci”, samorząd ogłosił, że szuka inwestora gotowego wyłożyć pieniądze na remont pałacu i uruchomienie w nim centrum konferencyjno-hotelowego. Zakładano, że miałoby to odbyć na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Ówczesny prezydent Andrzej Wnuk w rozmowie z nami jako udany przykład PPP podawał Lądek Zdrój. – Było tam sanatorium i w parnterstwie publiczno-prywatnym zostało ono przekazane przedsiębiorcy na bodajże 30 lat. On je wyremontował, dokończył budowę nowego budynku, zrobił prężnie działające przedsiębiorstwo – opowiadał jesienią 2023 roku Wnuk.

Koszt remontu szacował na ok. 100 mln zł. Mówił, że teoretycznie miasto mogłoby starać się o fundusze zewnętrzne na ten cel, ale uważał, że są w Zamościu pilniejsze potrzeby. Jednak pozbywać się własności pałacu nie chciał.

>>> Stary ogólniak wraca do siebie. Rozpoczęła się przeprowadzka <<<

Zapewniał wówczas, że podczas rozmów z konserwatorem była nawet mowa np. o zadaszeniu pałacowego dziedzińca, a także odrestaurowaniu całości w stylu „wręcz rokokowym”. Zdradził również, że podjęto rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Zakładał wówczas, że taki partner zostanie wybrany do czasu, gdy liceum rozpocznie przeprowadzkę.

Pałac został dla nowego prezydenta

Ale potem temat nie wrócił, a w wiosennych wyborach samorządowych 2024 r. Andrzej Wnuk stracił stanowisko prezydenta Zamościa. Z kwestią zagospodarowania Pałacu Zamoyskich musi sobie teraz radzić jego następca. Rafał Zwolak gotów jest oddać budynek skarbowi państwa, ale w liście do Bożeny Żelazowskiej prosi jednocześnie o „wskazanie potencjalnych źródeł finansowania, w tym możliwości skorzystania ze środków Krajowego Programu Odbudowy, programów rewitalizacyjnych oraz środków na dokumentację badawczą Zespołu Pałacowego”.

Póki co potężny budynek (ma powierzchnię ponad 6,5 tys. m. kw), który od lat był nieremontowany stoi niemal pusty. Dawne sale sądowe, a później lekcyjne trzeba jednak ogrzewać. A to kosztuje. - Miesięczny koszt utrzymania to około 25 tys. zł, z czego głównym składnikiem jest centralne ogrzewanie - mówi nam Jacek Bełz, rzecznik prezydenta.

Warto dodać, że na tyłach gmachu nadal też funkcjonują mieszkania komunalne, w tej chwili dla 14 rodzin. 

Pałac Zamoyskich

Rezydencja Zamoyskich została wzniesiona pod koniec XVI wieku według projektu Bernardo Morando. W kolejnych dziesięcioleciach był przebudowywany. W XVII wieku pałac spłonął i wówczas nastąpiła jego barokowa przebudowa, a następnie rezydencję jeszcze rozbudowano. W kolejnym stuleciu pałac został połączony z tylnymi oficynami, a od strony frontowej dobudowano po bokach dwie dłuższe oficyny, zakończone niewielkimi piętrowymi budynkami. Zamoyscy opuścili rezydencję na początku wieku XIX. Wówczas też gmach został przebudowany na szpital wojskowy, a do czasu wybudowania koszar mieściły się tam również mieszkania oficerskie, a w jednym z pawilonów cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do pałacu wprowadziły się sądy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik szybko odzyskała pierwsze miejsce

Strzeleckie popisy Orląt, pewna wygrana Stali Kraśnik i komplet wyników Keeza IV ligi

Kolejny ciekawy weekend w Keeza IV lidze. W sobotę na fotel lidera wskoczyła Lublinianka po kapitalnym meczu i wygranej 5:4 z Górnikiem II Łęczna. Stal Kraśnik dzień później jednak odpowiedziała i wróciła na pierwsze miejsce po tym, jak pokonała Janowiankę 4:1.

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?
film

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?

Dział spadku nieruchomość. Gdy spadek odziedziczy wspólnie kilka osób, często nieodzowne okazuje się wszczęcie postępowania o dział spadku, które ma na celu podział majątku spadkowego między spadkobierców. Niejednokrotnie punktem spornym takiego postępowania jest nieruchomość.

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka złożyli oficjalny wniosek o utworzenie placu lub skweru imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Inicjatywa ma na celu uhonorowanie trzydziestoletniej działalności fundacji w Lublinie i jej wkładu w rozwój lokalnej służby zdrowia.

Fragment sobotnich derbów w Tarnogrodzie

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec wygrywa derby z Olimpiakosem Tarnogród

Przed tygodniem Olimpakos Tarnogród i Grom Różaniec nie rozegrały swoich spotkań ze względu na fatalną pogodę. W sobotę obie drużyny zmierzyły się ze sobą w meczu derbowym, a lepsi okazali się piłkarze lidera

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu
Dzień Wschodzi
film

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu

Biurokracja dusi rolników, a niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy wciąż destabilizuje rynek. Jednocześnie na Lubelszczyznę wraca Wojsko Polskie – budowane są nowe jednostki, a w regionie rośnie poczucie bezpieczeństwa. W rozmowie z programem „Dzień Wschodzi” wicewojewoda Andrzej Maj komentuje najpilniejsze problemy i działania podejmowane przez rząd.

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie
ZDJĘCIA
galeria

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie

Sezon biegowy rozpoczęty. W niedzielę wystartowała „Wiosenna Dycha z Aliplast”. Na trasie, która jak zwykle liczyła 10 km pojawiło się 625 osób. Najlepszy wśród panów okazał się Andrzej Starżyński. W rywalizacji pań triumfowała Dominika Łukasiewicz. Sprawdźcie nasze zdjęcia z biegu.

Wandala nagrał monitoring

Wyżył się na banerach. Teraz szuka go policja

Policjanci z Białej Podlaski ustalają sprawców zniszczeń banerów wyborczych na terenie miasta. Poczynania wandala uwiecznił monitoring. Może słono zapłacić za dywersję polityczną.

ilustracyjne

Nocny pożar w Lublinie. Trzeba było ewakuować kamienicę

Sześć zespołów strażaków, dwie karetki i inne służby z samego rana walczyły z pożarem kamienicy przy ul. Kunickiego w Lublinie. Ewakuowano 20 osób. Dwie potrzebowały pomocy.

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Przed nami kolejna edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, która odbędzie się 25 i 26 kwietnia. To wspólne działanie na rzecz czystości miasta, angażujące mieszkańców, placówki oświatowe i rady dzielnic. Zapisy trwają do 16 kwietnia.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Słaba pierwsza połowa, znacznie lepsza druga, ale ostatecznie porażka Motoru Lublin z Lechem Poznań 1:2. Co trenerzy mówili po spotkaniu na konferencji prasowej?

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline w drugim meczu ćwierćfinału play-off

ChKS pokonał BKS Visłę Proline Budgoszcz. W czwartek decydujące spotkanie w Chełmie

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm po zaciętej walce pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline Bydgoszcz 3:2. Tym samym wyrównał stan rywalizacji na 1-1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w czwartek w Chełmie

Padwa przerwała świetną passę rywali ze Szczecina

Padwa wygrała w Szczecinie, AZS AWF pokonał czerwoną latarnię

Daleki, ale udany wyjazd Padwy do Szczecina. Drużyna Zbigniewa Markuszewskiego przerwała świetną passę tamtejszej Sandra-Spa Pogoni. Zamościanie wygrali po rzutach karnych 3:2. W regulaminowym czasie gry był remis 31:31.

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie
ZDJĘCIA
galeria

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie

W tym roku lubelski Ogród Botaniczny świętuje 60-lecie istnienia, a z tej okazji przygotował wiele atrakcji dla zwiedzających. Można tu podziwiać tysiące kwiatów i krzewów, a także aktywnie i kreatywnie spędzić wolny czas. Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy dzień otwarcia po zimowej przerwie.

Fragment meczu w Lublinie

Unia Lublin coraz bliżej awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Druga liga piłkarek nożnych. Unia Lublin zremisowała z MKS Myszków w meczu na szczycie grupy południowej

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania

Bardzo dobre widowisko w Lublinie. Motor do przerwy przegrywał z Lechem Poznań 0:2 i grał słabo. W drugiej połowie gospodarze po raz kolejny udowodnili jednak, że potrafią walczyć z najlepszymi. Drużyna Mateusza Stolarskiego zdobyła kontaktowego gola i do końca walczyła o drugiego. Niestety, musiała uznać wyższość „Kolejorza”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium