Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 stycznia 2025 r.
12:34

Prezydent gotów oddać pałac. Miasto samo remontu nie udźwignie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Pałac należący niegdyś do rodziny Zamoyskich położony jest przy ul. Akademickiej w Zamościu
Pałac należący niegdyś do rodziny Zamoyskich położony jest przy ul. Akademickiej w Zamościu (fot. A. Szewc/Archiwum)

Były rozmowy na miejscu, jest list wystosowany przez Rafała Zwolaka do wiceminister kultury. Prezydent Zamościa pisze do Bożeny Żelazowskiej z prośbą o wsparcie przy remoncie Pałacu Zamoyskich. Deklaruje również, że miasto może oddać zabytkowy gmach Skarbowi Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O Pałacu Zamoyskich prezydent Zwolak rozmawiał z minister Żelazowską na początku grudnia. W środę dodatkowo wystosował do niej oficjalne pismo w tej sprawie, a jego treść opublikował w mediach społecznościowych.

W swoim liście postuluje „wsparcie oraz podjęcie działań” w sprawie zabytkowej budowli stanowiącej integralną częścią zespołu urbanstycznego Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

„Pałac Zamoyskich to bezcenny zabytek o ogromnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, a jego odrestaurowanie przyczyniłoby się do zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” – pisze prezydent Rafał Zwolak. I apeluje o pomoc. Bo, jak podkreśla, rewitalizacja obiektu wymaga ogromnych nakładów.

Na początek należałoby je ponieść na przeprowadzenie szczegółowych badań archeologicznych, architektonicznych i konserwatorskich. A samorządu, który jest zadłużony, po prostu na to nie stać. Dlatego prezydent Zamościa pyta wiceminister Żelazowską, czy istnieje możliwość przekazania Pałacu Zamoyskich na stan Skarbu Państwa.

Sąd, szkoła i pomysły na hotel

Zabytek jeszcze kilka lat temu do miasta nie należał. Funkcjonowały w nim do 2017 roku sądy. Ale wyprowadziły się do nowej siedziby i ówczesne władze Zamościa obiekt przejęły.

I już wtedy zaczęto mówić, że w pałacu mogłoby powstać centrum konferencyjno hotelowe. Jednak od 2019 gmach znów był zajęty. Przeniosło się tam, na czas rewitalizacji Akademii Zamojskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego.

Kilka miesięcy przed tym, jak na początku 2024 roku szkoła wróciła „na stare śmieci”, samorząd ogłosił, że szuka inwestora gotowego wyłożyć pieniądze na remont pałacu i uruchomienie w nim centrum konferencyjno-hotelowego. Zakładano, że miałoby to odbyć na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Ówczesny prezydent Andrzej Wnuk w rozmowie z nami jako udany przykład PPP podawał Lądek Zdrój. – Było tam sanatorium i w parnterstwie publiczno-prywatnym zostało ono przekazane przedsiębiorcy na bodajże 30 lat. On je wyremontował, dokończył budowę nowego budynku, zrobił prężnie działające przedsiębiorstwo – opowiadał jesienią 2023 roku Wnuk.

Koszt remontu szacował na ok. 100 mln zł. Mówił, że teoretycznie miasto mogłoby starać się o fundusze zewnętrzne na ten cel, ale uważał, że są w Zamościu pilniejsze potrzeby. Jednak pozbywać się własności pałacu nie chciał.

>>> Stary ogólniak wraca do siebie. Rozpoczęła się przeprowadzka <<<

Zapewniał wówczas, że podczas rozmów z konserwatorem była nawet mowa np. o zadaszeniu pałacowego dziedzińca, a także odrestaurowaniu całości w stylu „wręcz rokokowym”. Zdradził również, że podjęto rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Zakładał wówczas, że taki partner zostanie wybrany do czasu, gdy liceum rozpocznie przeprowadzkę.

Pałac został dla nowego prezydenta

Ale potem temat nie wrócił, a w wiosennych wyborach samorządowych 2024 r. Andrzej Wnuk stracił stanowisko prezydenta Zamościa. Z kwestią zagospodarowania Pałacu Zamoyskich musi sobie teraz radzić jego następca. Rafał Zwolak gotów jest oddać budynek skarbowi państwa, ale w liście do Bożeny Żelazowskiej prosi jednocześnie o „wskazanie potencjalnych źródeł finansowania, w tym możliwości skorzystania ze środków Krajowego Programu Odbudowy, programów rewitalizacyjnych oraz środków na dokumentację badawczą Zespołu Pałacowego”.

Póki co potężny budynek (ma powierzchnię ponad 6,5 tys. m. kw), który od lat był nieremontowany stoi niemal pusty. Dawne sale sądowe, a później lekcyjne trzeba jednak ogrzewać. A to kosztuje. - Miesięczny koszt utrzymania to około 25 tys. zł, z czego głównym składnikiem jest centralne ogrzewanie - mówi nam Jacek Bełz, rzecznik prezydenta.

Warto dodać, że na tyłach gmachu nadal też funkcjonują mieszkania komunalne, w tej chwili dla 14 rodzin. 

Pałac Zamoyskich

Rezydencja Zamoyskich została wzniesiona pod koniec XVI wieku według projektu Bernardo Morando. W kolejnych dziesięcioleciach był przebudowywany. W XVII wieku pałac spłonął i wówczas nastąpiła jego barokowa przebudowa, a następnie rezydencję jeszcze rozbudowano. W kolejnym stuleciu pałac został połączony z tylnymi oficynami, a od strony frontowej dobudowano po bokach dwie dłuższe oficyny, zakończone niewielkimi piętrowymi budynkami. Zamoyscy opuścili rezydencję na początku wieku XIX. Wówczas też gmach został przebudowany na szpital wojskowy, a do czasu wybudowania koszar mieściły się tam również mieszkania oficerskie, a w jednym z pawilonów cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do pałacu wprowadziły się sądy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

W poniedziałek, cena arabiki na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Robusta też jest rekordowo droga. Pa giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena 5 861 USA za tonę.

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur
koncert
5 lutego 2025, 19:00

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur

Piotr Cugowski od lat zachwyca polską publiczność swoim talentem wokalnym. „Jeszcze mi się chce…ale już niczego nie muszę” to motto jego trasy koncertowej, która obejmuje rodzinny Lublin. Artysta wystąpi na scenie lubelskiego CSK w najbliższą środę (5 lutego).

Pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzono w zeszłym tygodniu

Historyczna operacja w szpitalu "papieskim". Po raz pierwszy zrobili coś takiego

Ten dzień zapisze się w historii szpitala "papieskiego" w Zamościu. 28 stycznia 2025 przeprowadzono tutaj pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Wykonali go miejscowi lekarze pod nadzorem eksperta z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie
koncert
9 marca 2025, 19:00

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie

Już 9 lutego (niedziela) na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt dojdzie do niezwykłego koncertu dwóch muzycznych legend, których lata świetności przypadły na lata 80-te – włoskiego Raw Power i polskiej Moskwy.

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie
QUIZ

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie

Cebularz, forszmak i flaczki - kuchnia lubelska jest bogata w smaki i tradycje. Uważasz się za jej znawcę? Sprawdź się w naszym przepysznym quizie.

Styczniowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Potrącenie przy Armii Krajowej. Radny z apelem do pieszych: Nie wchodzić bezmyślnie

W styczniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierowca taksówki potrącił mężczyznę i jego 9-letniego syna. Zdaniem mieszkańców należy doświetlić zebrę na tym odcinku. A przewodniczący rady miasta apeluje do pieszych, by „nie wchodzili bezmyślnie” na przejścia.

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce
Power Up

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce

4 lipca 2025 – tego dnia AC/DC zagra w Warszawie na PGE Narodowy. 7 lutego 2025: tego dnia bilety na ten koncert trafia do sprzedaży.

Australijski kuzyna Stiga w programie Top Gear Australia
DO ZOBACZENIA

Top Gear Australia: Stig i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę

Najszybsze i najdziwniejsze samochody, wyścigi i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę. Plus australijski kuzyn Stiga. Premiera Top Gear Australia już w niedzielę.

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie
WYWIAD

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie

Już niebawem Teatr Stary będzie świętował 13 rocznicę wznowienia działalności. O historii, artystach, budżecie i marzeniach rozmawiamy z Michałem Karapudą, dyrektorem Teatru Starego.

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

55-latek w miejscowości Góry, w obszarze zabudowanym jechał Mercedesem z prędkością 137 km/h. Policjanci zatrzymali mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Dzisiejszy (3 lutego) koncert Ani Dąbrowskiej w Centrum Spotkania Kultur został odwołany. Powodem jest choroba artystki.

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się
NA DRODZE

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się

67-latek zjechał z drogi na pole, przejechał ponad 100 metrów i uderzył w ścianę domu, w którym przebywało trzech domowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium